29 Kasım 2021 Pazartesi Saat 12:48
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİNLİLER TRABZON DA
17 Nisan 2011 Pazar Saat 05:43
D.K. Kalkınma Ajansı, Çin Halk Cumhuriyeti’nden davet ettiği 33 kişilik tur operatörüne Trabzon, Rize ve Gümüşhane’yi gezdiriyor


Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, küresel turizm ve tanıtım atağını sürdürüyor. Ajans, Çin Halk Cumhuriyeti’nden davet ettiği 33 kişilik tur operatörüne Trabzon, Rize ve Gümüşhane’yi gezdiriyor. Genel Sekreter Çetin Oktay Kaldırım, “Bu projeyle Çin’den asgari 5 bin kişiyi buraya getireceğiz. Bundan sonraki süreçte Ortadoğu’ya yöneliyoruz” dedi.

 
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Çin Halk Cumhuriyeti’nden davet ettiği 33 kişilik tur operatörünü Trabzon’un turistik ve tarihi yerleri gezdirerek Doğu Karadeniz’in turizm güzellikleri tanıtıyor.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen geziye Ayasofya Müzesi’nden başlandı. Çin Halk Cumhuriyeti, Pekin, Şanghay ve Guangzhou şehirlerinden 33 tur operatöründen oluşan grup bol bol fotoğraf çekerek notlar aldı. Çinli konuklar daha sonra Atatürk Köşkü’nü gezdi.
Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması konusundaki etkin çalışmalarının bir örneği olarak Kalkınma Ajansı ile beraber ortak bir proje yürüttüklerini ve bu proje doğrultusunda Çin’in turizm sektöründe önde gelen tur operatörlerini Trabzon merkez odaklı olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nde kültürel ve turizm zenginliklerini ve altyapısını incelemeye geldiklerini söyledi. Kansız, "Bölgemizde inceleme yapacaklar. Çin ile Trabzon arasındaki turizm köprüsünü oluşturmak üzere gerekli temaslar ve toplantıları yapacaklar. 30 kişilik ekip Müdürlüğümüzdeki rehberler eşliğinde geziyorlar, diğer civar illeri de (Trabzon, Gümüşhane ve Rize) gezdikten sonra, sektörün önde gelen temsilcileriyle toplantı yapılacak. Ve Çin ile Karadeniz arasındaki turizm işbirliğinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılacak" dedi. Kansız turizmin ana omurgasını oluşturan, seyahat yapılacak destinasyonları hazırlayan bizzat işin başındaki insanların yer aldığını kaydetti.

KALDIRIM: BEŞ BİN KİŞİYİ GETİRMEK İSTİYORUZ
DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Çin’in nüfusu itibariyle dünyaya en çok turist gönderen ülke olma yolunda gittiğini belirterek, "Çinliler deniz ve kum turizmini çok tercih etmiyor. Aksine doğa ve kültürel turizm dediğimi alternatif turizmi seviyorlar. Bizim de o anlamda çok iyi bir pazarımız var. Biz kendilerine, ‘gelin ve buradaki destinasyonları görün’ dedik. Çin önemli bir Pazar ve gelip buradaki doğayı bizzat görecekler. Bu proje ile Çin’den 5 bin kişiyi buraya getirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu gezilerden sonra bu da belli olacak. Biz Trabzon’u ve çevre illeri göstereceğiz, altı ilin sunusunu yapacağız" dedi.
Kaldırım bundan sonraki süreçte Suudi Arabistan ve Dubai gibi ülkelere gidip buradaki fuarlara katılacaklarını ifade ederek "Bu ülkelere giderek bölgemizin tarihi ve turistler yerlerini tanıtarak buraya bir turizm akını sağlamayı hedefliyoruz. Tüm Avrupa ülkelerine de bu bölgeyi tanıtmak için çalışmalarımız ve projelerimiz var" diye konuştu.
16-20 Nisan 2011 tarihleri arasında Trabzon’da bulunacak olan Çin Tur Operatörleri’ne Gümüşhane, Rize ve Trabzon’un turistik ve tarihi yerleri gezdirilerek Doğu Karadeniz turizm güzellikleri tanıtılacak.

ÇİNLİLER DE ‘BİZE HER YER
TRABZON’ DİYECEK
Kaldırım bugün oynanacak Trabzonspor-Bursaspor maçı için de Çin’den gelen misafirlere bilet alarak yerlerini ayırttıklarını belirterek, "Onlara hem buradaki maç atmosferini yaşatmak, hem de o havayı yaşatmak için maç için yerlerini ayırttık. Ayrıca üzerinde, ‘Bize her yer Trabzon’ yazılı tişörtler yaptırarak onlara hediye ettik. Maça da bu tişörtlerle gelecekler" ifadelerini kullandı.
Günebakış Ali Rıza ALTINSOY

Bu yazı toplam 2252 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar