29 Kasım 2021 Pazartesi Saat 12:10
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patrik Bartholomeos Maçka Kuştul Manastırı yolunda mahsur kaldı.
16 Ağustos 2011 Salı Saat 20:39
Kültür Bakanımızın Trabzon kültürüne, Kültürel mekanlarına sahip çıkması kadar doğal ne olabilir kİ! Bu kültür bakanımız Trabzonda hangi Osmanlı eserine bir çivi çakmış?

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Sümela Manastırı'nda dün yönettiği ayinin ardından bugün Kuştul Manastırı'na gitmek için yola çıktı ama hedefine bir türlü ulaşamadı.
Bartholomeos, Kuştul Manastırı ile ilçe merkezi arasında araç ile 2 saat olan bu mesafede, yolculuğunda yaşadığı sorunlar yüzünden 5 saat yolculuk yapmak zorunda kaldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos yeni manastırlar, kiliseler peşinde. Basında Kuştul manastırına ulaşamayan patriğin haberlerini okuyan Kültür bakanımız acilen tedbirler alarak, manastırın sarp kayalıklarına devasa asfalt yollar inşa edeceğinden kuşkumuz yok, Seneye Kuştul manastırına tekrar geleceğini beyan esen Sayın Patrik'e karşı mahçup olmak istemezler herhalde.

Kültür Bakanımızın Trabzon kültürüne, Kültürel mekanlarına sahip çıkması kadar doğal ne olabilir kİ!
Bu kültür bakanımız Trabzonda hangi Osmanlı eserine bir çivi çakmış bilmiyoruz, varsa bilgilendirilirsek sevineceğiz.

BASINDA KUŞTUL MANASTIRI ZİYARET HABERİ

Trabzon Maçka'daki tarihi Sümela Manastırı'nda dün Ortodoks Hristiyanlarca düzenlenen ayini yöneten Fener Rum Patriği Bartholomeos, iş adamı Efkan Başkan'ın kullandığı ciple, beraberindekiler ve gazeteciler de diğer araçlarla Kuştul Manastırı'nı ziyaret etmek için yola çıktı.

Konvoy yaklaşık 1 saat sonra Kuştul Manastırı'nın yer aldığı Şimşirli Köyü yakınına ulaştı. Yağış nedeniyle asfalt olmayan yolun kayganlaşması ve engebeli olması yüzünden araçlarının ilerleyememesi üzerine, aralarında gazetecilerin de aralarında bulunduğu bazı kişiler geri döndü.

"ORAYA GİDEMEZSİNİZ"

Bartholomeos ve diğer kişiler ise araçları ile bir süre daha ilerledikten sonra söz konusu köyün üst kısmına ulaştı. Burada yolun bitmesi üzerine aracından inen Bartholemos ve beraberindekiler, yol tarifi sordukları yaşlı bir kadından ''Yol çok bozuk oraya gidemezsiniz'' yanıtını aldılar.

Tarif üzerine patika bir yola giren Bartholomeos ve beraberindekiler manastıra ulaşmaya çalıştı ancak yolun yokuş, kayalık ve kaygan olması yüzünden güçlükle ilerleyen grup sis yüzünden manastıra ulaşamadı.

YOLU KAYBETTİLER

Bu sırada ağaçların ve otların kapatması yüzünden manastıra giden patika yolu kaybederek engebeli arazide başka bir patika yoldan yaya olarak ilerlemeyi sürdüren grup, bir süre sonra manastıra uzak bir noktadaki harabe bir binanın yanına geldi.

Tüm çabalara rağmen manastıra ulaşamayan Bartholomeos ve beraberindekiler, bir süre sonra sisin etkisini kaybetmeye başlaması üzerine manastırın karşısında olduklarını fark etti. Bartholomeos ve beraberindeki din adamları yüzlerini manastıra dönüp dualar ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirip dönüşe geçti.

DİKEN BATTI, LASTİK PATLADI...

Dönüş yolunda eline diken battığı için acı çeken Bartholemos, bindiği aracın lastiği patlaması üzerine koruma polislerince başka araca alındı. Yolda yemek molası veren Bartholomeos, bu kez de kesildiği için yola düşen bir kavak ağacı sorunu yaşadı. Bu nedenle de bir süre ilerleyemeyen Bartholomeos'un konvoyu, kesilen ağacın köylülerin de yardımıyla kaldırılmasının ardından yoluna devam edebildi.

"BÖYLE MACERA YAŞAMADIM"

Kuştul Manastırı ile ilçe merkezi arasında araç ile 2 saat olan bu mesafede, yolculuğunda yaşadığı sorunlar yüzünden 5 saat yolculuk yapmak zorunda kalan Bartholomeos, gazetecilerin zorlu yolculuğuna ilişkin sorusu üzerine ''Hayatım boyunca böyle macera yaşamadım'' dedi.

Bartholomeos, yolculuk sonrası manastırı uzaktan görme fırsatı bulduğuna işaret ederek ''Seve seve yaptık bu yürüyüşü, memnun oldum, değdi. Manastırı yakından görmek için seneye yeniden geleceğim'' şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.internethaber.com/bartholomeosu-pisman-eden-yolculuk-366182h.htm#ixzz1VFHhuPHS

MANASTIR HAKKINDA ANSİKLOPEDİK BİLGİ

Maçka (Kuştul-Hızır İlyas)Manastırı

Bu manastır, Trabzon’un Esiroğlu beldesinin galyan diye adlandırılan bölgede kuştul (şimşirli) köyündedir.Ulaşım Esiroğlu beldesine giderken soldaki galyan vadisini takiben ulaşılır.Vadinin tabanından dirsek şeklindeki kaya üzerine oturtulan yapı, kale gibi, vadiye hakim bir tepede kurulmuştur. Maçka yolu üzerinde ve bağımsız bir amir gücüne sahip olan, üçüncü manastırdır. M.S.752 yılında kurulduğu söylenen bu manastır 1203 senesinde yağma edilip, terk edildi. Ama 1393 senesinde tekrar kurulup 15.yüzyılın başında yine görkemli eski önemini kazandı. 1904 yılında çıkan büyük bir yangınla harap olduktan sonra bir daha inşa edilmiştir.

Vadinin tabanından dirsek şeklindeki kaya üzerine oturtulan bu yapı, kale gibi, vadiye hakim bir tepede kurulmuştur.. Maçka yolu üzerinde ve bağımsız bir amir gücüne sahip olan, üçüncü manastırdır. MS. 752 yılında kurulduğu söylenen bu manastır 1203 senesinde yağma edilip, terk edildi. Ama 1393 yılında tekrar kurulup 15. yüzyılın başında yine eski önemini kazandı. Bu asrın binalarının çoğu 1904 yılında çıkan büyük bir yangınla harap olduktan sonra manastır, bir daha inşa edilmiştir.

Manastıra batı cephesindeki bir merdivenle varılmaktadır. Büyük kilise açık geniş hollü ve galeri İtalyan stilinde yapılmış bir bina idi. Doğu cephesindeki kaya tepesi üzerinde, manastır duvarlarının dışında, normal büyüklükte ve kare-haç stilinde bir kilise vardı. Manastır, defineciler tarafından harap edilmiştir. Zamanımızda büyük kilise yıkılmış olup, bir merdivenle alt avluya bağlanırdı. Doğu cephesindeki dağda, manastırın 300- 400 m . güneyinde bir mağara vardır. Cumot’un manastırı eski halini gösterir 1903 yılına ait netleşmiş olduğu resim bize bilgi vermektedir. Resimlerden de anlaşılacağı gibi dört katlı ve çok pencereli bir bina idi. Çatısı kiremitle örtülü olup, uzaktan görünüşü derebeyi şatosunu andırıyordu.

Manastır içinde bulunan mağaranın kuzey köşesine yaslı ve batı ile kuzey duvarları kaya olan küçük bir kilisecik vardı. Bunun içinde bir niş mezarının oluğu muhtemeldir. Şimdi görülebilen kilisecik kalıntısı çok eski değildir. Fakat çevredeki manastır kiliseciklerinin küçük bir benzeridir.

Manastır içerisinde vadiye kadar herhangi bir tehlike anında kullanılmak üzere yapılmış, gizli dehliz vardı. Fakat bu dehliz toprak ve taşlarla dolmuştur.

Kuştul Manastırı,  Bu manastır Trabzon'un Esiroğlu Beldesinin Kuştul (Şimşirli) ismi verilen köyündedir.

Yapının bulunduğu yere gidiş şöyle olmaktadır. Önce Esiroğlu Beldesine gidilip, oradan minibüs veya jeep kiralanır. Soldaki yol takip İkidere Köyüne gelinir. Bu köyde yol ikiye ayrılır. Yolun biri sağa diğeri sola gider. Sağa giden yol yamaçta bulunan Konaklar Köyüne varır. Buradan Kuştul daha uzak olmasına rağmen ulaşım daha iyidir. Katır veya yaya olarak gidilirse manastıra bir-iki saatte varılabilir.

Vadinin tabanından dirsek şeklindeki kaya üzerine oturtulan bu yapı, kale gibi, vadiye hakim bir tepede kurulmuştur.. Maçka yolu üzerinde ve bağımsız bir amir gücüne sahip olan, üçüncü manastırdır. MS. 752 yılında kurulduğu söylenen bu manastır 1203 senesinde yağma edilip, terk edildi. Ama 1393 yılında tekrar kurulup 15. yüzyılın başında yine eski önemini kazandı. Bu asrın binalarının çoğu 1904 yılında çıkan büyük bir yangınla harap olduktan sonra manastır, bir daha inşa edilmiştir.

Trabzonda önemli bir yapı KIZLAR MANASTIRI: http://www.trabzon.bel.tr/Trabzon/Tarih_KizlarManastiri.html

Bu yazı toplam 3980 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar