01 Aralık 2021 Çarşamba Saat 19:26
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara, 6. Her yönüyle Trabzon günleri başladı
23 Şubat 2012 Perşembe Saat 14:16
Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Ankara da Yapılacak Etkinliklerin Kusursuz Olması İçin Çalıştıklarını Söyledi. TRABZONLULAR ANKARA'DA BULUŞUYOR

ANKARA’DA VİTRİNDEYİZ!

" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" postmessage_init="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" sendxdhttprequest="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" setcache="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" getcache="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" setcachecontext="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }" clearallcache="function () { return eval(instance.CallFunction("" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "")); }">
Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül Etkinliğin içeriği hakkında ropörtajını aşağıda okuyabilirsiniz

6 yıldır aralıksız olarak Ankara’da yapılan ‘Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’ bu yılda Başkentte start alacak. 23-26 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan etkinlikler bu yıl daha kapsamlı yapılıyor. Özellikle 23 Şubat akşamı Volkan Konak’ın konseri olacak. Açılış töreninde ise Trabzonlular buluşacak, ortak mesajlar verecek. Bu anlamlı günlerin yönetimleriyle birlikte mimarı Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül’le konuştuk

Aygül, Trabzon ve Kent kültürü denince gözlerini bir başka açan isim. Tarihine saygısı sonsuz. 4 gün boyunca Trabzonluları Ankara’da adeta misafir ediyor ve tarihçisi, sanatçısı, gazetecisi, siyasetçi ile birlikte Trabzon’u konuşuyor ve konuşturuyor. Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül’le açılıştan önce sizler için konuştuk. İşte bu sohbetin özeti:

TAKA: Sayın Başkan 6’ıncısı yapılacak olan ‘Her Yönüyle Trabzon Etkinliklerinde’ bu yıl hangi farklılıkları bulacağız?

BİLGİN AYGÜL: Etkinliklerimizde panellerimizde, söyleşilerimizde, dinletilerimizde, standlarımızda farklılıklar var. Ancak mekanı büyütemediğimizden, uygun başka bir alan olmadığından ve mevsimsel koşullardan dolayı istediğimiz gibi bir projeyi yaşama geçirmekte zorlanıyoruz. İçerik her zamanki gibi sürprizlerle dolu açılışta üç gol kralımız Necmi Perekli, Şota Arveladze ve Fatih Tekke bizlerle olacak. Yalnız Trabzon’dan değil, Türkiye’nin çeşitli illerinden hatta yurtdışından hemşehrilerimiz etkinlik sırasında bizlerle olacak, geldiğimiz nokta itibarıyla bu bizlerin hedefleri açısından önem arz ediyor. Etkinliklerimiz bir buluşma mekanı oluyor. Bu buluşmamızın bir sinerjiye dönüşerek yöremize, yöre insanımıza  önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.

TAKA: Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan toplantıda, özellikle yeme içme ile ilgili uyarılar yaptınız, ne gibi şikayetler geldi?

BİLGİN AYGÜL: Toplantıda aldığımız kararı, paylaştığımız konuları uyguladık. Amacımız yöreyi en iyi şekilde tanıtmak, bunun için de kalite, fiyat, sunum, hijyen çok önemli, bunlara bu yıl daha fazla dikkat ediyoruz. Üretici olmayan firmaların özellikle süt ürünlerinde katılımını engelledik. Geçen yıl ziyaretçilerimizden gelen şikayetlerin bu yıl olmayacağını düşünüyoruz.

TAKA: Yapılacak olan 6’ıncı etkinliğin ardından 2 yıl ara verilecek. Bu iki yıl
İstanbul-Trabzon veya Almanya’da mı yapılacak?

BİLGİN AYGÜL: Görüşmeleri sürdürüyoruz. Bizim Trabzon Vakfı ve Derneği olarak amacımız bir yıl Ankara, bir yıl İstanbul, bir yıl Köln veya Berlin. Bunlara paralel olarak her yıl bir Trabzon Festivali. İçinde turizmi, kültürü, sanatı, edebiyatı, sporu barındıran binlerce  insanın kent dışından katıldığı bir festival.

TAKA: 23 Şubat akşamı Trabzonlu Sanatçı Volkan Konak’ın konseri olacak. Bu konserle ilgili  rezervasyonlar hangi aşamada?

BİLGİN AYGÜL: 23 Şubat 2012 akşamı Ankara Ticaret Odası salonunda gerçekleştirilecek olan “Sunay Akın Söz Gösterisi, Kuzeyin Uşakları horon gösterisi ve Volkan Konak konseri”nin biletleri, Biletix ve Vakfımızca satılmakta olup çok fazla ilgi olduğunu mutlulukla paylaşmak isterim.

TAKA: Sayın Aygül, bu aynı zamanda Trabzon’un kurtuluş balosu mu?

BİLGİN AYGÜL: Evet. Ankara’daki Trabzonlulara her yıl böyle bir organizasyon yapıyoruz. Geçmiş yıllarda yapılan etkinliğimiz ilgi gördü. Salonu biraz daha büyüttük. Volkan Konak ve Sunay Akın. Trabzon’un çok önemli değerleri. Bizim davetimize de icabet ettiler. Volkan Konak en güzel şarkılarını, türkülerini Trabzon için okuyacak, Sunay Akın’da televizyonlarda zaman zaman sunduğu o muhteşem gösterisine imza atacak. Ankara Ticaret Odası’nın salonuna da Trabzon’un kültür ve sanatını taşıyacağız. Tüm hemşehrilerimizi bu anlamlı organizasyona biletlerini alarak katılmaya davet ediyorum.

TAKA: “Her yönüyle Trabzon günleri” konusunda sayın Bakan Erdoğan Bayraktar ve Devlet eski Bakanı Faruk Nafiz Özak’ın destekleri sürüyor mu?

BİLGİN AYGÜL: Gerek Sayın Bakan Erdoğan Bayraktar, gerekse yıllardır desteklerini esirgemeyen Devlet eski Bakanı Sayın Faruk  Nafiz Özak’ın destekleri sürmekte olup kendilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. Ayrıca başta Trabzon Valisi Sayın Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Sayın Orhan Gümrükçüoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Suat Hacısalihoğlu, sanatevi Başkanı Sayın Adnan Taç, ilçe belediye başkanlarımız, sivil toplum örgütleri yönetici ve üyeleri, tüm Trabzon medya kuruluşları kısacası Trabzon’un tüm aktörleri desteklerini ilk günden beri esirgemediler. Onlar olmaksızın böyle bir projenin yaşama geçmesi imkansız olurdu.

TAKA: Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan ve 4 gün sürecek Trabzon günlerinde ‘Özellikle kaçırmamalısınız’ dediğiniz panel gösteri var mı?
siya cerceve ANKARADA VİTRİNDEYİZ!

BİLGİN AYGÜL: Bu yıl yine birbirinden güzel ve ilginç panel, söyleşi ve gösterilerimiz vardı. Özellikle değerli büyüklerimiz Sayın Necmettin Karaduman, Prof. Dr. Sayın Zeyyad Hatipoğlu ve Sayın Mustafa Kemal Sayıl’ın anılarını paylaşacağı “Trabzon’dan Anılar” panelinin çok nostaljik ve çok etkileyici olacağını düşünüyoruz. Ayrıca hemşehrimiz Devrim Hacısalihoğlu tarafından hazırlanan, Trabzon Lisesi’nin efsanevi beden eğitimi öğretmeni, bir çok ünlü sporcumuzun hocası Hayri Gür belgeseli ve yine adı Trabzonspor tarihine altın harflerle kazılmış eski futbolcu ve antrenörümüz Ahmet Suat Özyazıcı belgeseli’nin de çok ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Trabzon’dan gelecek olan sanatsever dostlarımızın sergileyecekleri tiyatro, şiir dinletisi, konser ve halk oyunları gösterileri de etkinliğimizin bir başka rengi olacaktır.

TAKA: Sayın Aygül, Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği mükemmel olmuş, Ekonomik olarak Vakıf ve Derneğin durumu nedir?

BİLGİN AYGÜL: Vakfın 4 daire ve 1 dükkandan oluşan 5 adet gayri menkulu var.  Üyelerimizden, etkinlik katılımcılarımızdan ve sponsorlardan sağladığımız gelirlerle projelerimizi sürdürüyoruz.

TAKA: Bu etkinliklerle Trabzon Vakfı kendini ispat etti, takdir aldı, yaz sezonunda siyasetçi bürokrat ağırlıklı turizm etkinliği yapılabilir mi?

BİLGİN AYGÜL: Tabii ki yapılabilir. Bizim de amacımız çalışmalarımızın Trabzon’da  bir festivalle taçlandırılmasıdır. Önce bu etkinliği geçelim yaz sezonunda organizasyon yapmak daha kolay oluyor.

TAKA: Vakıf olarak bunun dışında etkinliğiniz var mıdır, burs verme  gibi?

BİLGİN AYGÜL: Bu yıl 6’cısını yapacağımız “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri-6” nın dışında, Vakfımızda Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koro çalışmaları, fotografçılık kursu, resim kursu, horon kursu gibi çalışmalarımız vardı. Ayrıca yıllardır, konusunda uzman hemşehrilerimizin katkılarıyla, kentimizi ve Türkiye’yi ilgilendiren değişik konularda (eğitim, sağlık, kentleşme, kültür, sanat v.b) aylık söyleşiler düzenlemekteyiz.

Vakfımıza bağlı olarak çalışan Kadın Platformumuz da çok yararlı çalışmalar yapmaktadır. Vakfımız bu yıl toplam 35 öğrenciye burs vermektedir. Burslarımızın yarısı merhum Yusuf Bayram’ın vakfımıza bağışladığı dükkanın gelirinden kalan kısmı da vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Amacımız burs verilen öğrenci sayısını 100’e çıkartmaktır.

Araştırmacı-yazar Sayın Kudret Emiroğlu tarafından günümüz Türkçesine çevirisi yapılan 22 ciltlik Trabzon salnamelerinin basımı vakfımız tarafından sağlanarak ilgililerin hizmetine sunulmuştur. Bu yıl da salnamelerin dizini hazırlanarak basılmıştır. Ayrıca Trabzon tarihine yönelik bilgi ve belgelerin yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan toplanarak Trabzon Kitaplığı ve Araştırmaları Merkezi oluşturulmaktadır. Trabzon yöresine ait el sanatlarından oluşan bir müze çalışmalarımız da devam etmektedir.

TAKA: Trabzonspor ve Trabzon Lisesi Ankara’da AKM’de olacak mı?

BİLGİN AYGÜL: Trabzonspor ve Trabzon Lisesi olmaksızın bir etkinlik düşünmemiz mümkün değildir. Dileğim etkinliğimizin start verdiği günün akşamı PSV ile maçımız var.
O maçta bir zafer yaşamak. Zor ama neden olmasın.

TAKA: Karadeniz, Ankara, İstanbul ve Avrupa’daki hemşehrilerimize neler söyleyeceksiniz?

BİLGİN AYGÜL: 23’ü akşamı yapılacak olan muhteşem sanat gecesi için biletleri internet ortamından da temin edebilirler. Ailece kendilerini bekliyoruz. Etkinlik süresince belki hava soğuk olabilir ama mutlaka gelsinler ve etkinliğimizi görsünler.


Haber Kaynağı : Taka Gazetesi
Bu yazı toplam 2464 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar