04 Aralık 2020 Cuma Saat 17:24
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alternatif tarımsal ürün üretimi
05 Haziran 2010 Cumartesi Saat 15:00
Biz ormanlarımızda doğal olarak yetişen değerlerimizin kıymetini bimiyoruz, Denizlide ithal yer kirazı dikimine başladılar.

Pastanciler ve gıda boyası imalatçılarının kullandığı 175 tl fiyatla yurt dışından ithal edilen yer kirazı bölgemizin doğal ürünü olması nedeniyle bilimsel tarimi yapılabilir
mesele üretim değil, piyasaya sürüm; Bölgemizde Çay ve kısmen fındık üretimi yapılıyor, işsizlikten şikayet ediliyor, arazilerimizin büyük bölümü işletilmiyor orman olmuş, Denizli köylüsünün başarısı inşaallah bizim insanımıza ibret olur
Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Denizli’de Yer kirazı başarılı sonuç verdi
Alternatif ürün arayışına giren Denizli çiftçisine, yer kirazı umut oldu. Güney ve Orta Amerika ülkelerinde yetişen yer kirazı (İnka eriği) Denizli’nin Çal ve Tavas ilçelerinde üretilmeye başlandı. Geçen yıl Mart ayında Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen’in Mersin’de tanıtımını yaptığı yer kirazının deneme üretimini yapan Denizli’nin Çal ve Tavas ilçesindeki iki üretici, başarılı sonuçlar alınca, bu ürünün il geneline yaygınlaştırılması kararı alındı. Denizli Tarım İl Müdürlüğü, Çal’da yer kirazı tanıtım toplantısı düzenleyerek, üreticilere, ürünün yetişmesi ve özellikleriyle ilgili bilgi verdi. Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Tekin Altas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çal’daki bir bahçede ürettikleri yaz kirazından olumlu sonuç alınmasının ardından, düzenledikleri toplantıyla çiftçilere ürünü tanıttıklarını söyledi. Yer kirazının Denizli’nin Çal ve Tavas ilçelerinde üretilmeye başlandığına dikkati çeken Altas, merkez ve birçok ilçedeki tarım arazilerinde de yetişebileceğini ifade ederek, şöyle dedi: ”Yer kirazı, üreticilere, küçük arazi alanlarında bol kazanç sağlayacak ve üretim girdileri çok az olan bir üründür.

Dünyamızın küresel ısınmanın etkisi altına girmesiyle bölgemizde de egzotik ürünler kolaylıkla yetiştirilebilmekte artık. Meyvenin dışında bulunan doğal muhafaza yaprakları, kesiminden 20 gün sonrasına kadar ürünü koruyabilmektedir. Ayrıca, bu üründe tarım ilacı kullanılmadığı için tarımsal girdileri çok azdır ve de organik bir ürün olması pazar payını artırmaktadır. Ürünün ilk etapta, üreticilerimizin işletme ekonomisini zora sokmayacak küçük parsellerde denenerek benimsenip üretilmesi en sağlıklı yoldur.” Daha çok, Güney ve Orta Amerika ülkelerinde üretilen, İnka eriği olarak da bilinen yer kirazı, geçen yıl ilk kez Tavaslı üretici Mustafa Kısaoğlu tarafından 5 dekarlık arazide üretilmeye başlandı. Kısaoğlu, yurt dışından kilogramı 175 TL’ye ithal edilen yer kirazının, kendisinin ardından Tavas’ta başka üreticiler tarafından da üretilmeye başlandığını kaydetti.
Yer kirazının, İnka eriği ve Kleopatra’nın hazinesi olarak da bilindiğini kaydeden Kısaoğlu, şöyle konuştu: ”Güney ve Orta Amerika’da yetişen bu meyve Türkiye’ye yeni geliyor. Yurt dışı seyahatinde gördüğüm ve tohumunu elde ettiğim yer kirazını deneme anlamında ürettim ve başarı sağlayınca başka üreticiler de bu sene ekmeye başladı. Yurt dışından ithal edilen bu meyvenin kilogram fiyatı 175 lira. Türkiye’de üretimi yaygınlaştırılarak fiyatın 25 liraya kadar düşürülmesi hedefleniyor. Tavas, bu ürünün yoğun üretildiği merkezlerden biri olabilir. Bu ürün her tür toprakta yetişebilir, hatta çorak arazide bile yetişebiliyor. Yaz boyunca, sıcaklar azalıncaya kadar ürün vermeye devam etme özelliği var. Sera ortamına alındığındaysa yıllarca ürün alınabiliyor. Açık havada üretim yapıldığında bir kök yer kirazından 1 ile 1,5 kilo arasında ürün alınmakta, kapalı ortamdaki seralardaysa 3 kiloya kadar ürün alınabilmekte.”

Bu yazı toplam 2982 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar