10 Haziran 2023 Cumartesi Saat 13:00
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İçkinin haram kılınması ve gerekçeleri, konu ile ilgili detaylı araştırmalar
04 Ağustos 2013 Pazar Saat 07:24
Bu mübarek günlerde içkiye ara verenlerin tekrar başlamaması niyetiyle bayram öncesi böyle bir yazıyı yazmak ihtiyaç oldu, yazmamıza vesile olanlardan Allah razı olsun, içki bütün kötülüklerin anası

BİR DOSTUMLA YAPTIĞIM SOHBETTEN BAŞLAMAK İSTEDİM, SOHBET ŞÖYLE GELİŞTİ:

Mübarek Ramazanı şerifleriniz hayırlara vesile olsun, Ramazan bayramınız kutlu olsun.

Bu yazınızdaki neticeye itirazım var.

Siz burada mantık yürütüyorsunuz

İslam mantık değil nakil dinidir

Dün anlayamadığımız nice ayetlerin hikmetini ilmin ışığında bu gün keşfedebildik, bu gün anlayamadığımız nice hükümlerin gerekçelerine yarın vakıf olacağımıza inanıyorum

Bir misalle size beyan edeyim

içki bağımlılık yaptığından olsa gerek, bir ayetle birden yasaklanmamıştır. İnsanlara kolaylık olsun diye üç yıllık bir zaman dilimi sonunda kesin yasaklanmıştır.

İlk ayette Müslümanlara içkinin kötülüğünün çok olduğu beyan edilmiş, Bu şekilde aklını kullanabilenler bırakmış yada azaltmış, İkinci ayetle bırakamayanların sarhoş oluncaya kadar içmelerinin önü kesilmiş, üçüncü ayette mühlet bitmiş, Müslümanlar bağımlılıktan kurtulmuş, çoğunlukla içkiyi bırakmış ve yasak başlamıştır.

Çünkü Allah insanlara zorluk vermez

İçki ile ilgili Ayetler

Kuran'da üç yerde içkiden bahsediliyor. Birincisi Bakara Süresinin 219. ayeti, ikincisi Nisa süresinin 43. ayeti, üçüncüsü de Maide süresinin 90 ve 91. ayetleri.  

Bakara Süresinin 219. ayetinde ne deniyor. "Sana şaraptan kumardan soruyorlar. Onlara de ki ikisinde de hem büyük günah, hem de insanlar için menfaatler vardır. Onların günahları ise menfaatlerinden daha büyüktür".  

Nisa süresinin 43. ayetinde de şöyle deniyor. "Ey iman edenler! Sarhoş iken dediğinizi bilmedikçe namaza yaklaşmayın."  

Maide süresinin 90. ve 91. ayetlerinde de şöyle deniyor. " Ey iman edenler! Şarap da kumar da dikili taşlar da, fal okları da Şeytan'ın pisliği, murdar bir işinden başka bir şey değildir. Artık ondan kaçının ki felah bulasınız. 

Şeytan yalnız şarap ve kumar ile aranıza düşmanlık, sevmemezlik bırakmak, ve sizi de Allah'ı anmaktan alıkoymak ister; daha vazgeçmeyecekmisiniz."  

Görüldüğü gibi Allah cc. insanları şaraptan, genel olarak da alkol den uzak tutmak için bunlardan daha yumuşak, daha güzel, etkili, ikna edici ve reaksiyon uyandırmayan bir mesaj olamazdı.  

Bir düşünelim,  Insanlar alkol aldıkları andan itibaren ve tabi aldıkları alkolün miktarına ve derecesine bağlı olan bir oranda Şeytan'ın etkisi altına girmeye başlıyorlar. 

Şeytan'ın amacı zaten insanları kandırmak yoldan çıkarmak değil mi?

Işte alkol aldığınız andan itibaren aslında daha iyi bir duruma gelmemenize rağmen kendinizi daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz, yani daha iyi düşündüğünüzü, daha çekici bir insan olduğunuzu, daha esprili olduğunuzu, daha iyi konuştuğunuzu, daha iyi fikirler üretebildiğinizi, daha ikna edici olduğunuzu, daha iyi araba kullandığınızı, daha cesur olduğunuzu, daha güçlü olduğunuzu, daha iyi döğüşebileceğinizi, vs vs sanmaya başlıyorsunuz. 

Aslında içki ve alkol sizi bu daha iyilerden hiçbiri haline getirmiyor ama sizin kendinizi öyle sanmanızı sağlıyor. 

Diğer bir ifade ile Şeytanın sizi daha rahat ve kolayca kandırabileceği bir moda giriyorsunuz.  

İçki yüzünden; sonradan öyle yapmış olmaktan, öyle davranmış olmaktan veya öyle söylemiş olmaktan sonradan pişman olmamış hatta utanmamış kaç kişi var aramızda...


İçki bu şekilde haram kılındıktan sonra bağımlılığından vaz geçemeyenler yol aramaya devam etmiş ve Resulullaha sav. ya Resulullah biz hasta olduğumuzda biraz şarap içer iyileşirdik, şifa niyetine ilaç olarak ihtiyacımız olduğunda içemezmiyiz diye sorunca Resullah; Vallahi Allah haram kıldığı bir şeyde şifa yaratmamıştır. demiştir.

Domuz eti dar zamanlarda ölmemek için mecbur kalırsak haddi aşmadan yaşamamıza imkan verecek seviyede yemek serbest bırakılmıştır. 

Domuzun 40 dan fazla hastalığa sebep olduğunu biliyoruz, eskiden Müslümanlarda ve Yahudilerde bu hastalık görülmezdi, şimdi ülkemizde bu hastalıklar yoğun görülmeye başlandı, Yahudilerde hala görülmüyor

çünkü onlar" Koşer" olmayan et kullanmıyorlar, bizde ise domuza kasaplık hayvan statüsü verildi, satışı yasak değil, etiket mecburiyeti ise türlü hilelerle aşılıyor.

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/ickiye-neden-kesin-olarak-haramdir-diyorsunuz.html

Bu yazı toplam 3650 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar