28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 11:20
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat ilçesinde çıkan en kaliteli içme suyu budur
01 Eylül 2012 Cumartesi Saat 16:14
Hayrat'a benim gibi birkaç yılda bir gidiyorsanız, ne gurup suyundan, nede belediye suyundan içmeyin soluğu hastahanede alırsınız. ilçemizin en kaliteli sağlıklı suyunu tanıtıyorum, afiyet olsun

HAYRAT'TA İÇME SULARI SAĞLIKSIZ

Haziran ayında geldiğim ilçem Hayrat'ta 40 gün kalarak Mübarek Ramazan-ı Şerifi eda ettim.
Herşey güzeldi, Havalar İstanbula göre %50 daha serindi, Türkiyenin her tarafında aynı saat uygulaması yapıldığı için İstanbul'a göre 45 dakika iftarı erken açarak kolaylık gördük.
Karayemişe doyduk,Taze fındık, Ağustos eriği şerbeti, Henüz salkım olarak olmamış olsalarda Kokulu üzümlerden tane tane toplayarak hevesimizi aldık.

Temiz havayı ciğerlerimize çekerken şükretmemek mümkün mü?
İstanbul'da aldığımız her nefesin %50'i Eksoz gazı, Baca dumanı, Toz....!
Ekmeği Kuzinadan, Balı Yayladan, Tereyağı, Yoğurdu komşunun sığırından, Fasulyayı, Hıyarı bahçedeki sırıklardan toplayıp sofraya getirmenin keyfini bizim köylüler bilmez. Onlar orada olduklarından dolayı kaderlerine oldukça öfkeli, Büyük şehirde hayat mücadelesi veremeyecek kadar da cesaretsiz ve beceriksizler.

Herşey güzel de Yolunda gitmeyen bir şey var, 1995'yılına kadar mükemmel tat ve temizlikte içme suyumuz vardı, o sıralar yayladan kaynağından alınan suyun hattında aşağılarda sel boruları tahrip etmiş, Muhtarlıkta hemen oradaki dereyi hatta bağlamış, o gün, bu gün Hayrat'ın içme sularında ne istersen çıkıyor. Hayratta yaşayanlar alışmış olmalı bizim gibi şehirden gelenler hemen ishal oluyor, hastahanelerin kapısı ishal vakaları ile dolup taşıyor yaz aylarında.
Suyu mutlaka kaynatıp içmek lazım, O zamanda suyun tadı bozuluyor. Köye geldiğimde on gün ishalden kurtulamadım, Doktara gitmeye karar verdiğimde bu vakaların yoğun olduğunu öğrendim ve bunun sebebinin kirli sular olduğunu anladım. Hemen Hayrat Hükümet konağının arkasındaki bu çeşmeden su alarak eve stok yaptım, sadece bu suyu içiyordum. İlk günden itibaren hastalığımdan eser kalmadı.

Köye giden şehirli hemşerilerim bu konuda dikkatli olun.
Bu çeşmenin suyu hemen arkasındaki kum kayasından çıkıyor, Su beni şişirir bu suyu ne kadariçsen asla şişkinlik olmuyor. iddia ediyorum bu su yaylaların suyundan daha yumuşak ve sağlıklı, bilmeyenlere duyurulur.
Eski İl Genel Meclis üyemiz Murat Nuhoğlu hocamız bu suya depo yaptırıp evine çekmiş, suyun fazlası böylece boşa akmasını önlemiş.
Ben derimki bu suyun damlasını ziyan etmeyin, Ben Hayrat'ta yaşasam bu su için büyük bir depo yapar, suyun tamamını halkımızın istifadesine sunardım.
NOT: Murat Hocanın kapı önündeki çeşmeden akan su bu su değil, o su Murat hocanın evinin arkasından çıkan bir su, yağmurlu havalarda bulanık akar, Bu kum kayasından çıkan su hiçbirzaman bulanık akmaz.
Milletimize hayırlı olsun, benden vatandaşı uyarması, Gereğini düşünsünler derim.
Abdullah Gözaydın

Bu yazı toplam 3766 defa okundu.
 
Paylaş
gurise
koyde
Onu kim yapacak herkesin evlerinin yanida su var zaten ykendiliginden cikan kimse almiyor useniyor yayla suyunu hic sevmiyorum bayramda gittim koyun havasina alismak 1 hafta suruyor ama allahim cok guzel yaratmis tereyagli kuymak yapayim gunaydin
22 Ocak 2014 Çarşamba Saat 01:32
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar