10 Haziran 2023 Cumartesi Saat 11:49
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çaykur bu yıl ilk kez üreticilerinden beyaz çay üretmek için ilk kez tomurcuk alımlarına başladı.
29 Nisan 2014 Salı Saat 19:56
Bu yıl ilk kez beyaz çay üretimine geçeceğini duyuran Çaykur üreticilerinden çay tomurcuğu almaya başladı. 1 kilo çay tomurcuğu fiyatı 300 TL olarak açıklandı.

Konuyla ilgili olarak bugün Çaykur Genel Müdürlüğü’nde bir açıklama düzenleyen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sülüoğlu, “Beyaz çay üretimi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Üreticilerimizin topladığı çay tomurcuklarını almaya başladık. Beyaz çay, çay filizinin açmamış olan en üst tomurcuğundan yapılıyor. Bunu sepetlerin içinde toplayacağız, ezmeyeceğiz, zedelemeyeceğiz. Tomurcuğun açarak yaprağa dönüşmemiş olması gerekiyor. Açmamış tomurcuklar toplanacak. Bunu titizlikle toplayıp zarar vermeden alım noktalarına ulaştırılacak. Hava yağmurlu iken toplanmayacak. Hava güneşliyken tek tek toplanacak. Bu altın gibi değerli bir ürün. Üreticilerimiz tomurcuk topladıktan sonra kalan yaprakları yine toplayıp bize satabilecekler. Bunu üretip, paketleyip piyasaya süreceğiz. Bu bir ilaç. Bir kişinin günde bir kilo tomurcuk toplaması mümkün. Kilosunu 300 TL’den alacağız. Bu aileler için yeni bir ek gelir olacak. Ücretler üreticilerimize peşin olarak ödenecek. Vatandaşlarımızdan bu fırsatı değerlendirmelerini istiyoruz” dedi.

 ÜRETİCİLER ALACAKLARINI KURU ÇAY OLARAK TAHSİL EDEBİLECEK


 Sütlüoğlu, düzenlediği açıklamada bu yıl ilk kez uygulamaya konulacak bir sistem ile de isteyen üreticilerin alacaklarını kuru çay olarak tahsil edebileceklerini söyledi. Sütlüoğlu “Bayilere verilen toptan fiyattan üreticilerimize istedikleri kadar çay vereceğiz. Alacaklarını bizden kuru çay olarak tahsil edebilirler. Vatandaşlarımız istedikleri oranda istedikleri ürünümüzden bayi fiyatlarından çay vereceğiz” şeklinde konuştu. 


 Çaykur olarak yaş çay alımının başladığı 26 Nisan Cumartesi gününden bu yana yaş çay üreticilerinden 628 ton çay aldıklarını belirten Sütlüoğlu "Bu güne kadar toplamda 628 ton çay aldık. İlk gün 13 bin 850 kilo çay almıştık. Alımlarımız devam ediyor. Üreticilerimizden çay bahçesine erken girip topladıkları çaylarını bize erkenden teslim etmelerini istiyoruz. Çayını erken getiren üreticilerimize kilo başına fazladan 1.5 TL ödeme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bu yazı toplam 3598 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar