28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 10:28
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bölgemizde kalan son ahşap binalardan örnekler
14 Mart 2013 Perşembe Saat 09:49
Günümüzde Deniz-Kum-Güneş turizmi yerini doğa ve tarih turizmine terk ediyor. Bölgemiz bu konuda akarsu, yeşil dağları, deniz ve dağlarındaki kar ile üç mevsimi bir arada barındırıyor

Tekonolojinin gelişmesi, Petrolün ve fosil yakıtların yaygın kullanılması sonucu Dünyamızdaki sera gazlarının tesiriyle atmosferimiz ısınmakta, bu nedenle kutuplara doğru sıcak havanın yaygınlaşmasına sebep olmaktadır.


.
420 TARİHİ FOTOĞRAF İÇİN TIKLAYINIZ

Doğu Karadeniz bölgesinde bu nedenle 20 yıl içinde Akdeniz iklimi tesirinde kalırken, Akdeniz'e Kuzey Afrika iklimi hakim olacağı öngörülmektedir.

Doğu Karadenizin bitki örtüsü büyük oranda yok olacak, 2-3 ay olan yaz mevsimi 6-7 aya çıkacağı öngörülmektedir.

TURSAB başkanı Hemşerimiz Başaran Ulusoy Bu gerçeklerden yola çıkarak 20 yıl sonra Trabzon ve Doğu Karadeniz bölgesi Eğe iklimine sahip olacağını söylemekte, Turizmin alt yapısının şimdiden atılması gerektiğine uyarılar yapmaktadır.

Günümüzde de cazibe merkezi olan Doğu Karadeniz, Turizm yatırımlarının yetersiz olması nedeniyle hak ettiği ilgiyi görememektedir.

Bölgemizdeki çarpık yapılaşma, Betonarme ve çok yüksek katlı evlerin, HES tahribatlarının bölgenin doğal görünümüne büyük zarar verdiğini görüyoruz.

Ayrıca sayıları her geçen gün azalan tarihi evlerimizin korunması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bazı köylerimizde 5-10 katlı apartmanlar yükselirken, tarihi yapıların tamamen yok olduğunu görüyoruz. 

Uzmanlar günümüzün iklim koşullarında Doğu Karadenizde betonarme evlerin "Rutubet ve Küflenme" nedeniyle yoğun sağlık sorunları oluşturduğunu, Bölgemiz için en iyi yapılanmanın Ahşap binalar olduğunu hatırlatıyorlar.

1995 yılında bir yıl kaldığım Hayrat'ta Ata yadigarı ahşap evimizde, dışarıda bir metreden yüksek kar olduğu halde basit bir odun sobası, sadece battaniye ile koca kışı geçirmiş idim. Bu esnada misafirliğe gittiğim komşu akrabaların betonarme evlerinde kuzine olanca hızı ile yanmasına rağmen odaların buz gibi soğuk olduğunu, soba önünde dahi yüzümüz yanarken sırtımızın üşüdüğünü hiç unutmadım.

Ayrıca betonda oluşan küflerin Başta Felç ve kanser olmak üzere birçok hastalığın sebebi olduğunu öğrenmeniz zor değil, İnternette yapacağınız kısa bir araştırmada küf'ün zararlarını öğrenebilirsiniz.

Bu nedenle bölgemizde son kalan burada sizlerin bilgisine sunduğumuz tarihi ahşap evleri koruyalım, tamirinde biriket, beton değil gene ahşap kullanalım. 

Bir taraftan tarihi yaşatırken, öte yandan sağlığımızı koruyacak mekanlarımızı gelecek nesillere taşıyalım

Bu yazı toplam 67924 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar