04 Aralık 2020 Cuma Saat 17:40
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rizelinin kar ambülansı olursa....
27 Ocak 2011 Perşembe Saat 16:05
Karşılaştıkları sorunlara ve engelllere buldukları ilginç çözümlerle dikkat çeken Rizeliler, yaşadıkları "fıkra gibi" sorunu nasıl çözüme kavuşturacaklarını düşünüyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl Rize’ye 600 bin TL değerinde paletli kar ambulansı gönderildi. Ancak araç kar paletli olduğu için kar olmayan zeminde hareket ettirilemedi. Kar ambulansı ile kar olan bölgelerdeki hastalara müdahale edebilmek için Rize Özel İdaresi’ne ait çekicilerden yararlanıldı. Ancak çekici ve taşıyıcılar yetersiz olduğu için bir çok hastaya ya geç müdahale edildi ya da edilemedi. Bu kez Rize Valiliği taşıyıcısı olmayan paletli kar ambulansına bir taşıyıcı almaya karar verdi.

Rize Özel İdaresi’nden bir taşıyıcı almaları istendi. İl Özel İdaresi mühendisleri alınacak aracın aynı zamanda diğer hizmetlerde de kullanılabilmesi için büyük ve güçlü bir araç almayı uygun gördü. Yaklaşık 240 bin TL harcanarak 15 metre uzunluğunda 1 metre 40 santimetre yüksekliğinde bir taşıyıcı alındı. Ancak bu taşıyıcı hangarlara sığmadı.

Öte yandan 1 metre 40 santimetre yüksekliğindeki araca birde 3 metre 30 santimetre uzunluğu sahip paletli kar aracı yüklendiğinde 4 metre 70 santimetre bir uzunluk ortaya çıktı. Rize’de karayolu üzerinde bulunan üst geçitlerin ve yaya geçitlerinin azami uzunluğu 4 metre 50 cm olunca kar aracı Rize Sanayi Sitesi’nde mahsur kaldı. Kar aracı 8 aydır sanayi sitesinde taşıyıcısını bekliyor. Yaklaşık 15 metre uzunluğundaki devasa taşıyıcı ise köy yollarına uygun genişlikte olmadığı ve iş makinelerine göre tasarlanmadığı için ne kar ambulansının ne de diğer iş makinelerinin taşınmasında kullanılabiliyor.

 TAKA GAZETESİ

Bu yazı toplam 2607 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar