28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 11:41
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayatta En Büyük Mürşit Sahip olduğun ilimdir
20 Ağustos 2013 Salı Saat 23:10
İlim olmadan yol bulunmaz, karanlıklar aydınlığa çıkmaz. Bilimsel gerçekleri deneme yanılma ile öğrenebiliyoruz lakin ilim kaynağından Kuran ve Sünnet doğru öğrenildiğinde öğrenilmektedir.

Tayyip Hoca Öğrencileriyle Önce Derste Sonra Piknikte

Diyanet İşleri Başkanlığı 2013 yılı yaz kuran kurslarına daha çok çocuğun kuranla tanışmasını sağlamak amacıyla “Gel Bu Yaz Kuranı Gönlüne Yaz” sloganıyla başlatmış olduğu yaz kuran kurslarına ülke genelinde katılımın yüksek olduğu görüldü. Of İlçe Müftülüğü din görevlilerinden Tayyip Doğanay Hoca efendi de öğrencilerin başarısının daha kalıcı olması amacıyla öğrencileriyle hafta sonları gezi ve piknik düzenliyor.

Kurs hocalarından Yaşar Ayazoğlu hoca öğrencilerimizin başarısı için özveriyle elimizden gelen gayreti Allah için sarf ediyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Onlara milli, manevi, dini değerlerine bağlı gençler olarak yetiştirmekle yükümlüyüz. Öğrencilerimizin motivasyonunu ve başarısını artırmak amacıyla hafta sonları gezi ve piknik programları düzenliyoruz. Bu tip programlar öğrenciler üzerinde kalıcı etkilerinin olduğu ve derslerinde de daha başarılı olduklarını belirtti.

Tayip Doğanay Hoca da çocuk ve din eğitimine vurgu yaparak şu açıklamalarda bulundu: “Çocuklarımız bize Allah’ın en büyük nimeti, en kutsal emaneti, Kuran’ın ifadesi ile  “gözümüzün nuru”[i] olan çocuklarımıza küçük yaştan itibaren dinini, diyanetini öğretmek biz anne babalara Allah’ın emir buyurduğu farzlardandır. Nitekim cenabı Allah Kuranı Kerimde “Ey iman edenler!  Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz. Bu ayetle ilgili olarak Hz. Ömer (r.a.) sevgili peygamberimize: “Ya Rasulellah! Kendimizi ateşten koruruz ancak ailemizi ve çocuklarımız nasıl koruruz? Allah Rasulü (s.a.v.) şöyle buyurdu: Allah’ın size yasakladığı şeylerden onları sakındırır ve Allah’ın size emrettiği şeyleri onlara emredersiniz; bu şekilde onları korumuş olursunuz.

Çocuğu hayata hazırlamak, ona güzel ahlak kazandırmak, temel dini bilgileri öğrenmesini sağlamak ebeveynin çocuğa vereceği en değerli şeydir. Kuran öğrenme ve okuma sadece yaz aylarında ihtiyaç değil;  çocukların, gençlerin ve herkesin her zaman muhtaç olduğu dünya ve ahret saadeti için hayat rehberidir.  Uzmanlara göre çocukların bir şeyler dinleyip ezberleyebilecekleri yaşa geldiklerinde onlara kurandan bazı sureler ve temel dini bilgiler öğretilebilir. Genel olarak çocuklara beş altı yaşlarında kuranı yüzünden okuma öğretilebilir ve namaz sureleri ezberletilebilir.

Evet; ebeveynler, siyasiler ve eğitimciler ülke gençlerini öylesine bilgiyle donatmalılar ki o gençlerin dünya ve ahret hayatları cehenneme ve ateşe dönüşmesin. Hiçbir ana baba çocuğunu ne bu dünyada ne de ahrette eziyet görmesini istemez. Öyleyse üzerimize düşen sorumluluğu zamanında yerine getirmeliyiz.  Çünkü yarın kıyamet gününde çocuğumuz şefaatçimiz de olabilir şikâyetçimiz de.
Sözlerimi peygamber efendimizin bir hadisi şerifi ile bitirmek istiyorum: “Hiçbir baba çocuğuna güzel ahlak ve edepten daha güzel miras bırakmış olamaz.”            

Öyleyse haydin çocuklar bu yaz kuranı gönlümüze yazalım….

Bu yazı toplam 2783 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar