17 Mayıs 2024 Cuma Saat 23:24
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon için maddi manevi hangisi önemli?
03 Aralık 2013 Salı Saat 12:54
Trabzon Günebakış gazetesi 15.10.2103'den beri bir anket yayınlıyor, Ankete 4428 kişi katılmış 2354 Akyazı derken 1874 Lojistik merkez şeklinde tercihte bulunmuş.

SORU:
Size göre Trabzon için kaybedilen lojistik merkez mi daha önemlidir yoksa yapımı devam eden Akyazı mı? 

CEVAP:

Akyazı'nın bitmesi daha önemli%55.6 [2532]

Lojistik Merkez daha önemliydi%44.4 [2022]

Şimdi buradan iddia ediyorum, Tercihini Akyazı olarak beyan eden site ziyaretçilerine ulaşma imkanımız olsa bu kişilerin henüz hayat mücadelesine girmemiş, geçinmenin ne olduğunu bilmeyen gençler olduğunu göreceğiz.

Gene bu 2354 kişinin Lojistik Merkez nedir diye sorsak, Kesinlikle inanıyorum ki oy verenlerin en az 2300'ü hiçbir fikir beyan edemeyecektir.

Zaten Trabzon medyası da bu konuda halkı aydınlatıcı bilgi içeren yayın yaptığını pek görmedik.

Fakat Akyazı adı geçince altın yumurtlayan tavuk gibi Trabzon'un Milli, Manevi, Ekonomik, Siyasi, Kültürel kalkınması için "olmazsa olmaz" gibi algılanacak binlerce habere rastlayabilirsiniz.


Buradaki yanılgıyı bu topluma kim anlatacak?

Bakın Ofspor başkanı Olcay Saral, Geçenlerde oynanan Eyüpspor maçına taraftarın gelmesi için şehir içinde anons yaptırmış (Bu gün Ofspor-Eyüpspor maçı var, giriş ücretsiz) 

Bedava maçı duyan koşmuş stada, Bakmışlar gerçekten giriş kapısı açık, giriş serbest,  Stadyum hınca hınç dolmuş, Tezahürat süper.

Maç berabere sonuçlanmış ve Taraftar stat dan çıkmak istediğinde kapıların kapatıldığını görmüş ve çıkmak isteyenlerden maç bilet ücreti istendiği stat da hemen dalgalanmış, Taraftar isyanda "Bizi kandırdınız" Sahada bekleyen Başkan Olcay Saral, kendisine gelen Taraftarın bağırarak protesto ettiği duruma bir açıklama getirmiş. 

Arkadaşlar biz maça giriş bedava diye ilan verdik, Çıkış bedava demedik, Diyerek haklı olduğunu vurgulamış

Gerçekten uzun yıllar belkide hiç unutulmayacak bir anı oldu bu olay.  

Milletin ağzından düşmeyen bu konuyu aktaranlar olayın gerçek yüzü hakkında yorum yaptığını gördünüz mü?

Hayır görmedik.

Göremezsiniz, Çünkü Of'lu onurludur Aç yatar şikayet etmez, kan kusar kzılcuk şerbeti içtim der.  

Ve vatandaş geçim derdi içinde çırpınıyor, gençlerin harçlığı yok Anlayın da.!

Eğer taraftarın Ofspor'a duyarsızlığı olmuş olsaydı, Veya Bir karşı tavır nedeniyle protesto amacı olsaydı, Bedava maça asla girmezlerdi.

Ülke önemli bir krizin içinde boğuşuyor, Bu konuda ağlayan sızlayan kaymakamlıkların kapısında direk olan, Fakfun fon'dan bir şey koparmaya çalışanların çoğu peşmerge, Of'lu aç kalır onursuz kalmaz.

Dernekpazarı kaymakamı Ankara'dan gelen yardım parasına talip olan bulamayınca muhtarlardan yardım ister, Fak fun fon'dan faydalanma kriteri taşıyan vatandaşları bildirin yardım edeceğiz der, Muhtarlar bildikleri kişilerin adını adresini durumunu yazan listeyi kaymakama verir, Kaymakam adreslere gittiğinde söz konusu kişilerin yardımı kabul etmediğini görüp hayret eder. Gerçekten ihtiyaç içinde kıvrananlar var ama kabul etmezler. kendilerinden daha fakirler olduğunu söyleyerek kaymakamı gönderirler.

Tabii Burada iki düşünce hakim, Birisi takva (Allah kendilerinden razı Olsun) Diğeri aşırı gurur.

Dileriz o aşırı gurur nedeniyle yardımı kabul etmeyenler yoktur.

Trabzonlu gazeteciler, politikacılar, kanaat önderleri Trabzon için Akyazıya gömülecek olan 600 milyon lira ile Trabzon'da kaç kişinin doyacağını, Kaç kişinin iş bulup çalışacağı ticari, sanayi tesis yapılacağını bilseydi, Yarısı Türk bile olmayan 20-30 kişinin bir meşin yuvarlağın sosyal ve ekonomik hayatımıza hiç birşey vermeyeceğini anlamaları için ne yazıyorsunuz, ne çiziyorsunuz, ne söylüyorsunuz.

Franco'ya sormuşlar İspanyayı 42 yıl nasıl yönettin, fado (Müzik, fiesta (İçki-Eğnece, futbol demiş.

Bu durum Faşist ve diktatöryel rejimlerin halkı uyuşturmak adına kullandıkları 3 f formülü olarak bilinir. 

Trabzon açısından durum pek farklı değil, Trabzon STK'ları, Siyasi partileri yandaş sağlayacakları etkinliklerde kullandıkları argüman  Horon, Kemençe, Futbol  değil mi?

Uyan Trabzon bu ölüm uykusudur. 

Trabzon varsa Türkiye vardır, Trabzon çözülürse Türkiye çözülecektir.

Kutlu Fatih ne demiştir?, Trabzon mutlaka alınmalıdır, Trabzonsuz bir istanbul (Roma) uzun süreli Türk ve Müslüman kalamaz demiştir.

Bakın 62 yaşındayım ve  55 yıldır Fatih'te yaşıyorum. ve Her taşı için emek veriyorum 10 yıldır www.fatihhaber.com üzerinden Fatih'e sahip çıkmaya çalışıyorum. Ve itiraf ediyorum ki İstanbula sahip çıkamadık, Şimdi Fatih parsel parsel satılıyor. Camilerimiz dahi satılıyor, Vakıf gayrimenkulleri çeşitli hileler ile yoğun bir şekilde satılıyor. haber yapıyoruz, bakanlıklara ihbarlarda bulunuyoruz bu durumalrın telafisi için bir başarı elde edemiyoruz.

Ve iddia ediyoruz Fatih'i kaybettik, Trabzon'u da kaybedersek Türkiye'nin işi bitmiştir. Bunu böyle bilelim.

İster bu gemide bir delik tıkamak için bir fedakarlık yapın, ister kendinize başka bir kimlik, başka bir din arayışına girin (Tabii kabul edilecek mi?) Bizden uyarmak, Takdir sizlerin.

Fakat Trabzon'un Futbol ile anılmasının anlamsızlığını lütfen anlayın, Trabzon futbolun fersah fersah ötesinde çok önemli dinamiklerin sembolüdür, Futbol neymiş. Trabzon Fatih'tir, Trabzon bağımsızlıktır, Trabzon İslamdır, Trabzon ilimdir, Trabzon Emektir, Beş Kıta da ekonomik, siyasi, sosyal güç dengesi kurmuş bir gerçektir.

Bu gerçeği ne zaman göreceğiz ve gereğini yapacağız?

BAKIN VE İSTER UTANIN, İSTER DÜŞÜNÜN

Aşağıdaki gibi "tırnak içinde" sorun aşağıdaki neticeleri alacaksınız

"Trabzon akyazı projesi" Yaklaşık 21.000 sonuç bulundu (0,29 saniye)

"Trabzon lojistik merkez projesi" 8 sonuç (0,25 saniye) 

Lojistik Merkez Nedir?

Trabzon için hayal olan, Başbakanın emriyle Rize İyidere`de kurulacak lojistik merkez ne anlam ifade ediyor.

Bakan Resmen Açıkladı: 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Partisinin bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada Lojistik Merkez Üssü’nün Rize İyidere’ye kurulacağını açıkladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı konuşmada , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın fikri üzerine yaklaşık 8 ili ilgilendirecek lojistik merkezin Rize`de kurulmasına karar verildiğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan`ın fikri etrafında birleştik ve Rize İyidere`de kurulacak lojistik merkezin oluşması için çalışıyoruz" dedi. 

Trabzon Bölgede Lider Olma Özelliğini Kaybedecek ! 

Trabzon’da Lojistik Merkez Kurulması için büyük mücadele veren  ve bu doğrultuda 3 ülkede incelemelerde bulunan eski Trabzon Valisi Dr.Recep Kızılcık’ın da olmazsa olmaz dediği ve “Merkez Trabzon’dan kaydırılırsa şehir başta lider olma özelliği olmak üzere tüm artı değerlerini yitirir. Bu proje bu kadar önemlidir” dediği bu proje Trabzon’da olmayacak.  

Başbakanın fikriyle Rize`ye kaydırılan bu proje ne anlama geliyor ? 

Lojistik Merkez  Nedir? 

Lojistik merkez, hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki nakliye, lojistik ve eşya dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin muhtelif işleticiler tarafından yürütüldüğü belirli bir bölgeyi tanımlar. 

Lojistik merkezlerde taşımacılık, intermodal faaliyetler ve lojistik faaliyetlere odaklanır ve bu merkezler genellikle metropol bölgelerin dışında kalan, farklı taşıma türleri bağlantılarına yakın olan bölgelerden seçilir. 

Bu merkezlerde nakliye ve lojistikle ilgili faaliyetleri gerçekleştiren işleticiler, inşa edilen binaların sahibi ya da kiracıları olabilmektedirler. 

Ayrıca serbest rekabet kuralları doğrultusunda bir lojistik merkezinin her firmanın ilgili tüm faaliyetlerle iştigal edebilmesine olanak sağlaması ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken tüm kamusal tesislerle donatılmış olması öngörülür. 

Lojistik merkez olmak neler kazandıracak? 

Rize`de Lojistik üs olması Ulusal ve uluslararası lojistik devleri bölgeye çekilecek, sektörünün eleman ihtiyacı ile yeni iş kolları oluşacak ve istihdam sağlanacak. 

Ovit tünelinin açılmasıyla Rize Limanı giriş-çıkış kapısı haline olacak. 

Buradan Rusya`ya, Kafkaslara , Doğu`ya, Asya`ya Çin`e sevkıyat olacak. 

Kısaca bu proje ile Rize`de ekonomik anlamda çok şey değişecek.  

Eski Trabzon Valisi bu durumu önceden kestirdiği için Trabzon`un olmazsa, olmazları arasında göstermişti. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kararla, projeyi İyidere bölgesine kaydırması Rizelilere bayram sevinci yaşattı.


Bu yazı toplam 3513 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar