28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 10:57
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Ağaoğlu, Elhamdülillah Ofluyum, Of direkt Allah'a bağlı...
02 Mayıs 2013 Perşembe Saat 03:35
Benim için çok şeyler söyleniyor, yazılıyor, Bugüne kadar ne işimde, ne de özelimde yamuk yumuk bir şeyin içinde olmadım

Ali Ağaoğlu, Türkiye'nin konut sektöründe isminden en çok bahsettiği bir isim. Hayata geçirdiği konut projelerinin yanında ilginç çıkışları ile de kamuoyunun gündeminde olan bir iş adamı. Kendisini alnı ak, gözü pek, yamuğu olmayan ve de hiç bir şeyden çekinmeden dilediğini özgürce yapan bir iş adamı olarak tanımlar. Ali Ağaoğlu'nu arayıp kendisi ile Bodrum sohbetleri çerçevesinde röportaj yapmak istediğimi söyledim. “Hocam hay hay” dedi. Randevu için Bodrum Grand Yazıcı Otel'i adres gösterdi. Söylediği saatte Bodrum Grand Yazıcı Otel'e, üzerinde Ağaoğlu yazılı özel helikopteri ile indi. Ağaoğlu'nun bana bir de sürprizi vardı. Yanında bugüne kadar kamuoyunun hiç görmediği oğlu Ali Can ve kızı Sena Ağaoğlu vardı. Ali Ağaoğlu ile kısa bir hoşgeldin sohbeti yaptıktan sonra başladık röportajımıza. 


Bugüne kadar ne işimde, ne de özelimde yamuk yumuk bir şeyin içinde olmadım


* Ali Bey, kamuoyunda sizi herkes dobra dobra konuşan biri olarak tanır. Hatta bu konuda sizi eleştirenler bile var. Bu tavrınızdan hiç pişmanlık duydunuz mu?


Ben her zaman ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol felsefesine inanan bir insanım. Onun için bundan da hiç pişmanlık duymadım. 


* Ali Ağaoğlu denince, herkesçe, binlerce konut üreten bir müteahhit ve de spor arabalara merakı olan bir iş adamı olmanın yanında, genç sevgilileri olan ve bu sevgilileri ile el ele tutuşarak eğlence mekanlarında rahatlıkla poz veren biri olarak bilinir. Bundan memnun musunuz?


Ben Karadeniz kökenli bir ailenin çocuğuyum. Babam 1946'da İstanbul'a göç etmiş, ben de İstanbul'da doğdum. Babam 1950-60-70'li yıllarda İstanbul'da inşaat işleriyle uğraşıyordu ve döneminin en önemli müteahhitlerindendi. Örneğin Bağdat Caddesi'nin 70'li yıllarda oluşmasında önemli rolleri üslendi. Dolayısıyla benim çocukluğum da inşaatlarda geçti. Ben konut inşaat sektörünün mutfağından geliyorum. Konut inşaat sektörünü Türkiye'de en iyi bilen birkaç kişiden biriyim. Dolayısıyla varlıklı bir ailenin mensubuyum. Daha kolejde okurken bile altımda son model Mercedesler, BMW'lerle gençliğim geçti (gerçi şu anda da 22 yaşındayım). Bundan dolayı arabalara tutkum gençliğimden beri devam ediyor, güzel arabalara binmeyi seviyorum ve arabalarımı hep kendim kullanırım.


Özelİmle değİl İşİmle ön plandayım


* Magazin haberlerine biraz yabancıyım. Gerçi sizinle her karşılaştığımda yanınızda genç bir kadın arkadaşınızın olduğunu görürüm. Sizinle röportajı yaptığımızı duyan Vatan Eklerinde çalışan arkadaşlarım, benden size son çıktığınız kız arkadaşınız Petek ile ilişkilerinizi sormamı istediler. Bu elbette sizin özel yaşantınız. Bu konuda cevap verip vermeme konusunda tamamen özgürsünüz. 


Daha önce de söylediğim gibi ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol felsefesinde olan bir insanım ve çocukluğumdan beri iş aleminin içindeyim. Hayatım boyunca ne işimde ne özelimde yamuk yumuk hiçbir işin içinde olmadım. Bugün çıkıp hiçbir kimse “Ağaoğlu bunu dedi, bunu yaptı” diyemez. Allah bundan sonra da bunu söylettirmez inşallah.


* Çok önemli konut projelerine imza atıyorsunuz. Bunlarla gündeme gelmek yerine, özel yaşantınızla gündeme gelmeniz sizi rahatsız ediyor mu?


Bugün Türkiye'de k..çında b..k olmayan az sayıda iş adamlarından biriyim. Özelimle değil işimle her zaman ön plandayım. Kolej zamanından beri alışkanlığım var, sabaha karşı 05.00'de de yatsam sabah 07.00'de kalkar işime giderim. Günde ortalama 15-18 saat çalışırım. Bu benim yaşam tarzım. Bu tempoda çalışırken ara sıra mola vermeyi de bilirim. 


1998'den sonra yapılar tüm konut projeleri “My” konseptini örnek aldı


* Her aile kafasını sokacak bir konut ister. Bunun için de tüm birikimlerini bu işe ayırır ve borçlanıp ev sahibi olurlar. Bu mutluluklara en fazla siz tanık oluyorsunuz. İnsanları yuva sahibi yaparak, bu mutluluklara katkı sağladığınız için siz de mutlu oluyor musunuz?


İnsanlar yaşamı boyunca kazandıkları paranın en büyük bölümünü ev için ödüyor. Bu bizlere aynı zamanda çok büyük sorumluluk atfediyor, bu paranın tam karşılığını hakkıyla vermek bizim asli görevimiz. Sadece bununla kalmıyor, konut diğer tüketim malları gibi kısa süreli kullanılıp tüketilen bir emtia olmadığı için ve onlarca yıl kullanılacağı için bizler tüketici adına onun sadece bugünkü ihtiyacını karşılayan dar bir bakış açısı ile değil, 30 yıl sonraki hatta 50 yıl sonraki ihtiyaçlarını da görecek vizyon ile projeler oluşturuyoruz. Türk insanı konut deyince başını sokacağı bir sığınak arardı. Artık bu değişti, konut deyince bir yaşam biçimi, bir statü akla geliyor. Bunu Türkiye'de ilk başlatan firma Ağaoğlu oldu. “My” konsepti 1998 tarihinde başlattığımız nitelikli konut konsepti. Türkiye'de konut değişiminin miladı oldu. Bundan sonra üretilen tüm konut projelerine örnek teşkil etti. 


80 kişilik satış sonrası ekibimiz tüm sorunlara müdahale ediyor


* Sizden ev alanlar, bir konuda şikayetçi olunca, onların bu şikayetlerine nasıl bakarsınız, ilgilenir misiniz? 


Ben her zaman ekibime iyisini değil, varsa kusur, hata onu sahiplenin ve giderin derim. Bu konuda Türkiye'nin en iyi satış sonrası hizmet veren firmasıyız. 80 kişilik satış sonrası ekibimiz ister yapımdan ister kullanımdan kaynaklanan sorunlara anında müdahale eder. 


* B ve B+ gelir grubuna hitap eden konutlar üretiyorsunuz. Hedefinizde A ve A+ projeleriniz de var mı? Yoksa mevcutlarla mı yola devam edeceksiniz? 


Şu anda orta gelir grubuna proje üretiyoruz. Üretimimizin yüzde 97-98'i bu grupta. A ve A+ klasa yüzde 2-3 proje üretiyoruz, burada bir isteğimiz yok. Asıl hedefimiz C gelir grubuna proje üretmek. Ancak başta İstanbul olmak üzere özel sektörün mevcut arsa fiyatlarıyla C gelir grubuna proje üretmesi zor. Devlet kentsel dönüşüm yasasıyla mevcut gecekondu alanlarını planlayıp, bunları özel sektörle paylaşırsa burada üzerimize düşeni yapmaya hazırız. 


Elhamdülillah Ofluyum, Of direkt Allah'a bağlı, kalbin temizse Allah korur


* Bodrum'da kaç konutluk ve nasıl bir proje yapmayı düşünüyorsunuz?


Bizim Bodrum'da 10 milyon metrekarelik bir arsamız var. Biz buraya yazlık bir site değil bir turizm şehri yapmayı planladık. 


* Net Holding'ten aldığınız ve yanılmıyorsam 100 bin konutluk projeye 2008 krizinden önce başladınız. Bu proje neden durdu?


Burada planladığımız turizm şehrini başta İngiltere olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerine pazarlayıp satmayı planlamıştık. Fakat Anıtlar Kurulu ile problem yaşadık ve durduk. Peşinden de küresel krizle Avrupa emlak piyasası çok büyük bir darbe yedi. Bu proje Türkiye'nin kurumsal bazda en büyük projesi. Dolayısıyla böyle bir ortamda bu projenin sakat doğmaması için piyasaların düzelmesini bekliyoruz. 


* Bu proje devam etseydi krizden nasıl etkilenirdiniz?


Bu ortamda projenin satış şansı düşük. Dolayısıyla proje olumsuz etkilenirdi, onun için uygun piyasa koşullarını bekliyoruz. Arazi kendi malımız, durdukça değerlenir.


* Demek ki Allah sizi korumuş...


Elhamdülillah Ofluyum. Of direkt Allah'a bağlı. Kalbin temiz olursa Allah korur. 


* Şunu hatırlıyorum. 2008 krizinde kimse tek çivi cakmıyor, yatırım yapmıyordu. Ağaoğlu yeni projelerle krize meydan okuyordu. Nasıl oldu bu? Bugün de benzer bir kriz olursa aynı tavrı gösterir misiniz? 


Biz 2001 krizinde de aynısını yaptık, herkes batıyorum derken biz o zamanın şartlarında 500 milyon dolarlık beş projeye başladık, herkes bana “deli” dedi. Zaman kimin haklı olduğunu gösterdi. 2008 krizinde de “Dere her zaman kütük getirmez, iş adamı olarak oturup ağlamayacağız, gerekirse kârlarımızdan fedakârlık yapıp, çarklarımızı çevireceğiz, istihdam yaratacağız” dedik ve dediğimizi yaptık. 2009'da 3000 konut satarak hem sektörün hem de ekonominin önünü açtık. 


Aile yaşantısına son derece önem veririm çocuklarımı hiçbir zaman ihmal etmem


* Kamuoyu sizi hep kız arkadaşlarınızla görünen fotoğraflara aşina. Ancak şu anda görüyorum ki Bodrum'a tatile kız arkadaşlarınızla değil, genç yaştaki oğlunuz Ali Can ve kızınız Sena ile geldiniz. Bu tablo sizi mutlu ediyor mu? 


Ben aile yaşantısına son derece önem veren bir insanım. Kökünden kopan toplumların yaşama şansı yoktur. Bundan dolayı çocuklarımı hiçbir zaman ihmal etmem ve onlara yeterince zaman ayırırım. 


* Ben ilk defa oğlunuz ve kızınızla birlikte sizi görüyorum. Oğlunuz ve kızınızdan biraz bahseder misiniz?


Oğlum şu anda İngiltere'de üniversite eğitimini tamamlıyor. Bu sene son senesi, kızım lise 3'üncü sınıfta. Benim babam bana “Oğlum kızacağım değil, duyduğumda üzüleceğim şeyi yapma” derdi. Ben de çocuklarıma bunu söylüyorum. Çocuklarım bugüne kadar beni üzecek hiçbir olayın içinde yer almadı, bundan sonra da olacaklarını sanmıyorum. Eğitimden fırsat buldukça onları işin içine sokmaya çalışıyorum. İş ortamında onlarla daha çok birlikte oluyorum. Onları iş toplantılarına sokmaya, işin nasıl yapıldığını öğretmeye çalışıyorum.


* Özel yaşantınızla gündeme geldiğinizde, kızınız ve oğlunuz size karşı olumsuz bir tavırları olmuyor mu?


Çocuklarımla iletişimimde arkadaş gibi olmaya çalışıyorum ve bu konuda da başarılı olduğumu sanıyorum. 


* Tatillerinizi hep Bodrum'da geçiriyorsunuz, neden Bodrum?


Yaz geldi geçti, bu Bodrum'a ikinci gelişim. Bunda da sebep Bodrum'da şantiyem olması, yani bu yaz iki kere denize girdim... Ama sanki her hafta Bodrum'dayım imajı var. Gerçi tatil için gidilecek tek yer var, o da Bodrum (Sıradan olursan sürüden olursun, farklı olursan öne geçersin). Herhalde ben de farklı bir insanım.


Yeni Anayasa, eksikliklerine rağmen ulusumuza hayırlı olsun


* Bir iş adamı olarak ekonomiyi nasl buluyorsunuz? 


Şu anda ekonomi diye bir gündem var mı?


* İnşaat sektörünü nasıl buluyorsunuz?


İnşaat sektörü dünyada Çin'den sonra ikinci sırada. Bürokratik yükler ve çok büyük vergi yükleri azaltılsın daha da iyi konumda olur. 


* Erdoğan Hükümeti'nin icraatlarını nasıl buluyorsunuz? 


Biz Ağaoğlu Grubu olarak işimize odaklıyız. İşimizi iyi yapmaya çalışıyoruz ve yapıyoruz da. 


* Başbakan Erdoğan da sizin gibi Karadenizli. Hemşerinizin Başbakan olması sizi nasıl etkiliyor, memnun musunuz?


Yetmiş beş milyon da bizim hemşerimiz. İşini doğru yapana her zaman saygımız vardır. 


* Önümüzdeki 12 Eylül'de referendum var. Referanduma bakış açınızı öğrenebilirmiyim?


Eksikliklerine rağmen tüm ulusumuza hayırlı olsun. 


Şu anda 11 bin 700 konut inşaatımız devam ediyor


* Bodrum'da sizi hep Kempinski'de görürdüm. Bu kez farklı bir mekanda Grand Yazıcı'dasınız. Neden?


Bodrum Kempinski benim sevdiğim yerlerden biridir. Hemen yanındaki Bodrum'un en güzel koyu da benim arazimdir. Belki onun için bu hafta sonu Grand Yazıcı'daydım. Çünkü sahibi Hayri Yazıcı benim ağabeyimdir. Yeni açıldı, hayırlı olsuna gittim. Güzel bir otel yapmış, tebrik eder hayırlı işler dilerim. 


* Bodrum Kempinski Oteli bitişiğindeki otel arazinizi sormak istiyorum. Buraya ne zaman, nasıl bir otel yapmayı düşünüyorsunuz?


Bu koy Bodrum'un en güzel koylarından birisidir. Buraya ön tarafa çok lüks bir otel, arka taraflarda residence yapmayı planlıyoruz. Bugüne kadar 1998'den beri My konseptiyle on binlerce konut ürettik ve teslim ettik. Ondan önce de yine günün şartlarına göre yine site mantığında binlerce konut ürettik.


* Şu anda kaç konut üretmeye devam ediyorsunuz?


Şu anda 11 bin 700 konut inşaatımız devam ediyor.


Bodrum projesini bir turizm şehri olarak planladık, problemlerin çözümünü bekliyoruz


* Ufukta Ali Ağaoğlu'nun yeni bir projesi var mı?


Eylül-Ekim ayında Ayazma Olimpiyat Stadı'nın yanında 3500 konutluk yeni projemiz satışa sunulacak. 


* Bodrum projenizle yabancıların ilgilendiğini biliyorum. Hatta pazarlık masasına da oturdunuz. Yoksa bu büyük projeyi toptan mı yabancılara satmayı planlıyorsunuz? 


Bu projeyi bir turizm şehri olarak planladık. Anıtlar Kurulu ile problem yaşadık, fakat bu çözülüyor. Bu projede asıl hedefimiz Avrupa pazarı idi. Fakat küresel krizden dolayı bu pazarda sıkıntı var. Son dönemde başta körfez olmak üzere Türkiye'ye ilgi büyük. Eğer bu pazarda da bir ışık görürsek projenin yönünü bu tarafa doğru kaydırabiliriz.

AYDIN AYAYDIN/VATAN

Bu yazı toplam 67478 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar