28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 11:20
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MADEN SUYU VE SODA AYNI ŞEYLER DEĞİL!..
01 Ocak 2014 Çarşamba Saat 07:32
Maden suyu ve sodanın tek ortak özelliğinin mideyi rahatlatmak olduğunu belirten uzmanlar halk arasında her ikisinin de aynı şekilde algılanmasının gerçeği yansıtmadığını belirtti


Soda ve maden suyu eş anlamlı kullanılmasına rağmen ikisinin birbirinden farklı olduğunu belirten uzmanlar, maden suyunun yeraltı sularından elde edilen, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 miligramdan daha az olmayan suları tanımlıyor.


Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleri olduğu bildirilirken, 500 miligramdan daha az mineral içerenlere düşük mineralli su,1500 miligramdan daha fazla içerenlere yüksek mineralli su deniliyor. 


Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunuyor. 

Farklı markalar farklı miktarlarda mineral içerebilirken, yetkililer marka tercih ederken içeriklerine mutlaka bakılması gerektiğini hatırlatıyor.

 İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda hazırlanıyor. 

Maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez. 

Maden suyu ve sodanın, her ikisi de mideyi rahatlatma özelliğine sahip. 

Sodanın bundan başka hiçbir işlevi olmadığını belirten uzmanlar maden suyunun aynı zamanda doğal bir mineral deposu olduğunu kaydetti. 

Tüketilmesi önerilen doğal maden sularının sodayla ayırt edebilmesi için pek çok gıda maddesini alırken yapılması gerektiği için etiket okumasının önem taşıdığına işaret edildi.

Bu yazı toplam 67064 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar