20 Şubat 2024 Salı Saat 23:09
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hemşehrimiz Prof. Dr. Enbiya Yıldırım dan Hadis ilmi dersleri
01 Ocak 2021 Cuma Saat 12:04
Hadislerin İslam'daki Yeri - Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ile Dersimiz Hadis 1.Bölüm

Hadisin bilgi ve değer dünyamızdaki yerini ve önemini, hadislerin toplanmasını ve yazılmasını, hadis kaynaklarını ve râvilerini, hadis karşıtı söylemlerin yanılgılarını, kısacası İslam’da hadis konusunu tüm yönleriyle ele alan , genç ilahiyatçıların katılımıyla , “ Prof. Dr. Enbiya Yıldırım İle Dersimiz Hadis” Diyanet TV’de.

Prof. Dr. Enbiya Yıldırım , Trabzon/Hayrat’lı bir ailenin çocuğu olarak 1965 yılında İstanbul’da doğdu. 1983’de İstanbul İmam Hatip’ten, 1987’de Bursa İlahiyat’tan mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı fakültede yaptı. 2002'de doçent, 2008'de profesör oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kur’an Bize Yeter Söylemi, Hadislere Gerek Yok Söylemi, Hadisler ve Zihinlerdeki Sorular, Sahih Hadis Bulunmayan Konular, Hadis Problemleri, Hadisçiler ve Çelişki, Hadiste Metin Tenkidi, Hadis İlminin Çözüm Bekleyen Meseleleri, Buhârî’nin Ebû Hanife’ye ve Hanefilere Bakışı, Geleneksel Hadis Yorumculuğu, Din-Ahlâk Ekseninde Hz. Muhammed, Hz. Peygamber (S.A.V)’in Örnekliğinde Güzel Ahlâk, İslam Benden Ne İster, Hüsn-i Hat ve Hadis (TÜBA 2018 yılı kayda değer eser ödülü) adlı eserlerin yazarıdır.


Tercümelerinden bir kısmı da şunlardır: Suyûtî’den Sünnetin İslam’daki Yeri, Muhammed Hüseyin Zehebî’den Tefsir ve Hadiste İsrâiliyyât, M. Abdurreşîd Nu’mânî’den İmam-ı A’zam Ebû Hanîfe’nin Hadis İlmindeki Yeri, İbnu’l-Kayyım’dan Mevzu Hadisleri Sahihlerden Ayıklama Kılavuzu, Abdulfettâh Ebû Gudde’den: Mevzu Hadisler, Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed ve Öğretim Metotları, İslam Alimlerinin Gözüyle Zamanın Kıymeti.

Bu yazı toplam 18123 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar