28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 11:13
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon Ayasofya İbadete Açılıyor, Birileri olaya cami ihtiyacı gibi bakıyor
14 Nisan 2013 Pazar Saat 08:36
Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u Fethettiği 1461’den sonra camiye çevrilen ve tam 500 yıl boyunca Müslümanların ibadet ettiği Trabzon Ayasofya Camii’nde Müslümanların yeniden ibadet etmesine az kaldı

Trabzon Ayasofya Camii ibadet için hazırlanıyor

Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilen, yüzyıllar boyunca camii olarak hizmet veren ancak 1961 yılında müzeye dönüştürülen Trabzon Ayasofya Camii, ibadete açılması için gün sayıyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işgaline son verildi.

Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u Fethettiği 1461’den sonra camiye çevrilen ve tam 500 yıl boyunca Müslümanların ibadet ettiği Trabzon Ayasofya Camii’nde Müslümanların yeniden ibadet etmesine az kaldı. Yüzyıllar boyunca camii olarak hizmet verdikten sonra 1961 yılında şaibeli olarak müzeye dönüştürülen Trabzon Ayasofya’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı işgaline Mahkeme kararıyla son verilmişti. Akit’in ısrarlı yayınlarla takip ettiği Cami’nin işgalden kurtarılmasının ardından şimdi bir yandan çevre düzenlemesi yapılıyor bir yandan da ibadete açılması hazırlıkları yapılıyor.

İMAM KADROSU TAHSİS EDİLDİ

Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın fiilen taşınmazı (Trabzon Ayasofya Camii) müze olarak kullanımını haklı kılan anlayışın, Anayasa’nın 35. ve Türk Medeni Kanunu’nun 683. maddelerinde düzenlenen ve teminat altına alınan mülkiyet hakkının ihlali anlamını taşıyacağının açık olduğuna hükmederek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı müdahalenin (işgaline) önlenmesine karar vermişti. Mahkemenin kararının ardından Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; Trabzon Ayasofya Camii’nden taşınmaya başladı. Trabzon Müftüsü Veysel Çakı, Ayasofya Camii’nin ibadete açılması için imam-hatip kadrosu verildiğini söyledi. Son hazırlıklar tamamlandıktan sonra caminin törenle ibadete açılması bekleniyor.

TOKİ DE ÇALIŞIYOR

Bu arada; Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı kentsel dönüşüm projesiyle Trabzon’un tarihi kimliğini ortaya çıkarırken, Trabzon Ayasofya Cami’nin etrafındaki gecekondu bölgesini de dönüştürüyor. Tarihi yapının görünümünü engelleyen 44 gecekondu hak sahipleri ile varılan anlaşmalar neticesinde yıkıldı. Ardından tarihi yapının etrafında tarihi dokuya uygun olarak park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek. Bölgeyi ziyarete gelenlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesisler de yine TOKİ tarafından inşa edilecek.

İHALESİ YAPILDI

Trabzon Ayasofya’nin müştemilatlarının yapılması ile alt yapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesi, TOKİ tarafından geçtiğimiz ay yapılmıştı. 5 firmanın teklif verdiği ihaleyi kazanan firma önümüzdeki günlerde açıklanacak. TOKİ’nin, Ayasofya Müzesi’nin çevresinde gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projesi ve altyapı ve çevre düzenlemesi ile Tarihi yapının yerli ve yabancı konukların uğrak yeri olması bekleniyor.

Bazı kişiler Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasını Cami ihtiyacı olarak görüyor, Bu milletlerin milli mücadelesinin bir göstergesidir. Fatih feth ettiği yerlerde geçmiş milletlerin en değer verdiği yerleri imha etmeden asimle etmiş, bu şekilde buradaki hakimiyet artık Türklerindir mesajını vermiştir.
Adı Türk olan Kalbinde ne tilkiler dolaştığını bilmediğimiz bazı zevata bu durum acı veriyor olmalı şikayet ediyor.
Biz diyoruz ki İstanbul Ayasofya'da dahil biz bu ecdat yadigarı vakıf eseri camilerimizi ibadete açar isek turizme kapatmıyoruz ki?, Buradan gelecek paraya ülkemizin ihtiyacı yoktur, Turistlerin bedava ve bakımlı olarak bu ibadethaneleri gezmeleri kendilerinin dahada hoşuna gidecektir.  
Ayrıca buralarda İslamın tanıtımı da yapılmış olacaktır.

---------------------Turizmcilerden Tepki var.

Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılacak olmasına tepkiler sürüyor.

Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılacağıkararına kamuoyundan gelen eleştirilere bir yenisi daha eklendi.

Türkiye Turizm Yöneticileri Birliği Karadeniz Bölge Sorumlusu Yusuf Altuntaş, bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Altuntaş "Neden korkuyoruz ki, anlamıyorum. Ayasofya cami olunca ilimizdeki müslüman sayısı mı artacak?

Camiye giden sayısında patlama mı yaşanacak ? Evet hepimiz müslümanız. Fakat Ayasofya'da müzenin 100 metre yanındaki camii vakit namazlarında bile dolmazken Trabzon'da turizm denince akla gelen ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Ayasofya'yı cami olarak ibadete açma fikrine akıl sır erdiremiyorum. Trabzon'da tarım bitti, tütün bitti, fındık bitti. 'Tek kurtuluş turizmde' diyen bu ilin yöneticileri Trabzon'da turizmi baltalayacak bu kararın altına nasıl imza atarlar. Milli ve manevi değerlerine bağlı olmak ayrı, gerçeği görmek, dünyayla entegre bir şekilde politikalar izlemek ayrıdır" dedi.

"Trabzon'a gelen ve Ayasofya'yı görmek isteyen turiste 'Biraz bekleyin namaz bitsin, biz duvarlardaki perdeleri kaldıralım müzeyi o zaman gezersiniz mi' diyeceksiniz?" diyen Altuntaş "Bu kadar çağ dışı bir uygulama olur mu ? Dilerim Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devir işlemini gerçekleştirmeden bu karardan dönülür ve Ayasofya şimdi olduğu gibi turizmde cazibe merkezimiz olmaya devam eder" ifadelerini kullandı

Bu yazı toplam 2982 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar