01 Aralık 2021 Çarşamba Saat 19:00
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat kaymakamlığı alternatif tarımsal ürün destek çalışmaları devam ediyor
01 Ocak 2014 Çarşamba Saat 13:53
İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI DESTEKLEMELER İLE İLGİLİ FİDAN DAĞITTI.

Konuyla ilgili olarak İlçe  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada;

                '2010 yılından itibaren ilçemizde değişik köy ve mahallelerde bugüne kadar 10 bahçe kurulmuştur.

                 2013 yılı içerisinde  Özel İdare Müdürlüğü kaynaklı mavi yemiş (likapa) ve Trabzon hurmasını geliştirme kapsamında çiftçilerimizin müracaatları alınmıştır. Alınan müracaatlar doğrultusunda bahçelerden alınan toprak örnekleri değerlendirmeye alınmıştır. bu değerlendirme sonucunda Trabzon hurması için , ilçemiz geçitli köyünde 2 bahçe, yarlı köyünde 1 bahçe ve ilçe Merkez mahallesinde 1 bahçe olmak üzere toplam üç çiftçimize 4 bahçe kurulmuştur. Çiftçilerimizin birinin iki ayrı yerde olan bahçeleri ve diğer iki çiftçimizin de birer bahçeleri için toplamda 100 adet Trabzon hurması fidanı dağıtılmıştır.

                2013 yılı içinde mavi yemiş (Likapa) alınan müracaatlar ve toprak örnekleri değerlendirilmesi sonucunda İlçemiz Geçitli köyü, Pazarönü köyü ve Gülderen mahallesinde bulunan birer çiftçilerimize bahçelerin büyüklüğüne göre toplamda 750 adet Mavi Yemi (Likapa) tüplü fidanlar çiftçilerimize dağıtılmıştır.

                Mevsimin kış olması ve arazilerde kar olması nedeniyle Trabzon hurması fidanlarının toprağa gömülü olarak bekletilip uygun zamanda tahmini 2 ay içerisinde dikimlerin yapılması, mavi yemiş (likapa) fidanlarının açık havada tüpler içinde bekletilebileceği zaman zaman sulanması gerektiği çiftçilerimize anlatılmıştır'. şeklinde belirtmiştir.

Bu yazı toplam 2671 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar