01 Aralık 2021 Çarşamba Saat 18:57
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat ı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından 'Hastalıkta ve Sağlıkta Yanı Başınızda
08 Ekim 2013 Salı Saat 03:30
Hayrat ilçesi Kaymakamlığına atanana sayın Tuğba Genç ilçeye gelemeyen yaşlı ve hastaların evlerine giderek sağlık konrolü yaptı, bu vatandaşlarımızın sağlık takibi için proje geliştirdi

İlçemizde tedaviye muhtaç yaşlılar ile sosyal, ekonomik yönden yoksulluk içinde olan eşi vefat etmiş vatandaşlarımızı yaşadıkları ortamda ziyaret ederek, evde tıbbı muayenesini yapmak,gerekli danışmanlık ve refakat hizmetlerini sunabilmek amacıyla  Hayrat Kaymakamlığı SYDVakfımız tarafından 'Hastalıkta ve Sağlıkta Yanı Başınızda' isimli proje geliştirmiş ve ilk uygulamasını Pınarca ve Taflancık köylerinde başlatmıştır.

HAYRAT SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI YENİ PROJESİ

PROJENİN ADI VE KONUSU :Hastalıkta ve Sağlıkta Yanı başınızda
İlçemizde tedaviye ihtiyacı olan yaşlılar ile sosyal , ekonomik yönden yoksulluk içinde olan eşi vefat etmiş vatandaşlarımızı yaşadıkları ortamda ziyaret ederek, evde tıbbi muayenesini yapmak , gerekli danışmanlık ve refakat hizmetlerini sunabilmek.

PROJENİN UYGULAMA YERİ: Trabzon İli Hayrat İlçesi  mahalle ve köyleri.  PROJEYİ UYGULAYACAK BİRİM: Hayrat Kaymakamlığı SYDVakfı Müdürlüğü

PROJEYE KATKI SAĞLAYABİLECEK KURUMLAR : İlçe Toplum Sağlık Merkezi

 PROJE ÖRNEKLEM GRUBU : Kendi imkanlarıyla hastane ve aile hekimlerine gidemeyen bakıma muhtaç hasta,yaşlı vatandaşlar.

PROJENİN ÖNEMİ :Yaşlı nüfusun hızla artması ile uzun yaşamın getirdiği yalnızlık, yoksulluk, özürlülük, kronik hastalıklar, bakım ve destek gereksinimi; yaşlı sorunları ve yaşlılık hizmetlerinin tüm yönleri ile yeniden ele alınmasını gündeme getirmiştir.

Yaşlanan, yalnız kalan ve yoksullaşan bireylerin kendilerine yetememesi nedeniyle, çeşitli sosyo-kültürel ve ekonomik sorunlar yaşandığı gözlemlenmektedir. Ekonomik sorunların çoğu yaşlanan bireyin emekli olması ile iş ve gelir kaybından kaynaklanmaktadır.

 Bu sorunlardan bazıları; azalan gelire uyum sağlayamama, daha önceki ölçülere uygun yaşayamamanın verdiği sosyal ve psikolojik baskı, sağlık, beslenme gibi alanlara yapılan harcamaların artması, yetmeyen gelir nedeniyle yakınlarından parasal yardım alma ve yakınlarına yük olmanın getirdiği psikolojik baskıdır. Yaşlı bireylerin günümüzde en önemli sorunları arasında parasal güvence yokluğu, bakım ihtiyacı ve yalnızlık yer almaktadır.

Geleneksel geniş aileden çekirdek aileye geçiş ile birlikte aileler küçülmüş, yaşlıların bakım sigortası olarak görülen genç kuşaklar kendi çekirdek ailelerini kurup, ana-baba kuşağından uzaklaşmış böylelikle yaşlılık, önemli ekonomik ve psiko-sosyal sorunların yaşandığı bir dönem haline gelmiştir.

  Ülkemizde genç kuşakların kente göçü devam etmekte yaşlılar ise büyük çoğunlukla köylerde kalmaktadır. Bu nedenle, bugün köylerde yaşlılık sorunlarından en önemlisi yaşlı kesimin yetişkin çocuklarından ayrı uzakta yaşamalarıdır. Genellikle kırda yalnız yaşayan bu yaşlılar ekonomik anlamda çocuklarına muhtaç ve bağımlı kalmaktadır.

Kent ve sağlık hizmetleri hızla gelişerek çağdaşlaşan Türkiye’de, terk edilmiş durumdaki bu yaşlı kesim,gelişen kent ve sağlık hizmetlerinden de uzak, göreli yoksul ve kötü koşullarda yaşamaktadır. Sonuçta, bu zorunlu uzaklaşma yanında ayrıca farklılaşan değer sistemlerine bağlı kuşak çatışması nedeniyle genç kuşakların geleneksel aile sorumluluklarını yerine getirmemeleri, ailelerinden ayrı tercihen uzak yaşamaları gerçeği ile yüz yüze gelinmiştir. Nitekim yaşlılıkta görülen hastalıklar ve dönemin kendine özgü kayıpları yaşlılığı tıpkı bebeklik ve çocukluk gibi en çok desteğe gereksinim duyulan bir yaşam dönemi haline getirmiştir.

  İlçemiz Hayrat’ta bir çok vatandaşımız sosyal ve ekonomik güvenceden yoksun, yanında bakacak kimsesi olmayıp , fiziksel ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından insan onuruna yaraşır bir şekilde hayatlarını sürdürememektedir. Bu vatandaşlarımızın gerek hastalıktan, gerek ekonomik yoksunluktan, gerekse yaşlılıktan ileri gelen nedenlerle hayatlarını idame ettirmekte karşılaştıkları güçlükler göz önünde bulundurularak bu projenin hazırlanması düşünülmüştür.

 PROJENİN AMACI:

  Sosyal ve ekonomik yönden yoksulluk içinde yaşamını sürdüren korunmaya-bakıma muhtaç yaşlılara evde sağlık hizmeti vererek ;

 Terk edilmiş ve toplumdan itilmiş düşüncesi taşıyan ilgi yoksulluğundan şikâyet eden yaşlılara değer verildiği düşüncesini hissettirmek,

 Yaşlıya bu şekilde hizmet götürerek onları onure etmek, toplum içindeki konumlarını iyileştirmek ve yaşlıya devletin sahip çıktığı, saygı duyduğu olgusunu yerleştirmek,

 Terk edilmişlik sendromu yaşayan bakıma muhtaç yaşlılara modern çağın bir gereği olan insan onuruna yakışan hizmeti verebilmek, duygusal paylaşım ortamı oluşturmak ve sosyal hizmeti yaygınlaştırmak.

  Öz bakım ihtiyaçlarını gidermekten yoksun olan yaşlıların ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı olmak.

Bu yazı toplam 3421 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar