04 Aralık 2020 Cuma Saat 17:30
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müstahsili Çıldırtan kabak
27 Ocak 2011 Perşembe Saat 16:29
Ama bu acı acı gülünecek bir olay, Binbir emekle serada kabak yetiştirip satma hikayesi! Bir üreticinin pişmanlığı.

Yalova'nın Kazimiye Köyü'nde çiftçilik yapan Turan Bektaş, sattığı 87.5 kilo kabak için giderler düşülünce hesabına 1.66 TL yatırıldığını görünce şaşkına döndü.
Yalovalı çiftçi Turan Bektaş, serasında yetiştirdiği kabakları İstanbul Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali'ne satmak için gönderdi. Bir süre sonra gönderdiği kabaklar karşılığı hesabına 1.66 TL yatırıldı. Hürriyet'in haberine göre Bektaş, kendisine birkaç gün sonra fatura geldiğini anlatırken şöyle dedi:

“Faturada kabağın kilosunun 20 kuruşa alındığı ve toplam 17.50 TL fiyatı olduğu belirtiliyor. Navlun, navlun KDV, müstahsil stopaj, komisyon ve diğer masraflar adı altında toplam 21.84 TL masraf kesildi. Böyle olunca 4.34 TL borçlu çıktım. Ürünü gönderdiğim kasalar benim olduğu için 6 TL iade edildi. Durum böyle olunca da 87.5 kilogram kabağı 1.66 TL’ye satmış oldum. Kasalar benim olmasa verdiğim kabaklar karşılığında 4.73 TL borçlu duruma düşecektim.”

Böyle durumlarla zaman zaman karşılaştıklarını söyleyen anlatan Turan Bektaş, “Geçen yıl da 58 kasa domates için bana borç çıkartmış, bunu benden tahsil etmişlerdi” dedi.

Günlük yevmiyesi 23 TL'den işçi çalıştırdığını anlatan Turan Bektaş, kabağı 3 ayda, ailesinden 4 kişi ve 6 işçiyle birlikte sıcağın altında saatlerce çalışarak yetiştirdiğini bildirirken, “Elime geçen bu parayla aldığımız zirai kredileri, traktör kredimi nasıl ödeyebilirim? Ayrıca ailemi nasıl geçindirebilirim?” dedi.

Küçük bir not: Bugün İstanbul’da zincir marketlerde kabağın kilogram fiyatı 1 TL ile 1.29 TL arasında satıldı.

Bu yazı toplam 1662 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar