26 Mayıs 2022 Perşembe Saat 06:17
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filozof Sokrat 'ın Trabzonlu olduğu ilim adamları tarafından tescil edildi.
21 Temmuz 2013 Pazar Saat 08:10
Putperest Antik Yunanda Tek tanrıcı Hanif dini mensubu Sokratesin Asyalı olduğu ilmi araştırmalarla netleşti. Coğrafyamıza olan ilgisini bildiğimiz fanatik Yunanlıalrın bir yalanı daha çürütüldü

1924 Yılında gerçekleştirilen Mübadelede Birçoğu Hristiyan olan kişilerin "Rum ithamı ile" Yunanistana göç ettirilen vatandaşlarımızın, Soydaşlarımızın konuştuğu dilin Rumca olmadığı, Asya, Trabzon kökenli Pontus'çada denilen Romeika lehçesini Sokratın kullandığı dil ile aynı olduğu belgelendi.

Aslen Trabzon köylüsü olan Sokrat ve Platon'un MÖ. dördüncü asırda yaşamış, Antik Yunanın çok tanrılı putperest olduğu bir coğrafyada, Tek tanrılı, Hanif dinlerin tanımladığı, adına genelde Müslümanlık dediğimiz semavi Allah inancını savunduğu için Yunan putperestlerinin baskısı ile yargılanmış, Zehirlenerek idam edildiğini biliyoruz.


Trabzonda hala kullanılan, yanlışlıkla Rumca diye adlandırılmasına rağmen aslen Romeika lehçesi denilen Asya dili Pontus / Romeika lehçesi Tarihçi Haşim Albayrak'ın tespitlerine göre Türkçe lehçesi olduğu, Bazı Türk boylarının bu dili kullandığını "Tarih Boyunca Doğu karadeniz'de Etnik yapılanmalar ve Pontus" adlı eserinde ortaya koymuştur.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, Trabzon'da 5 bin köylünün halen kullandığı Romeika lehçesi, ünlü filozoflar Sokrat ve Platon'un konuştuğu antik Yunanca'yla yapısal benzerlik taşıyor

Trabzon'un çevresindeki bir grup köyde konuşulan Romeika  lehçenin, artık kullanılmayan antik Yunanca'ya yakın bir dil olabileceği ileri sürülüyordu. 

İngiliz Independent gazetesi, konuyla ilgili araştırma yapan Cambridge Üniversitesi'nden filoloji uzmanı Dr. Ioanna Sitaridou'nun çalışmasına yer verdi. Dilbilimcilerin, 5 bin kadar köylünün konuştuğu Pontus, Romeika lehçesinin, ünlü filozoflar Sokrat ve Platon'un da konuştuğu antik Yunancayla yapısal benzerlikleri olduğuna iddialarının doğru olmadığını ortaya koydu.

YAPISAL BENZERLİK İDDİASI 

Bugün bilinen diğer Yunan lehçelerinde mastar kullanımının kaybolduğuna dikkat çeken Sitaridou, Romeika lehçesinde yalnızca mastarın olmadığını, aynı zamanda Latin dilleri dışında daha önce gözlemlenmemiş mastara ait ilginç yapılar bulunduğunu ileri ortaya koydu. Bugün Pontuz, Romeika lehçesini konuşanların antik Yunanlar'ın doğrudan torunları mı olduğu konusunda delil olmadığını, antik Yunan kolonicilerinin küçük asya üzerindeki tarihi emellerinin bir parçası olarak ortaya çıktığı vurgulandı.

YOK OLMA TEHLİKESİ 

Haberde, yazılı bir formu olmayan Romeika lehçesinin bugün yok olma tehlikesiyle en fazla karşı karşıya olan diller arasında bulunduğu saptaması da yapıldı. Yazıda Romeika lehçesinin yanı sıra, Sitaridou'nun bu lehçeyi konuşanlara dair sosyolojik tespitlerine de yer verildi. Romeika lehçesini konuşanların tamamının Gümüzde Müslüman olduğunu söyleyen Sitaridou, bu insanların son derece içlerine kapalı olduğunu ve topluluk dışı genelde evlilik yapmadığını vurguladı. 

'ROMEIKA EYİDUR'

 Tonya Sayraç köyünde sırtında lahanalarla Romeika dilince türkü söyleyen Fatma Aydın, "Pontusça nasıl bir dildir" sorusuna, yöresel şiveyle, "Eyudur" yanıtını veriyor. Eşi Ahmet Aydın ise "Bizim evde Pontusça dışında başka dil konuşulmaz" diyor.

 

UNESCO'nun dünya çapında iki yıl önce yaptığı dil atlası araştırmasında yerini alan ve Türkiye'deki 36 dilden biri olan Pontus / Romeika, Yunanca'ya hiç benzemiyor. Romeika'nın en yoğun konuşulduğu köylerden biri olan Tonya'nın 320 haneli Sayraç köyünde bin 500 kişi yaşıyor. 

Köylüler, "Biz Türk'üz ancak ana dilimiz Pontus / Romeika" diyor. Sohbetlerde, kahvede, evlerde konuşulan tek dil de Romeika. Trabzon'un Of, Çaykara bölgelerinde Romeika'yı konuşan ve yaşları 60 ile 90 arasında değişen yaklaşık 5 bin kişi bulunduğu sanılıyor. 

 

Trabzon'da halen 5 bin kişi tarafından konuşulan Karadeniz Pontus (Romeika), 1924 Lozan Antlaşması sonrasında gerçekleştirilen nüfus mübadelesinin ardından Yunanistana göç edenler nedeniyle Türk ve Rumlar arasında adeta bir kültür köprüsü oldu. 

Yunanistan'dan atalarının topraklarını görmeye gelen "1924 mübadelesinin çocukları, torunları", bu dil sayesinde Trabzon'da çok güzel dostluklar kurdu. Pek çok köylü ise köy ya da mahallelerin Türkçeleştirilmeden önceki Romeika adlarını hatırlıyor. Örneğin Aralia köyü Uğurlu, Zangarya köyü Yeniköy, Goriyana köyü Kirazlı ve Haviyana köyü Avliyana adını aldı. 

Türkiye'de Fuat Saka, Cemal Keskin ve Beşköylü Adem Ekiz; Yunanistan'da ise Nikos Michailidis, Romeika türküleri seslendiren isimler arasında yer alıyor. 

Bu dildeki en bilinen türkülerin "Kortsopon lal me", "E pulim" ve "Thalassa Karadeniz" adlı türküler olduğu belirtiliyor. Antik Yunan'a ait olduğu söylense de tarihçilerin Roma döneminden kaldığını belirttiği Romeika, Trabzon'un birçok köyünde, Selanik'te, Batum'da ve Rusya'nın bazı yerlerinde hâlâ kullanılıyor.

Bu yazı toplam 3242 defa okundu.
 
Paylaş
ADNAN KAROĞLU
MEDYADA ÇIKAN SOKRAT MÜSLÜMAN SÖZÜNÜN ÖZÜ
BATILI ARAŞTIRMACILAR SOKRAT İÇİN MÜSLÜMAN DEMELERİNİN SEBEBİ ŞU, BATIDA TÜRK= MÜSLÜMAN ANLAMINA GELİR
BATILILAR TÜRK KELİMESİNİ İSLAM İÇİN KULLANDIKLARI GİBİ İSLAMI TÜRK OLARAK TA KULLANIRLAR.
YOKSA MÖ. 400 YILLARINAD NE İSLAM NEDE HIRİSTİYANLIK AVRDI
21 Temmuz 2013 Pazar Saat 18:13
Abdullah Gözaydın
RUMLAR ROMALIDIR VE SOYDAŞIMIZDIR
Yunanistandan gelen 1924 mübadelesinde gönderdiğimiz vatandaşlarımızın 2., 3. nesil mensupları, Yunan milliyetçilerinin asimlesiyle Rum olduklarına inandırılmışlar ve Rumca dedikleri (Roma dili, Arapçada P harfi olmadığı için Roma diyemediklerinden Rum demişler, Roma/Rumlar çoğunluğu Asya göçleri ile Anadoluya gelen Şaman Asya kavimlerinden oluşmaktaydı) Bu Rumca denilen aslen Pontus / Romeika lehçesi olan dili konuşanlar Yunanistandan gelen karındaşlarının kendilerini Rum diye tanımlamaları, Müslüman Türklerin ise büyük bir hoşgörüsüzlük nedeniyle Soydaşımız oldukları unutulmuş Rum diye bir ırk ve kavim varmış gibi tanımlanması aslında akrabamız ev soydaşımız olan karadeniz Rum/Romalılarını yunanlılara kaptırmış olduk.
Böyle araştırmaları bizim üniversitelerimiz daha da derinleştirerek, Yunan ırkçılığının başımıza açtığı sıkıntıları tersine çevirmek mümkündür
21 Temmuz 2013 Pazar Saat 08:26
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar