17 Mayıs 2024 Cuma Saat 22:50
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzonlu, Oflu Çay gelirlerini burada yatırıma dönüştürsün
22 Temmuz 2018 Pazar Saat 07:15
Başkan İbrahim Yılmaz Of ve Hayratlılara Seslenerek kazandığınızı ilçenize Yatırın dedi

Güngören Trabzonlular Derneği Başkanı ve aynı zamanda Trabzon Dernekleri Federasyonu Yönetim kurulu üyesi Trabzonlu Hemşerimiz İbrahim Yılmaz Son Yıllarda Daralan ekonomik şartlar nedeni ile of ve Hayrat'a yatırım bekleyen hemşerilerimize seslenerek Şunları söyledi.

Başkan Yılmaz  yaptığı acıklamada şunları söyledi'Bizler Trabzonlular olarak Of Hayratlı hemşerilerimden öncelikle kazandığınız cay parasını Of'a ve Hayrat'a yatırım yapınki memleketimiz kalkınsın her şeyi devletten beklemek olmaz Yarıcılara ve yabancı işçilere verilen para yıllık 70 milyon dolar civarındadır diyen Yılmaz  Konuşmasına Şöyle devam etti.

     Son yıllarda dünyadaki gelişmeler, tüketicilerin organik ürün tüketme yönünde sürekli artan talepleri tarım sektörlerini organik ürün üretme yönünde değişime zorlamaktadır. Türk çayı diğer Ülke çaylarına göre farklı bir tatdadır, bu bir farkındalık oluşturmalıdır. Dünya çay tüketimi ülkemizi çevreleyen ülkelerde yapılmaktadır. Zira çayımız dünyada tek kar gören, dolayısıyla çok daha az bitlenen gübre dışında hiçbir kimyasal ve tarım ilacı kullanılmayan ve daha doğal bir üründür. Bu artı bir özellik olarak kullanılmalıdır.


     Her yıl % 5 büyüyen sektör 2020’de 3 milyar dolar olması bekleniyor. Ancak değişken mevsim normalleri dışında, üretim-tüketim açığı büyümekte, üretim maliyetleri artmakta (dünyada 2.40 dolar iken Ülkemizde 3.47 dolar),yanlış üretim, hasat, alım ve üretimden kaynaklanan kalite düşmekte (1960’larda 100 yaş çaydan 22-23 kg çay üretilirken,

2017’li yıllarda 18-19 kg olmuştur çay bahçeleri üreticisi dışında yarıcılara bırakılmakta, 2,5 filiz dışında daha derin hasat yapıldığından 3-4 sürgün olması gerekirken ortalama 3 sürgün yapılmakta, hasatı yapılan çayın normalinden daha odunsu uzantıları nedeniyle daha çok işçilik ve enerji gerektirdiği %7 olan dolayı %17-20’ye çıkarttığı bunun telafisi için çay alım fiyatlarının ve kalitenin düştüğü,),çay üreticisi yanlış bilgilenme, üretici-işletmeciler arasında iletişim eksikliği yanlış tarım politikalarından kaynaklanan bilinçsiz üreticilikten dolayı etkin ve verimli yararlanılamamakta ve yapancı işçiler (ağırlıklı Gürcistan’dan gelen işçiler ortalama 160 TL yevmiye ile çalışmakta olduğundan işçilik parası yurt dışına çıkarılmaktadır, 

müstahsile yıllık maliyeti 125 milyon dolar olan yabancı işçilerin efektif olarak alıp götürdükleri para 70 milyon doların üzerindedir. Bölgede bıraktıkları adli dosyaların sayısı ise işin hediyesi sayılı) çalıştırılmaktadır. Hâlbuki üretici yöre halkı asgari ücretle başka işletmelerde çalışıyor olması hayret verici anlaşılmaza bir gerçektir. Diğer yandan gözden kaçmayan bir gerçek çaydan elde edilen gelir üretildiği bölge dışında gurbette yaşayan tarla sahiplerince harcanmakta bölgenin kalkınmasında beklenen kalkınmayı sağlayamadığı görülmektedir.'dedi.

Bu yazı toplam 65470 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar