28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 11:19
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılan zararlı bir hayvan değildir, Bilhassa kırsal bölgede yılanları öldürmeyelim.
22 Haziran 2014 Pazar Saat 14:24
İnsanlar efsanelerden kaynaklanan bilgiler nedeniyle yılandan tiksinirler, aslında yılan bilhassa tarımsal alanlarda insanlara büyük fayda sağlarlar

Yılan zararlı bir hayvan değildir, karadenizde Bizim bölgenin yılanları zehirli değildir ve insanlara zarar vermezler, üzerine oturusan başka ayrıca yılanlar tarla ve ahırlarımızı farelerden temizleyen en büyük yardımcımızdır

eski evlerimizde binlerce akrep var ama insana sokulmazlar doğanın dengesi ile oynamayalım

bilmiyorduk bilgisizlik nedeniyle bunları bizde çocukken yaptık yeni nesile öğretmek lazım

HAYRAT YENİKÖY KAKUÇLAR CAMİİ YANINDA BUGÜN ÖLDÜRÜLEN YILAN 

Yılanların insanlarla ilişkileri ve faydaları: Maalesef insanlarda yılanlara karşı korkunç bir nefret ve ön yargı vardır. 

Masallar, efsaneler, deyimler hep yılan düşmanlığı üzerine kuruludur. 

Oysa bilinenin aksine yılanlar insanlar için son derece faydalı hayvanlardır. 

Tarımda, bağ, bahçe ve tarlalarda bulunan köstebek, tarla faresi gibi zararlı kemirgenleri yiyerek beslendiğinden, tarıma faydası dokunmakta ve bir çok biliçli ziraatçi tarafından yılanlar korunmaktadır. 

Bir farenin bir defada 10 yavru doğurduğunu ve yavruların bir aylık olunca doğurabilecek olgunluğa geldiğini düşünürsek, bir fare ve onun neslinden yılda yaklaşık 15.000 fare üreyecektir ve her gün bir fare yiyen yılanın faydası daha iyi anlaşılacaktır. 

Tarlalarındaki yılanları öldüren veya ticari maksatlarla yurtdışına satan kişiler, büyük zararlara uğramış tarlaları fareler tarafından telef edilmiştir. 

Yurtdışında bir çok yerde fare ve diğer kemirgenlerle mücadele etmek için yılanlar kullanılmaktadır.

 not : Özellikle Türkiye’deki yılanlar söylenenlerin aksine uysal hayvanlardır ve insanlardan kaçarlar, üzerlerine basmadıkça (ki ayakkabısı olan ve uzun pantolon giymiş birine dişlerini batıramaz) veya bir köşeye kıstırıp rahatsız etmedikçe insanları ısırmazlar. 

Bu bakımdan onları öldürmek yerine üzerlerine basmamaya dikkat göstermek daha insani bir hareket olacaktır. 

Adnan Menderes Üniversitesinden bir ekip, Hatay'ın Dörtyol ilçesi yakınlarında TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında yaptıkları arazi çalışmaları sırasında yeni bir yılan türü keşfetti. 

Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun ve arkadaşları, "Eirenis" cinsi yılanların Türkiye'deki dağılımını araştırırken, bölgede aynı türden iki yılan yakaladı. Bu yılanların bilimsel olarak tespit edilmiş yılan türlerinden farklı olduğunu anlaşıldı. 

Türkler tarafından ilk kez bir sürüngen türü keşfedildiğini belirten Olgun, söz konusu yılanların "Rhynchocalamus" cinsine ait yeni bir tür olduğunu ve dünyada "R. Arabicus" ve "R. Melanocephalus" olmak üzere iki yakın akrabasının bulunduğunu tespit ettik. 

Olgun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ve dünya için yeni olan bu yılana kurbağa ve sürüngen bilimine uzun süredir emek veren, Dokuz Eylül Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden geçen hafta emekli olan Prof. Dr. İbrahim Baran'ın adını verdik. 

Böylece yılanın bilimsel adı 'Rhynchocalamus Barani' oldu. 30 santimetre uzunluğundaki bu yılanın ilk kez Türk araştırmacılar olarak benimle birlikte Araştırma Görevlisi Aziz Avcı, Dr. Çetin Ilgaz, Dr. Nazan Üzüm ve doktora öğrencisi Can Yılmaz tarafından bulunması ayrı bir anlam ifade ediyor." Rhynchocalamus Barani'ye ait bilgileri içeren makalenin 29 Ocak 2007'de uluslararası bilimsel çalışmaların yer aldığı "Zootaxa" dergisinde yayımlanmasıyla Türk ekibin başarısının dünyaya duyurulduğunu anlatan Olgun, bu türün, Türkiye’de yaşadığı tahmin edilen 46 yılan türüne 47. tür olarak eklendiğini de kaydetti.​


Bu yazı toplam 68602 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar