17 Mayıs 2024 Cuma Saat 23:54
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2B'de hükümetten %50 U dönüş, Araziler kullanıma açılıyor
23 Mayıs 2013 Perşembe Saat 15:18
Kızılağaç'ın Orman vasfına alınması ile asırlık arazileri elinden alınan vatandaşın isyanı, dava yağmuru iktidarı kararından çeviriyor.

Hazırlanan yeni düzeleme ile ‘Tersine 2B’ paketi ile bu araziler 49 yıllığına bedelsiz olarak sahiplerine teslim edilecek. 

Sonra ne olacak onu kanun çıktığı zaman öğreneceğiz.

İlgili haber aşağıda:

Hükümet’in üzerinde çalıştığı “tersine 2B” paketi hazır. 

Buna göre, daha önce tarla olan ve sonradan orman ilan edilen tapulu araziler hak sahiplerine iade edilecek.

Hükümet, bir yıldan beri üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü, “tersine 2B” paketini tamamladı. Çalışma, daha önce tarla olan ve sonradan orman ilan edilen tapulu arazilerin hak sahipleri tarafından kullanılmasını amaçlıyor. Taslağa göre, yapılacak düzenleme ile daha önce tapusu olup da iptal edilenlere, bu yerler 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Kısmi yapılaşmaya kapı açacak bu düzenlemenin bu kapsamdaki orman alanlarını yok edeceği tartışması başladı. 

İKİ TİP ARAZİ VAR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslakla, 2B gibi orman vasfını yitirmiş alanların vatandaşlara satışı anlamına gelen 2B düzenlemesinin ardından, bunun tam tersi, tapulu arazilerinin “orman alanı” ilan edilmesi sorununa çözüm aranıyor. Taslağa göre, arazinin durumuna göre bir kaç formül uygulanacak. Daha önce tapusu olup da iptal edilenlere, bu yerler 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Ancak aynı amaç için kullanma şartı getirilecek. Bu alanlar özel orman olacak. Bu ormanlardan elde edilen gelirler, tapu sahibine verilecek. 

ORMANLAR KESİLECEK Mİ?

Düzenlemeye göre, tapusu olmayan ve tarla veya bahçe olarak kullananlar için de 29 yıllığına rayiç bedel istenecek. Vatandaşın özel mülkiyetinde bulunan ve aşılı kestane, kızılağaç ve ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yerlerin orman alanı sayılmaması yönünde de düzenleme yapıldı. Düzenleme, bu alanlarda “belli oranlarda” yapılaşmaya da izin verecek. Bu, orman alanlarının yok edileceği tartışmalarına neden oluyor.

SAHİPLERİNE DEVREDİLECEK

Yetkililer, 1930-40 yıllarda vatandaşların kullanmadıkları arazilerinin ormanlaşması nedeniyle orman idaresi tarafından “orman alanı” tescil edildiğini belirttiler. Vatandaşların tapulu arazilerini kullanamadığını belirten yetkililer, bu alanların hak sahiplerine devredilmesi, orman alanlarının korunarak, vatandaşların hak kaybının önlenmesi için çalıştıklarını ifade ettiler.

En çok Karadeniz ve Toroslar’da

BAKANLIK yetkilileri bu durumdaki arazilerin en çok Karadeniz ve Toroslar’da bulunduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Orman Bakanlığı envanter çıkardı. Bu tip sorunlu araziler, Karadeniz, Antalya, Toroslar, Mersin’in yanısıra, Şile, Gebze, Silivri’de, Kocaeli ve Bolu gibi yerlerde bulunuyor. Fiilen orman değil ama geçmişte orman olduğu için tapusu iptal edilmiş yerler veya halen tapusu olduğu halde kullanılamayan alanlar. Bunlar kayıtlarda orman olarak görülüyor, ama bazıları fiilen tarım arazisi. Diğer grup ise aynı şekilde arazileri kullanıyorlar ama tapuları yok. Onlardan bedel alınacak.”

Bu yazı toplam 2877 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar