26 Mayıs 2022 Perşembe Saat 06:06
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat Baltacı deresi üzerine yapılmakta olan bir HES suyunu dağın arkasından iyidereye boşaltacak
27 Temmuz 2014 Pazar Saat 07:24
Bölgemizdeki doğanın dengesini iyiden iyiye bozan HESler yeşil katliamı yaparken sebep oldukları erozyon binlerce senede düzelmez, bölgede kuraklık başladı, tarım yapılamaz oluyor

Baltacı deresi Yeniköy civarından İyidereye bağlanıyor, Yazdık Söyledik 2 yıldır kimseyi inandıramadık

Vatandaşlarımız bize inanıp durumu sorgulayacağına İdarecilerinin gayri resmi sözlerine inandı ve artık durum herhalde bitirilmiş, Mızrak çuvaldan dışarı fırladı.

Geçen gün Hayrat Belediye Başkanlığı tarafından  Muhtarlara gönderilen bir davet olayı gün yüzüne çıkardı.

Hayrat belediyesinin başkanlığında 5 ağustos salı günü İCTAŞ bilgilendirme toplantısı yapıyor. 

Mahalle muhtarlarımız bilgilendirilerek ikna edilecek.

Duyumlarımıza göre İkna gerekçesi şöyle:

Baltacı deresi Yeniköyün üstünden Açılacak bir tünel ile dağın arkasına geçirilecek, Dağın arkasından suyu tekrar Baltacı deresine akıtmak mümkün olmadığı için zarureten Baltacı suyu İyidereye ulaşacak, İyidere üzerinde yapılacak yeni bir HES ile İyidere Suyu biraz aşağılardan tekrar Baltacı deresine bağlanacakmış.!

Adeta Çocuk kandırır gibi mazeretlere Hayrat halkı inanacak mı bilmiyoruz, İyidereye bağlanan suyun bir damlasının Baltacı dersine dönmesinin imkanı yok.

HES uygulamalarına karşı en cılız başkaldırı Of Hayrat civarında görülmüştü, Bu tepkisizlikten cesaret alan HESçiler Solaklı vadisinde 35 ayrı HES ruhsatı almışlardı. Baltacı dersinin durumuda farklı değil.

Halkı susturmak için İlçemizi temsil eden bazı derneklere, Trabzonspor kulübüne buradan birkaçtane HEs ruhsatı vererek tepkileri önlediklerini görüyoruz.

Hayratlılar için ateş bacayı sardı, Dernekler üzerinden hukuki mücadele başlatalım diyorlar! Hangi dernek ile bunu gerçekleştirecekler merak ediyoruz.

Bırakın köy ilçe derneklerini Trabzon federasyonları bile İktidarın dümen suyuna girmiş Bölgemizdeki HES uygulamalarını, Kızılağacın orman kapsamına alınması sonucu binlerce köylümüzün asırlık korukları ellerinden alınmış Ateş düştüğü yeri yakmış, kimseden hukiki sosyal tepki gelmemişti.


Dileriz sosyal medyada ahkam kesenler bu sefer işin ciddi olduğunu görerek maddi manevi fedakarlık yaparak hukuki yollara baş vursunlar, Demokratik tepki haklarını eylem bazında da kullansınlar. 

İnşaallah geç kalmamışızdır, ÇET raporu verme yetkisi Çevre bakanlığına devredilmişti, Şimdi Çevre bakanı İdris Güllice Açık seçik Of Trabzon düşmanlığı yatığını görüyoruz, Bakanlıktaki Trabzonluların "Kökünü kazıyacağım" dediğini biliyoruz, zaten bu kazımayıda gerçekleştirmiş durumda .

Çevre bakanlığından bizim hayrımıza bir uygulama olacağını sanmıyoruz.

Hemşerilerime küçük bir nasihat: sizin elinize resmi yazı dahi verseler inanmayın, Bu gün verilen hak yarın elinizden çok kolay alınır, asla unutmayın haklarınızı koruyun.

Bu HES projeleri Enerji bahanesi iel Bölgenin insansızlaştırılmasına hizmet ettiğini artık görüyoruz.

Köyünü unutmak isteyenlere sözümüx yok, Trabzonda yaşamak isteyenler artık taşın altına elinizi sokma zamanı geldi de geçiyor


SÖZ KONUSU BİLGİLENDİRME: Baltacı deresinin suyu tünelle iyidereye akıtılması gündeme geldi. 

Konuyla ilgili 5 ağustos salı günü İCTAŞ bilgilendirme toplantısı yapacak, konuyla ilgili yetkili kişilerin sayfamızın yorum bölümünde bizi bilgilendirmesini önemle rica ediyoruz 

Bu yazı toplam 3570 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar