10 Haziran 2023 Cumartesi Saat 12:49
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uyuşturucu ile Çocuklarımızın sağlığı tehdit altında
09 Aralık 2013 Pazartesi Saat 07:57
!!! DİKKAT ÜLKEMİZDE TEHLİKENİN YENİ ADI : BONZAİ ! Başlığa bakıp minik Japon ağacı sanmayın

Bonzai şu anda Türkiye'nin başına musallat edilmiş büyük bir bela.İlkokula kadar inen, ama daha çok lise ve üniversite gençliğinin kullandığı"ucuz" uyuşturucu.Küçük paketler halinde (3 gramlık) 3-5 liradan satılıyor.Uyuşturucuya alıştırmak için adeta "teşvik" uygulanıyor.

Kısa sürede bağımlılık yapıyor, "sentetik" bir uyuşturucu olduğu için vücutta tahribatı esrar ve eroinden çok daha yüksek oluyor. Böbrek ve kalp yetmezliğine yol açıyor. Okullarda özellikle kız çocuklar üzerinden dağıtımı yapılıyor.Ailesinde ve kendisinde alkol alışkanlığı olmayan umulmadık çocuklar, bonzai satışı için aracı olarak kullanılıyor. Peki nereden geliyor bonzai ? 

Çin ve Yunanistan üzerinden.Son zamanlarda Suriye'nin de bu zincire eklendiği belirtiliyor.Mülteci akınıyla birlikte bonzainin de yurda dağılmaya başladığını söylüyor.Yeşilay'ın İstanbul Fatih Şube Başkanı Ramazan Akgün. Suriye istihbaratı ve birlikte çalıştığı bazı ülke istihbarat örgütlerinin Türk gençliğini zehirlemek için bonzaiyi araç olarak kullandığı öne sürülüyor. Peki ne yapmak gerekiyor? 

Ramazan Akgün, "Okullarda,ailelerde, çocuklarda farkındalık yaratmak gerekir. Bonzai herkese anlatılmalı. Ne olduğu, nasıl sonuçlar verdiği, vücudu nasıl tükettiği iyi bilinmeli" diyor.Bir de öneride bulunuyor: "Ailelerin çocukları yakından izlemesinde yarar var..." Aslında tehlikeli sentetik uyuşturucu sayısı son aylarda ikiye çıkmış durumda.

Bonzai gibi hızla yayılan yeni bir uyuşturucu var: Adı Jamaica. Gençler arasında bonzai ve Jamaica partileri veriliyor.Yani dağıtım ağı o kadar yaygın... Tehlikeli olan ve ailelerin bilmesi gereken şu: Bonzai ve Jamaica tek kullanımda bile alışkanlık yapabiliyor.Bu alışkanlık sonucu vücut çürüyor.Genç yaşta kalp krizinden ölenlere bakıldığında, yüzde 90'ının bonzai kullandığı görülüyor... 

Türkiye'de gençler son 4 yıldır Bonzai kuşatması altında.Öyle ki, internette bonzai üzerine yazılmış şarkılara, sipariş verebilmek için telefon numaralarına dahi ulaşabiliyorsunuz. Polis ardı ardına operasyonlar yapıyor. Özellikle İstanbul'da... Gençler bonzai ile "kafa" yapıp eğlendiklerini, oyun oynadıklarını zannediyor. Ama hayatlarının kumarını oynuyorlar.Çünkü bonzai tuzağına düşenler kurtulamıyor.

Bu kumara katılanların ömrü en fazla 3 yıl..

Bu yazı toplam 2545 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar