26 Mayıs 2022 Perşembe Saat 05:45
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TBMM'inde Prof. Dr. Yusuf Hallaçoğlu petrol konuşması
29 Mayıs 2013 Çarşamba Saat 19:00
Bugün TBMM'nde petrol yasası görüşmeleri vardı. Petrol aramalarında yabancı şirketlere arama izni verilmesi ve bunun şartları görüşüldü.

 Yasada yabancı şirketlere çıkardıkları petrolden elde ettikleri meblağı ülkelerine götürme hakkı veriliyor. Bizler kazançlarının tümünü ülkelerine götürmek yerine kazançlarının belli bir yüzdesini Türkiye'de yatırıma dönüştürmeleri gerektiğini söyledik.

Ben de Osmanlı döneminde arşivlerimizde bulunan petrol haritalarından bahseden bir konuşma yaptım.
Sizlerle paylaşıyorum. http://youtu.be/SawvRxlsCVw

Abdülhamit’e petrol haritaları hazırlayan Ermeni

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Irak’taki petrolle ilgili ilk çalışmayı yapan bir İstanbul Ermenisi olan Calouste Sarkis Gülbenkyan’dır. Babasının Kapalıçarşı’da bir dükkanı vardı ve Bakü’den gazyağı ticareti yapardı.

Sarkis Gülbenkyan Londra’da jeoloji mühendisliği okudu, petrol üzerine çalıştı. Geri döndüğünde Sultan Abdülhamit’in talebi üzerine araştırmalar yaptı ve kendisine Mezopotamya’da petrol bulunduğunu belirten bir rapor sundu. Abdülhamit de 1904′ten sonra oralardan topraklar satın aldı kişisel mülk olarak.


PETROL MÜZAKERECİSİ

Sonra Sarkis Gülbenkyan Türk Milli Bankası’nı kurdu ve 1912′de kurulan Türk Petrol Şirketi (Turkish Petroleum Company) ‘nin yüzde 50 ortağı oldu. Türk Petrol Şirketi ve Deutsche Bank’la işbirliği yapıyor ve Mezopotamya’da faliyette bulunmak üzere çeşitli şirketler kuruyordu. Ancak birinci dünya savaşında Almanlar kaybettiği için Deutsche Bank’ın hisseleri Fransız bir şirkete gidiyor. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasının ardından İngilizlerle yapılan görüşmeleri de Gülbenkyan yürüttü.

 4 BÜYÜK DEVLET HİSSELERİ PAYLAŞTI

1926 yılında Musul petrolleri paylaşımına girişilince Gülbenkyan’ın Türk Petrol Şirketi Irak şirketi oldu ve kendi hissesiyle kendisine petrol payı olarak yüzde 5 verildi. Bu nedenle kendisine ‘Meşhur yüzde 5′ denildi. Geri kalan yüzde 95, dört büyük ülkenin İngiltere, Fransa, Hollanda ve Amerika arasında yüzde 23.75 oranında paylaşıldı.

Bu yüzde 5 ile sanat ve eski eserler koleksiyonculuğu yapan Gülbenkyan, Türkiye’de yatırımlar yapmak; kültür merkezi ve kütüphane kurmak istediğini söyler. Fakat Osmanlı’nın devamındaki Türkiye Cumhuriyeti’nin Irak’ta petrol paylaşım sürecinin dışında kalmasında rolü olduğu düşünüldüğü için buna izin verilmedi. Gülbenkyan Vakfı Lizbon’da kuruldu.

Bu yazı toplam 2624 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar