17 Mayıs 2024 Cuma Saat 23:16
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD hükumetin yeni oyun peşinde Dünya krizi çıkarma senaryoları gündemde
01 Ekim 2013 Salı Saat 06:44
Dünyayı kana bulayan ABD emperyalizmi bütçeyi erken bitirince ödemeleri yapamaz duruma düştü, bütçesi olmayan hükumet düşme konumunda . Bunun global bir oyun olduğunu söyleyenler çoğunlukta

ABD'de siyasi kriz! Memurlar maaş alamayacak Devlet daireleri kapatılacak milyonlarca memur maaş alamayacak

ABD Kongresi bütçe konusunda gece yarısına kadar uzlaşmaya varamadığı için ABD hükümeti resmi olarak kapandı.

Kongre'deki Cumhuriyetçilerin, hükümetin ödemelere devam etmesi yönünde 6 haftalık kısa vadeli bütçe çıkarmayı, sağlık reformunun durdurulması veya ertelenmesi şartına bağlamak istemesi, ABD hükümetinin 17 yıl aradan sonra ilk kez resmi olarak kapanmasına yol açtı.


Eğer sabaha kadar Kongre bütçe konusunda uzlaşmaya varamazsa, bugün 800 bin hükümet çalışanı iş yerlerine gidemeyecek, federal kurumların birçoğu, parklar, müzeler kapanacak. Bunun yanında, 10 binlerce havalimanı çalışanı, gardiyan ve sınır kontrol görevlisi de de ücret alamadan çalışmaya devam edecek. 


Parti liderleriyle görüştü


Obama, hükümetin "kepenkleri kapatması"ndan önce Kongre'deki her iki partinin liderleriyle telefon görüşmeleri de yaptı.


Beyaz Saray'ın açıklamasına göre Obama, Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid, Senato Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri John Boehner ve Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık Lideri Nancy Pelosi'yi aradı.


Obama'nın görüşmelerde, Kongre'nin, faturaları zamanında ödeme ve bütçeyi zamanında geçirme olmak üzere, yapması gereken iki iş olduğunu vurgulayarak, bu sorumlulukları yerine getirmemenin, ülke ekonomisine, küçük işletmelere ve ülke genelindeki orta sınıf ailelere zarar vereceği uyarısında bulundu.


Başkan Obama, Cumhuriyetçi liderlere, Senato'nun yaptığı gibi, konuyla alakasız ekstra ideolojik talepler içermeyen ve hükümeti 6 hafta süreyle fonlayan tasarıyı geçirme yönünde "harekete geçmeleri" gerektiğini önemle vurguladı.


Temsilciler Meclisi'ne, hükümetin açık kalmasını sağlayan ve "kepenk indirmeyi" engelleyen tasarıyı bu gece oya sunmaları çağrısında bulunan Obama, Cumhuriyetçi liderlere, sağlık reformunun fonlarının kesilmesi ya da geciktirilmesi yönünde siyasi güdümlü her türlü girişime, Senato'dan asla geçmeyecek ya da yasalaşmayacak girişimlere karşı çıkmaya devam edeceğini belirtti.


Obama, borçlanma tavanı konusunda da müzakere etmeyeceğini yinelerken, Kongre'nin faturaların ödenmesini sağlaması ve ekonomiye yıkıcı darbeyi önlemesi gerektiğinin altını çizdi.


Demokrat liderlere de hükümeti mevcut düzeylerde fonlayan tasarının geçirilmesine olan desteklerinden ötürü teşekkür eden Obama, Washington'daki liderlerin, bir felaketi önlemenin ötesinde yapmaları gereken sorumlulukları olduğunu net şekilde vurguladı.


Beyaz Saray açıklamasında, Obama'nın, ekonomiyi büyütmek, iyi istihdamlar yaratmak ve orta sınıf için daha iyi koşullar inşa etmek için gereken yatırımları koruyan bir bütçenin onaylanması için her iki partinin üyeleriyle çalışmaya devam edeceği kaydedildi.


Kongre ile çalışacağım


ABD Başkanı Barack Obama, Kongre'nin gece yarısına kadar uzlaşamamasının ardından ABD hükümetinin resmi olarak kapanmasını takiben, ülke ordusuna yönelik video mesajı yayımladı.


Ordunun görevde kalmaya devam edeceğini belirten Obama, ordu mensuplarının zamanında maaşlarını alabilmeleri için tasarı imzaladığını söyledi.


Ancak Savunma Bakanlığındaki sivil çalışanların izne çıkarılabileceğini ifade eden Obama, yüzbinlerce hükümet çalışanın da bugün işyerlerine gidemeyeceğini bildirdi.


Obama, hükümetin bir an önce iş başına dönebilmesi için Kongre ile çalışacağını kaydetti.  

Bu yazı toplam 2421 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar