17 Mayıs 2024 Cuma Saat 22:46
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şirketinize Yeni Ticaret Kanununa Uygun Site Yaptırırken Mağdur Olmayın
04 Ocak 2014 Cumartesi Saat 02:59
Yeni Ticaret Kanunu'na göre web sitesi olmayan şirket kalmayacak. Şirketinizin web sitesini yaptırıken nelere dikkat edilmeli?

Yeni Türk Ticaret Kanunu 14 Ocak 2011 tarihinde meclisten geçerek yasalaştı. Yeni Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 de ise yürürlüğe girecek. Bu kanun şirketlere bir çok konuda düzenlemeler getiriyor ancak bunların içerisinde en dikkat çekenlerden birisi de şirketlere web sitesi zorunluluğu.

Yasaya göre web sitesi olmayan şirket yöneticilerine 6 ay hapis cezası ve 300 gün adli para cezası uygulanacak. Elbette sadece sitenizin olması sizi bu yükümlülükten kurtarmıyor. Şirketinizin sitesi belirli özellikleri taşımak zorunda.


Peki Yeni Ticaret Kanununa Göre Şirketinizin Web Sitesi Nasıl Olmalı?

1- Öncelikle siteniz yönetilebilir olmalı. İstenilen her an, istenilen her yerden siteniz güncellenebilmeli, yeni bilgiler eklenebilmeli ya da çıkartılabilmelidir. Yani siteniz yönetim panelli bir site olmalıdır. Bu bakımdan sitenin kodlama dili; ASP, ASPX yada PHP tabanlı olmalıdır.


2- Sitenizde olması gerekenlerden bir tanesi de site içeriği. Yeni Ticaret Kanununda Sitenizin nasıl olması gerektiği kesin bir dille ve açıkça belirtiliyor. 

Sitenizde son 3 yıla ait şirketin tüm bilgileri yer almak zorunda. 

Yani şirketinizin Pay sahipleri ile ilgili açıklamaları, Şirketin yönetim kurulu kararları ve bu kararlara hangi ölçüde uyulduğuna dair raporlar, toplantı tutanakları, aylık ve yıllık bilançolarınız, basın açıklamaları ve şirket bilgileri yer almak zorunda. 

Ayrıca bu bilgi ve raporlar sitenizde en az 3 yıl kadar saklanmalı. 

Bu bilgileri sitelerinde bulunmayan ya da 3 yıl saklamayan firma yöneticilerinin tamamı yasayı ihlal etmiş sayılacak ve cezalandırılacak.


3- Sitenizin belirli aralıklarla yedeğinin alınması ve yetkililerce istendiğinde yetkililerin belirttiği bir tarihteki hali siteye yüklenebilmelidir.


Yeni Ticaret Kanunu dikkatli incelendiğinde kanunun oldukça ciddi olduğu ve şirketlerin kesinlikle site yaptırmaları gerektiği ortadadır. Yani şirketler ya kapılarına kilit vurup çıkacaklar ya da bu şartlarda web sitesi yaptıracaklar.


Yeni Ticaret Kanununa Uygun Şirket Sitenizi Bize Bırakın Mağdur Olmayın ( 555 704 59 46 )


Peki Yeni Ticaret Kanunu Şirketlere Ne Kazandıracak.

Bu kanunun web siteleri ile ilgili maddelerinin asıl amacı şirketlerin tamamen şeffaf bir yapıya kavuşmasını ve rekabet güçlerinin artmasını sağlamak. Daha açık konuşursak işini ciddiye alan, kurumsal yapısı ve bilançoları, referansları güçlü şirketler müşteriler tarafından kolayca ayırt edilebilecek, çünkü şirketin tüm bilgileri web sitede yayınlanmış olacak. Son 3 yılın verilerinin sitede korunması yasa ile sağlandığı için de herhangi bir bilgi kaçırma olayı gerçekleşemeyecek. Dolayısıyla müşteri, kurumsal yapısı güçlü, referansları sağlam, bilançoları yüksek şirketleri tercih edecektir. Bu da işini iyi yapan şirketlerin rekabet gücünü arttıracaktır.


Konuyla ilgili internette birçok ilan bulunmakta. Yeni Ticaret Kanununa uygun Web sitesi gibi, ancak birçok web tasarım firması bu şartları taşımamakta. İnternetteki ilanlara bakarak site yaptıran Birçok şirket bu yasaya uyacağız derken yaptırdıkları sitelerden dolayı mağdur olacaklar.


Konuyu Özetlersek:

1. 1 Temmuz 2012 den itibaren Şirketlerin bir web sitesi olmak zorunda.

2. Şirket web siteleri yönetim panelli olmak zorunda,

3. Sitede şirketin bilançoları, yönetim kurulu kararları basın açıklamaları gibi bilgileri yer almak ve 3 yıl boyunca saklanmak zorunda,

4. Bu şartları taşımayan şirket yöneticilerine 6 ay hapis ve 300 gün adli para cezası verilecek.

Bu yazı toplam 2640 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar