28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 10:25
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİR MUCİZE MEYVE YABAN MERSİNİ / LİGARBA
11 Ağustos 2017 Cuma Saat 15:37
*Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir. *Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.

BİR MUCİZE MEYVE YABAN MERSİNİ / LİGARBA 

insan sağlığı için adeta doğal ilaç olan ve bitki meyve sebzelerin içerisinde en yüksek antioksidan içeren binyılın mucize meyvesi yaban mersini ligarbayı Karadenizin yüksek yaylalarından toplayıp insanlara sunan Cevat Sarmusak bizlere bu meyve ile ilgili bilinmeyen, duyulmayan  yararlarını anlattı.

 Annem kanser ve şeker hastası, tavsiye üzerine bu meyveyi yaylalardan toplayıp yemeye başlamış gözle görülür faydasını gördü, bende neden annem gibi bir çok hasta insana bu meyveyi ulaştırmayayım ki diye bu yola girdim,

Üzerine çok yönlü bir araştırma yapıp toplama, yöresel üsüllerde işleme ve saklama koşullarını öğrenip, benim damarlarımdaki kan gibi değerli Yaylalardan meyveyi toplayıp kendi çevreme gönderiyorum.

Bu meyve başta kanser, şeker, göz hastalıkları için bulunmaz altın değerinde.  Özellikle hastalar için devlet büyüklerimiz görsel yazılı medya ile halkımızı bilinçlendirmeli, Bahçelerde kültürününün yetiştirildiği gibi, cennet yaylalarda yani 1800 2400 rakımlarda da bolca olmasa bile yetişiyor Ben bunun yararları noktasında çok fazla bişey söyleyemem, Çünkü kelimelerle bu doğal ilacı anlatmam mümkün değil, insanlar araştırsın bulsun kullansın


Karadeniz’in eşsiz doğasında yetişen yaban mersini kalp damar gibi önemli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Yabanmersini/ Ligarba

Karadeniz Bölgesi’nin en değerli bitkilerinden birisi yabanmersini. Yabanmersini özellikle dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan faydalı bir bitki. Bu yörede yaygın olarak şeker hastalığı, tansiyon hastalığı özellikle göz tansiyonu için kullanılan çok değerli bir meyve, bir gıda. Oldukça lezzetli olan yabanmersinin çok güzel bir aroması vardır. Havalar soğudukça yeşil renkte olan yaprakları kızıla döner. Bu bitkiyi lezzetli kılan diğer bir faktör ise Karadeniz yağmurları ile yıkanmış olması ve yüksek rakımlarda temiz oksijenle bütünleşiyor olmasıdır.

İçerisinde ağza gelmeyecek kadar küçük ve yumuşak tohumları olan bitki, yedikçe şifaya vesile oluyor. Hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Karadeniz bölgesinde bu bitki ligarba olarak da bilinir.

Kalp Damar Hastalıklarında Etkili


Ligarbanın kan dolaşım sistemine faydalı olması önemini arttırıyor. Eğer bir bitki kan dolaşımına fayda veriyor ise gerçekten birçok hastalık yapan sebepleri ortadan kaldırıyor denebilir. Serbest radikallerin vücuttan atılımı, toksinler, Atıl yağlar, enfeksiyon, bakteri ve ödemin vücuttan atılımı için hayati önem taşıyor. Dolaşım sisteminin güçlü olması bir çok hastalığı engelliyor. Koruyucu hekimliğin en çok üzerinde durması gereken konulardır. Karadeniz bölgesinde sonbaharın yaklaşmasıyla dağları süsleyen ve dağlara kızıl rengini veren bitki ligarbadır.

Diğer Önemli Faydaları:

*Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

*Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.

*Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.

*Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.

*Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.

*Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

*Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

*Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

Bu yazı toplam 66296 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar