24 Eylül 2020 Perşembe Saat 16:14
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUZEYİN UŞAKLARI HALKOYUNLARI TOPLULUĞU
17 Mart 2011 Perşembe Saat 15:15
Karadeniz kültürümüzün temsilcilerine gereken desteği esirgemiyelim final günü sizlerden SMS bekliyoruz diyorlar

Ankara Cansu Gençlik ve Spor Kulübünün gönüllü olarak başlattığı sosyal bir çalışmadır. Kulübün sanat yönetmeni tıp doktoru. 30 yıllık halk oyunları emekçisidir. Babası köy enstitüsü mezunu. Öğretmen okulundan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudu. “Tıbbiyeden arada  sırada  doktor çıkar” tanımlamasının gerçeğidir kendisi. Trabzon Maçkalı ve kemençe üstadı. Kulübünün ve kendi kızının yüzme alt yapısını oluşturmak için 8 yıl ara verdiği halkoyunlarına 2 sene önce tekrar döndü. Pilot okul olarak bir devlet okulu olan Ankara Keçiören Kalaba Lisesini seçti. Maddi imkânları yok denecek kadar az olan okulda; okul müdürünün eğitim anlayışının içeriğinde sosyal çalışmaların ne kadar önemli olduğuna inanması bir avantajdı..

Dr.Erdinç Özten ve arkadaşlarının Kalaba Lisesi’nden ve çocuklardan hiçbir maddi beklentisi olmadan başlattığı bu sosyal çalışmada okul müdüründen sadece öğrencilerden seçmeler yapılabilmesi ve çalışmaların okulda sürdürülmesi istendi. Giyilecek kostümlerin tüm maddi giderleri Cansu spor kulübü tarafından karşılandı.Oyun müzikleri kendisinin hiçbir maddi talebi olmadan sanatçı İhsan Eş tarafından altı aylık bir süreçte kendi stüdyosunda yapıldı. Böylece okula hiçbir mali külfeti olmayan ve belki de birçok genç öğrencimizin geleceğine yön verecek bir sosyal eğitim projesi başlatılmış oldu.

Günümüzde gençlerin en büyük sorunu olan sosyal eğitim ve çalışma eksikliği; çocuklarımızın sokaklarda çeteler oluşturmasına, esrar, sigara ve bunun gibi kötü alışkanlıkların batağına düşmesine, siyasetin her türlü piyonu haline gelmesine, internet kafelerde boşa zaman harcamasına, sevgiden ve saygıdan yoksun olmalarına zemin oluşturmaktadır.

Bu durum geleceğimiz olan gençlerimizin sadece günümüzde birer toplumsal sorun teşkil etmesiyle kalmamakta, gelecekte de, toplum hayatından kopuk, sorunlu bireyler olarak karşımıza çıkmalarına da sebep olmaktadır. İçinde bulunduğumuz süreçte diyebiliriz ki; gençliğimizin yaklaşık %70’i sokakta ve sahipsiz. Bu durum maddi imkânsızlıklar nedeniyle okullarımızda yürütülmesi mümkün olmayan sosyal eğitim eksikliğinin bir göstergesi. Açıkçası kimsenin de ilgi odağında değil.

            Oysaki gelişmiş ülkelerde gençlerin eğitimlerinin vazgeçilmez bir parçası olan sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal çalışmaların bir birey oluşumundaki rolü tartışılmazdır. Amaç; gençlerin öz güvenlerini geliştirmek, çalışma disiplinini oluşturmak, vizyon sahibi yapmak, hiç bir gücün güdümünde olmadan kendi öz iradeleriyle sağlıklı düşünebilmelerini sağlamak, bu sayede üretebilen, paylaşımcı ve hoşgörülü olmalarını geliştirerek toplumun sosyal eğitim seviyesini yükseltmek ve güdümlü bir toplum olmaktan kurtarmak olmalıdır.

            Bu sosyal projede araç olarak kullandığımız halkoyunlarımızın yaşatılması, geliştirilmesi, orijinalliğinin korunması ve sevdirilmesi kültürümüzün devamlılığı açısından çok önemli” Bu inançlarımızın ve duygularımızın herkese ulaştırılmasına aracı olan YETENEK SİZSİNİZ TÜRKİYE yarışma programına ve SHOW TV’ ye teşekkür ediyoruz.
KUZEYİN UŞAKLARI

Bu yazı toplam 4703 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar