09 Aralık 2022 Cuma Saat 00:59
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrat ilçesi İmam Hatip Orta okulu açılıyor
21 Ağustos 2012 Salı Saat 08:40
Hayrat Halk Eğitim müdrülüğü binası artık Hayrat İmam hatip Orta okulu olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Bu güne kadar yedi öğrenci kaydını yaptırdı, İlçemize hayırlı olsun

Daha önce Hayrat lisesi olarak hizmet veren, Lisenin yenibinaya taşınması ile Hayrat halk eğitimi müdürlüğü yapılan bina 4+4+4 sistemi nedeniyle, İmam hatip müfredatıyla orta öğrenim eğitimi verecek.

Bu gün itibariyle edindiğimiz bilgiye göre mevcut ilköğretim okulları 4. sınıfı bitiren öğrencilerden yedi kişi Hayrat İmam hatip orta okuluna kaydını yaptırdı.
İlçede konuyla ilgili olan kişilerden aldığımız bilgiye göre bu sayının onbeş kişiye ulaşabileceğini beyan ettiler.

Hayrat İmam hatip orta okulunu tercih edecek çocuklarımız onbeş kişilik sınıfta 5. sınıftan itibaren eğitimlerine devam edecekler. Dileriz bu deneme diğerleri gibi sonu hüsranla bitmez. Bu söz konusu reformlar eğitimin kalitesini düşürmez, dibe vuran eğitim sistemimizin yükselmesini sağlar.

Yabancı dil eğitimi Milli eğitimin fiyaskosu oldu.
Onlarca yıldır müfredatta olmasına rağmen ilk,orta, lise, yüksek eğitim sonrası adını dahi ingilizce söyleyemeyen öğrencilerin çoğunlukta olduğu birülkede yaşıyoruz.
İngilizce müfredatlı okullardaki çocuklarımızın özel ders almadan yabancı dille kendilerini iade ettiğini henüz maalesef göremedik.

İmam Hatip liselerinin,İlahiyat fakültelerinin Din eğitimi alanında yeterli bilgi ile mezun vermediğini görüyoruz, Çevremizdeki 5-10 yıldır Diyanet personeliolarak görev yapan kişilerin Akaid+İtikat+fıkıh konularında yetersiz kaldığını, Cemaatin sorularına cevapveremediklerini, Hatta itikatta mezheplerini ve içeriğinibilmedikleriniesefle göremekteyiz.

Diyanet İtikat bilgisinden mahrum,Hafızlığını bitiren, namaz memurları ile camilerimizi doldurdu.
Bu politikanın dine hizmet değil, Dini ibadetle sınırlı kılmak gibi sonuca hizmet ettiğinin artık görülmesini diliyoruz.

Özel eğitime '4 4 4' düzenlemesi geldi
Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, 78. aya kadar okul öncesi eğitim alabilecek, ilkokula 79. ayda başlayabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Sarı imzasıyla yayımlanan genelgeyle engellilere verilen özel eğitimde, 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında yeni düzenlemelere gidildi.

Buna göre, özel eğitime ihtiyacı olanlar, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki zorunlu eğitimlerinde kademeler arası geçişlerde, Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararıyla uygun okullara yerleştirilecek.

Özel eğitim okul ve kurumları bünyesinde 0-36 ay arasındaki özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitim aldığı birimler, “Erken Çocukluk Eğitim Birimi” olacak ve giderek yaygınlaştırılacak.

Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameyle özel eğitime ihtiyacı olanlara okul öncesi eğitim zorunlu olduğu için çocukların 3 yaşından itibaren okula başlamaları için gerekli tedbirler alınacak. 37-66 ay arasındaki çocukların öğrenim gördüğü okul öncesi eğitim kurumları, “Özel Eğitim Anaokulu”, özel eğitim okul ve kurumları bünyesinde 48-66 ay arasındaki çocuklar için açılan sınıflar ise “anasınıfları” olarak isimlendirilecek. Bu eğitim kurumlarının da ülke genelinde yayılması için çalışılacak. Özel eğitim anaokullarının özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların olduğu her yerde açılması sağlanacak.

E-okul sistemi üzerinden kaydı yapılan özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için zorunlu olan okul öncesi eğitim süresi, Özel Eğitim Değerlendirme Kurul Raporu ile eylül ayı sonu esas alınarak 78 aya kadar uzatılabilecek. Çocuk, velisinin resmi başvurusu doğrultusunda, il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararıyla uygun kuruma yerleştirilecek.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla ilkokula başlama yaşı 66 aya çekilirken, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak okul öncesi eğitim süreleri 78 aya kadar uzatılabilecek, böylece bu çocukların ilkokula 79. ayda başlamaları sağlanabilecek.

Özel eğitim meslek liseleri oluşturulacak

Liseler yeni kanunla zorunlu hale geldiği için özel eğitim veren kurumların da lise bölümleri zorunlu olacak.

Yetersizliği olmayan bireylerle aynı programı uygulayan işitme, görme, ortopedik ve hafif düzeyde zihinsel engelli öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul, işitme ve ortopedik engellilerin öğrenim gördüğü üçüncü 4 yıl ise “özel eğitim meslek lisesi” olarak adlandırılacak.

Orta veya ağır düzeyde zihinsel engelli öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim ve uygulama okuluyla otistik çocuklar eğitim merkezleri “özel eğitim uygulama merkezi” olacak. Bu merkezlerde öğrenciye diploma verilmeyecek.

Hafif düzeyde zihinsel engelli öğrencilerle görme engelli öğrencilere eğitim verilen iş okulları “özel eğitim mesleki eğitim merkezi”; orta veya ağır düzeyde zihinsel engellilerle otistik öğrencilerin öğrenim gördüğü iş eğitim merkezleri ise “özel eğitim iş uygulama merkezi” olarak hizmet verecek.

Zorunlu öğrenim çağına çıkanlara sıkı takip

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için her tür ve kademede; yetersizlik türü, derecesi, takip edeceği program türüne göre ilkokulda 1-4, ortaokulda 5-8 ve lisede 9-12 sınıfları kapsayacak şekilde il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu koordinesinde özel eğitim sınıfları açılacak.

Böylece daha önce özel eğitim veren okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullar bünyesinde açılan özel eğitim sınıfları artık ortaokul ve lisede de açılabilecek.

Özel eğitim okullarıyla her tür ve kademede okulların bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında, sınıfların türüne göre genel eğitim programları ya da özel eğitim programları uygulanacak.

Zorunlu öğrenim çağı dışına çıkan öğrenciler için valiliklerce gerekli önlemler alınarak, halk eğitim merkezleri bünyesinde kurslar açılacak.

Özel eğitim okul ve kurumlarıyla aynı programı uygulayan özel eğitim sınıflarında ilk iki kademeyi tamamlayan öğrencilere bunu belirten belge düzenleyecek.

İlkokul ve ortaokul kademesinde genel ve mesleki eğitim programlarını uygulayan özel eğitim okullarıyla bu programları uygulayan özel eğitim sınıflarında ilkokul ve ortaokulu tamamlayanlara belge, liseyi tamamlayanlara diploma verilecek.

Okulların giriş çıkışları düzenlenecek

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması dolayısıyla evde ve hastanede eğitim hizmetleri bu kademede de verilecek.

Hastane ilköğretim okulu olarak sürdürülen eğitim ve öğretim hizmetleri ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde de “hastane sınıfı” olarak düzenlenecek.

Okullardaki öğrenci sayıları, özellikleri ve bu kurumlarda tam gün eğitim yapılması esası dikkate alınarak, fiziki şartları uygun özel eğitim kurumları ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde bağımsız okullar olarak düzenlenecek.

 

Bağımsız olarak düzenlenemeyecek okullarda öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak okul giriş çıkış kapıları ayrı olacak. Yemekhane, spor salonu, bahçe gibi ortak kullanım alanları ise imkanlar dahilinde planlanacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin okullara erişiminin sağlanması amacıyla yapılan taşımalı eğitime devam edilecek. Taşımalı eğitim daha da etkin hale getirilecek.

ÖTE YANDAN WİNDOWS'UN BABASI BİLLGATES UYARISIKAFALARDA SORU BIRAKTI

Bill Gates'ten Hükümete Fatih Eleştirisi

Microsoft'un patronu Bill Gates'e göre, hükümetin çok önem verdiği "Fatih Projesi" gibi eğitim sistemleri başarısız olmaya mahkum...

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Fatih Projesi gibi içinde tablet bilgisayar bulunan eğitim sistemini 'korkunç' sözleriyle değerlendirdi. Gates, klavyesi olan bilgisayar gibi bir aracın eğitimde daha başarılı olacağına inanıyor.

Yaklaşık dört yıl önce kurucusu olduğu Dünyaca ünlü şirket Microsoft'un yönetimi bırakan Bill Gates, Washington'un köklü gazete ve haber sitesi Chronicle of Higher Education'a röportaj verdi. Gates, röportajında eğitim sistemleri ve uygulanan metodlarla ilgili konuştu. Eşi ile birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla dünyanın dört bir yanında hayır işleri yapan Gates, izlenimlerine göre öğrencilerin eline tablet tutuşturarak yapılan eğitimin diğerlerinden daha iyi olmayacağını ifade etti. Gates, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Fatih Projesi gibi içinde tablet bilgisayar bulunan eğitimi 'korkunç' sözleriyle yorumladı.

Denemeler Başarısız

Röportajında Microsoft'un geçen hafta tanıttığı 'Surface' benzeri tabletlerin eğitim alanındaki kullanımını değerlendiren Gates, "Öğrencilere bir cihaz dağıtılarak yapılan denemeler gerçekten çok başarısız oldu" dedi. Gates, bu durumda bütün eğitim müfredatının ve öğretmenlerin değişmesi gerektiğini vurguladı.

Klavye Şart

Gates, klavyesi olmayan bir cihazla eğitimin yürüyemeyeceğini dile getirdi. "Öğrenciler sadece okumuyor" diyen Gates, "Aynı zamanda yazı yazmak ve iletişime geçmek zorundalar. Bunları da ancak klavyesi olan bir bilgisayar ile yapabilirler" ifadesini kullandı. Gates, tabletin eğitimin ihtiyaçlarını karşılayamayacağını söyledi. Gates'e göre bilgisayarlı eğitimde çözüm klavyesi ve faresi olan PC'ler. Gates, tablet bilgisayarlar yerine öğrencilerin "yüksek etkileşimli" olması için düşük maliyetli PC'nin daha iyi bir çözüm olacağını belirtti.   Habertürk

Bu yazı toplam 4283 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar