29 Kasım 2021 Pazartesi Saat 12:48
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yusuf Cemal Keskin ZEHİR, ZEMBEREK
17 Ocak 2011 Pazartesi Saat 17:23
Karadeniz Gençliğinin her fırsatta yanında olan yöremizin sanatçısı Yusuf Cemal Keskin sektöre ve meslektaşlarına sonunda isyan etti

Sanat camiasında sular durulmaz
Sanatçılar duygusaldır, çabuk kırılırlar, Gönül kıranların dinleyici olması normal görünsede, Yusuf Cemal Keskin'i kızdıran meslektaşları

Yusuf Cemal Keskin hiçbir sanatçının eserlerini okumasına müsaade etmediğini açıklayan bir bildiri yayınladı, Bildiri Yusuf Cemal Keskin'in web sitesinden alınmıştır.

31.12.2010  - Yusuf cemal keskin olarak sayısız türkülerimin,bundan böyle hiçbir şenlikte,radyo ve tv de,Festivallerde ve Düğün gibi organizasyonlarda Sanatçılar tarafından okunmamasını menfaatiniz ve menfaatim adına çok gerekli görüyor ve bunu yasaklıyorum.

SANATÇI KONUMUNDA OLUP BUNDAN KAZANÇ SAĞLAYANLARIN DİKKATİNE!

Yusuf cemal keskin olarak sayısız türkülerimin,bundan böyle hiçbir şenlikte,radyo ve tv de,Festivallerde ve Düğün gibi organizasyonlarda Sanatçılar tarafından okunmamasını menfaatiniz ve menfaatim adına çok gerekli görüyor ve bunu yasaklıyorum.

Çünkü akde vefadan yoksun saygı ve sevgi değerlerini özümseyememiş nankör şarkıcı ve türkücülerin defalarca kez ikaz etmeme rağmen türkülerimi ağızlarına bal ismimi ise zehir etmişlerdir.Bu türkülerle kazanç elde etmeyi biliyor ancak ismimi zikretmeyi bukadar iyi bilmiyorlar.

Bende bunlara istinaden benim türkülerimi benim dışımda kimsenin okumasına benden izin almadan  musaade etmeyeceğimi aksi durum söz konusu olursa olması gerektiği gibi yasal süreci başlatacağımı buradan siz değerli sevenlerime duyurmak isterim.

Olaki bu durumu bildiğiniz halde türkülerimi okumaya devam ettiniz.O zaman nelerle karşı karşıya kalabileceğinizi burdan hatırlatmak istiyorum.

Telif yasalarına göre 6yıl hapis ve 50.000TL ile 150.000TL arasında cezalara muhatap olabilirsiniz.
Bu konuda noter ve konuyla ilgili 6 avukatla gözlemde olup gözden kaçan durumlarda da RTÜK ‘e başvurarak gerekli bilgiler temin edilecektir.

Şayet parçalarımı okumak isterseniz izleyeceğiniz yoluda burdan bildirmek isterim.
Öncelikle okuyacağınız türkülerimin kaç tane olduğunu belirleyip bunu MESAM’a bildirerek ve telif ücretini yatırıp gönül rahatlığıyla okuyabileceksiniz.

Bu saydıklarım benim Anayasal haklarım olup bunu sonuna kadar kullanmakta terettüd etmeyeceğimi ve hatır gönüle bakmaksızın kim olursa olsun yasal süreci başlatacağımı ve bu konuda kesin kararlı olduğumu bildirmek isterim.

Söz konusu bu hareketim aslında bütün sanatçı arkadaşlarımızın uygulaması gereken ve sanatçıların gerek maddi gerekse manevi yönde ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir adımdır.Yani her sanatçı aynı hareketi yapsa bundan herkes mutlu olacaktır.

Söz konusu türkülerimi halkın dinlemesi ve kendinde birşeyler bulabilmesi için 50 yıllık bir çaba sonucu üretmişimdir.Dolayısıyla eğer bunun üzerinden birileri bir gelir elde edecekse bunun en önünde bu türküleri yapanlar olmalıdır.
http://www.yusufcemalkeskin.com/haberler.asp?id=33

Bu yazı toplam 4326 defa okundu.
 
Paylaş
Behlûl Dane
TDF ZİYARETİNDE SÖYLEŞİ
12.05.2010 - İstanbul Fatih'te bulunan Trabzon Dernekleri Federasyonuna ziyaretimde gençlerin benimle yapmış oldukları söyleşi...
Kolbastı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Kolbastı Ankara misketin bir parçasıdır.Trabzon ile bunun hiçbir alakası yoktur.Faroz ve Sotkalılar genelde İç Anadolu Bölgesinden Trabzon’a yerleştiği için burada da oynamaya devam ettiği için bize mal etmeye çalışıyorlar ama Karadeniz kültürü ile hiçbir alakası yoktur.

Sizin bir çok anınız vardır ama hatıralarınızda canlı kalan bir anınızı paylaşır mısınız?

Sayın Mesut YILMAZ’ ın Başbakan olduğu dönemde Trabzon da seçim döneminde Sayın Mesut Bey’inde olduğu milletvekilleri seçim söyleşisinde bende aralarındaydım kemençe çalıyorum onlara, bir ara Mesut Bey yanındakiyle konuşmaya başladı ben çalarken,bende onun konuştuğunu görünce çalmayı yarıda kestim ve Mesut Bey bana "Ne güzel çalıyordunuz üstadım neden yarıda kestiniz"dedi bende "Sayın Başbakanım Siz konuşmayı bildiğiniz gibi dinlemeyi bilmiyorsunuz buyurun konuşmanıza devam edin"dedim bana gerçek sanatçı budur dedi ve kusuruma bakmayın deyip devam etmemi istedi sonraki çalmalarımda da hiç ses dahi çıkarmadı ortamda, yani bunu anlatmamın nedeni; sanatçı bir sanatı icra ederken ona saygı duyulmalıdır.

Bir Çaykaralı olarak "Of-Çaykara üstünlüğü" söylentisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Peygamber Efendimiz derki "Bir Arabın Bedeviden bir Bedevinin Arap tan üstünlüğü yoktur." Bizde de bu böyledir,bir üstünlük hiçbir zaman olamaz,ama bir takılma olarak görürüm ben bunu, şimdi size bir anımı anlatayım biz zamanında Of a bağlı idik sonradan ayrıldık bazı Of ’lu arkadaşlarım takılır bana siz Of tan ayrıldığınız zaman Müslüman oldunuz diye bende evet biz sonradan Müslüman olduk peki siz ne zaman olacaksınız diye takılırım onlara…

Kemençenin dışında başka hangi çalgıları çalıyorsunuz?

Kemençenin dışında kaval,keman ve klavye çalarım.Ama asıl çalgım kemençe tabiki beni var eden odur.Keman çalışım kemençe çalmaktan oluşan parmak ve yay vurma kabiliyetiyle gelişti.

Yusuf Bey kemençe hep üç tellidir,dört telli kemençe sizden başka çalan yok,dört telli kemençeye geçiş nasıl oldu?

Kemençe ile ilgili hep arayış içinde idim,üç telli kemençe bana ne verdi dört telliye geçsem ne verir diye düşünürdüm,arabalar bile dört vitesten beş ve altıya geçmeye başladı bende dört telli kemençe ile kendi sitilimi buldum.şimdi kolaylıkla bir parçayı kısa perde aralıklarında çalabiliyorum.
Bana bu sitille Yunanlılar değer veriyor ve heykelimi yaptılar,Yunan larda iki kemençecinin heykeli var biri ben diğeri de Stavridis ,yani bana oluşturduğum kendi stilimle Yunanlar değer veriyor ama kendi memleketim bana bu değeri vermiyor.

Karadeniz’in çok değerli kemençe üstadları var,Konyalı Hüseyin, Hüseyin Dilaver, Bahattin Çamurali, Biçoğlu Osman, Rizeli Sadık gibi, siz bunların arasında kendinizi nerde görüyorsunuz kemençe üstadı olarak?

Vereceğim cevap biraz tevazu gibi olacak ama bu bir gerçek onlar olmasa ben hiç olmayacaktım.kendi stilimi oluştururken Konyalı Hüseyin, Hüseyin Dilaver, Bahattin Çamurali, Biçoğlu Osman, Rizeli Sadık ezgilerinden esinlenerek oluşturdum.Yani ben bunu şöyle görürüm annem babam olmasaydı ben olmayacaktım bu kemençe üstadlarıda olmasa ben olmayacaktım belkide amatör bir kemençeci olacaktımkendi stilim olmayacatı.

Bu kültürü devam ettirebileceğine inandığınız alttan gelen kemençeci gençler var mı? Yani kemençesini çok beğendiğiniz benim gibi bunlarda ileride iz bırakacaklar dediğiniz biri var mı?

Yeni gelen kemençe sanatçılarının çoğunu beğeniyorum mesela Onay Şahin, Tahsin Terzi ,Mehmet Tak,Umut diye bir çocuk var bunlar benim öğrencilerimdir ve benden esinlenmişlerdir.

Şimdi bu dediğim gençler parçaları o kadar kolay çıkarabiliyorlar ki mesela ben Bahattin Çamurali nin Papuçlarım Delindi Kumdan Giderim Kumdan parçasını 15 yılda çalabildim.
24 Ocak 2011 Pazartesi Saat 17:36
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar