01 Aralık 2021 Çarşamba Saat 17:45
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Of Nüfus Defteri haber Türk Tv.de
03 Şubat 2011 Perşembe Saat 07:10
Haber Türk televizyonunda Murat Bardakçı Proğramında 1834 Of Nüfus Defteri Kitabının tanıtımını yaptığı programı izleyebilirsiniz

Osmanlı Arşivleri Uzm. Sayın Sezgin Demircioğlu ve Süleyman Bilgin tarafından günümüzün Türkçesine çevrilen 1834 OF Bölgesi Nüfus defteri tercümesi kitabı Haber Türk televizyonundaki Kitap tanıtımlarında halkımıza duyuruldu

Aşağıdaki Videodan Haber Türk Proğramını izleyebilirsiniz.

of_nufus_defteri

1. Baskı bazı nedenlerden dolayı bin adet basılmıştır, Kitabın dağıtımını www.hayrat.net ve www.ofhayrat.com siteleri üzerinden yapmaktayız.

Kitabı temin etmek isteyenler aşağıdaki banka hesabına EFT ile,Toplam 80TL yatıracak, Banka EFT bilgilerini ve teslimat yapılacak kişinin adı, Soyadı, Telefonu, Açık adresini fatihten@gmail.com adresine bildirdikleri takdirde , Kargo ücreti bizden olmak kaydıyla Yurtiçi Kargo şubesi olan Türkiye'nin birçok yerine 24 saat içinde adreslerine teslim edilecektir.
Not: Bankalarda havale ücreti 20' TL'dir. İnternet Bankacılığı ile ücretsiz havale edebilirsiniz.
Detaylı bilgi için Tel:0535 7465548 - 0212 632 6040  Abdullah Gözaydın

SİPARİŞ BİLGİLERİ:
ABDULLAH GÖZAYDIN
AKBANK, KOCAMUSTAFAPAŞA ŞUBESİ (0200), TL hesap no:63003
IBAN: TR53 0004 6002 0088 8000 0630 03
KOCAMUSTAFAPAŞA   FATİH/İST.

NOT: Dilediğiniz kargo şirketi ile göndermemizi isteyebilirsiniz, Ödemeli Gönderim yapmıyoruz1834 OF NÜFUS DEFTERİ kitabını elden temin edeceğiniz adresler:

SEZGİN DEMİRCİOĞLU Tel:0505 507 7848  E-Mail: sezgind@gmail.com
SÜLEYMAN BİLGİN E-Mail: suleyman_bilgin61@hotmail.com 
 
Eser, 80 gr. 1. Hamur kağıda basılmıştır, Ağırlığı 2.280 Kğ.'dır, 580 sayfa, 34x24 cm Ebadında, Lüks Ciltlidir.
 
Osmanlı’da yapılan ilk modern manada ki nüfus sayımının Of Kazası’nda uygulanması 1834 olmuştur. Bu sayıma ait sonuçların ve değerlendirilmesinin yer aldığı Sezgin Demircioğlu ve Süleyman Bilgin tarafından hazırlanan Of Nüfus Defteri (1834) isimli çalışmada, 1834 yılında Of Kazası’nda (Of, Çaykara, Hayrat, Dernekpazarı, Rize’nin ve Sürmene’nin bir kısmı) yaşayan 18509 kişiye ait bilgiler, aile isimler, hangi köylerde yaşadıkları, göçler sebebiyle yapılan yer değişiklikleri, kullanılan isimler, muhtarlar, imamlar, seyyidler, mollalar, yapılan meslekler gibi çeşitli konu başlıklarıyla değerlendirilmiştir.

Ayrıca ilçede yaşayan Müslüman nüfusun % 1,5’ine tekabül eden gayrimüslim nüfusunun değerlendirilmesiyle bölgenin etnik yapısı incelenmiştir.

Bölgede kullanılan isimlerin incelenmesiyle tüm Anadolu’da olduğu gibi Of Kazasında da en çok kullanılan isimlerin, Ahmet, Mehmet, Osman, Hasan, Hüseyin olduğu görülmektedir. Temel ismi ise genel içinde % 4’lük bir oran teşkil etmiştir.

Bölgede iskan edilen aileler arasında Boşnakoğlu, Arnavudoğlu, Balkanoğlu, Azaklıoğlu, Bağdatlıoğlu, Şamlıoğlu, Şahismailoğlu gibi aile isimleri dikkat çekmektedir.


Çalışmanın Of ve çevresi yaşayan veya yaşamış bir çok ailenin tarihine ışık tutacağı şüphesizdir. İnsanların ecdadına ve dedelerine dair ulaşacakları birçok yeni ve heyecan verici bilgi bölge ve aile tarihiyle ilgili yeni çalışmalara kaynaklık teşkil edecektir.
 

Bu eser bölgemizdeki Etnik yapıyı, onlarca yıldır dejenere ederek, kafaları karıştıran dış mihraklı yalan haberlere resmi cevap niteliğindedir. Bir defa okunmak için değil, nesiller boyu saklanacak başvuru belgesi niteliğindedir.

Bu yazı toplam 2881 defa okundu.
 
Paylaş
Nazmi Eroğlu
İLÇEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ESER
İlk Nüfus Sayımında Of Kazâsı (1834)

Arşiv uzmanı Sezgin Demircioğlu ile Süleyman Bilgin\\\'in gün ışığına çıkardığı Of Nüfus Defteri, başlıktan da anlaşılacağı üzere kazanın ilk nüfus sayımını esas almaktadır. Araştırmacılar açısından yorucu ve bir o kadar da dikkat isteyen çalışmanın başarılmasında, aynı zamanda bir Oflu olan Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar\\\'ın da maddi ve manevi katkıları olduğu anlaşılmaktadır. Yani, erbâb-ı himmetin buluştuğu bir noktada böylesine güzel bir neticenin meydana gelmesi mukadderdir. Doğrusu bu çalışma bendenizi de oldukça mutlu ettiğini ve şimdiye kadar bana hediye olarak verilen bir çok kitabın yanında Of Nüfus Defteri (1834)\\\'nin ayrı bir önemi olduğunu belirtmeliyim. Arşivci olmamız hasebiyle hemşehrilerimiz tarafından aile kayıtlarına dair sorulan suallerden doğrusu kendimizi sorumlu tutmaktaydık. Ancak, farklı sahalarda çalışmalarımızı sürdürmemiz sebebiyle bu tür suallere ve ihtiyaçlara cevap veremiyorduk. Nihayet büyük bir enerji ile bu konunun halledildiğini görmekle bizim üzerimizdeki bu yükün de önemli ölçüde kalktığını hissetmekteyim. Hemşehrilerimizin aile geçmişleri ile ilgili artık rahatlıkla ulaşabilecekleri bir kaynak eserle aynı zamanda bölgedeki nüfus yapısına dair kafalarına takılan önemli suallere de cevap bulacaklarını tahmin etmek zor değildir.

Sezgin Bey, vesikaları ve defter kayıtlarını doğru okuma/değerlendirme konusunda -eserin araştırma safhasında- ne derece titiz davrandığına şahit olduğumu belirtmeliyim. Bu amaçla defalarca Of\\\'a gidip yaşlılarla veya bilgi sahibi olan şahıslarla görüşmüştür.

Eserde, 1834 tarihinde Of Kazâsı\\\'na bağlı bütün köylerde yaşayan erkek nüfusa ait kayıtlar günümüz yazısına aynen aktarılmıştır. Bu, metnin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Ancak, bunun ötesinde nüfus verilerine dayanarak değişik analizler de yapılmıştır. Yer isimleri, Müslim-gayrimüslim şahıs isimleri, nüfus yüzdeleri, görevliler, yer değiştirenler, aile lakapları ve sair konularda çarpıcı değerlendirmeler yapılmıştır. Bütün bu hususlar, Osmanlı nüfus kayıtlarının çok sağlam bir tarihi kesiti -sosyal ve kültürel olarak- bir nebzede olsa ortaya koyabildiğini göstermektedir.
Meselenin diğer tarafı, bölge ve şehir tarihçiliği açısından önemli bir kaynak eserin araştırmacıların hizmetine sunulmasıdır. Bu tür neşriyatın artması, amiyane tabirle "sallama usulü" yazıcılığın önüne geçeceği ve kaliteli metinlerin ortaya çıkmasına vesile olacağı muhakkaktır. Esasında şehir ve bölge tarihlerinin sıkı bir şekilde işlenmesi sosyal tarihçilik açısından temel dayanaktır. Hanedanlığa veya siyasi oluşumun gelişim sürecine göre inşa edilen tarihi metinler geçmişle ilgili bilgiler açısından önemli işlevleri olsa da toplumun tarihi süreç içindeki oluşumu ve gelişimi açısından yüzeysel kalabilmektedir. Dolayısıyla belli bölgeleri ele alarak ayrıntılı bir şekilde inceleyen tarihçilerin toplumsal hayatı daha ziyade tanıma imkanları bulunmaktadır. Bu tür çalışmaların son yirmi yıl içinde hayli arttığını, birçok şehirde yapılan sempozyumlar ve şehir tarihleri ile ilgili yayınlar da göstermektedir. Bundan sonra kaleme alınacak genel tarihlerin daha sağlam bir zeminde inşa edilecekleri açıktır.

Bütün bu gelişmelere rağmen hâlâ birçok bölgemizin tarihi vesikalarla çalışılmadığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalar çoğunlukla bir bütünü açıklaması açısından önemli olsa da, tasnif edilen yeni fonlarla araştırıcıya sunulan vesikalar, bazen küçük bir kasabanın tarihi açısından da önemli çalışmaların yapılabileceğini akla getirmektedir. Örneğin, bir bölgede ortaya çıkan bir olay hakkında yapılan yazışmalar bazen çok ciddi bir makale için doküman oluşturabilmektedir. Bu bakımdan ileriki yıllarda arşivlerde kalan bir çok vesikanın tasnifinin tamamlanması ve geniş donanımlı genç tarihçilerin konulara ilgi duyması ile birçok ilginç konunun işleneceği, Of ve yöresi ile ilgili yeni çalışmaların yapılacağı, bu noktada Of Nüfus Defteri (1834) adlı çalışmanın önemli referans eseri olarak yerini alacağı muhakkaktır.
NAZMİ EROĞLU
http://www.tarihistan.org/yazar/1158-ilk-nufus-sayiminda-of-kazsi.html
05 Şubat 2011 Cumartesi Saat 21:04
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar