21 Ekim 2021 Perşembe Saat 16:54
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Of Teknoloji Fakültesi 2011-2012 Öğrenim yılında eğitime başlıyor
29 Ocak 2011 Cumartesi Saat 09:54
KTÜ Senatosu Of Teknoloji Fakültesi bünyesinde 4 mühendislik bölümünün açılmasına karar verdi.


2004 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Teknik Eğitim Fakültesi olarak kurulmasına karar verilen, 2007 yılı sonunda ihalesi yapılarak inşaat çalışmaları başlatılan, 2008'in Şubat ayında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından resmi temeli atılan,
2010 yılı başında inşaat çalışmaları tamamlanan ancak bölümleri belirlenemediği için 2010-2011 eğitim öğretim sezonunda eğitime başlayamayan, 13 Kasım 2009 tarih ve 2009/15546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile adı ''Of Teknoloji Fakültesi'' olarak adı değiştirilen fakültenin bölümleri nihayet belirlendi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Senatosu Of Teknoloji Fakültesi bünyesinde 4 mühendislik bölümünün açılmasına karar verdi.
Senato Of Teknoloji Fakültesi'nde Yazılım Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği olmak üzere dört bölümün kurulmasını kararlaştırdı.
----------------
Sonunda Teknoloji Fakülteleri 2010-2011 Yükseköğretim kılavuzuna girdi.
Beklediğimiz gibi kontenjanlar 2'ye bölünmüş MF-4 ve YGS-1 puanlarına göre yerleştirme işlemleri yapılacak.
MF-4 genel lise mezunlarına yönelik kullanılırken,YGS-1 meslek lisesi mezunlarına yönelik kullanılacak.Mezunlar Mühendis unvanı alacaklar.
TEF mezunu ve öğrencileri için bir gelişme şimdilik yok beklemeye devam edeceğiz.

Teknoloji Fakülteleri hakkında biraz bilgi verme gereği duyduk.

Teknoloji Fakülteleri yeni bir fakülte modelidir ve Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiyede 21 adet Teknoloji Fakültesi Kurulmuştur. Teknoloji Fakültesi, bünyesinde mühendislik bölümleri ve teknoloji bölümleri olmak üzere iki farklı öğretim müfredatı içermektedir. Mühendislik müfredatı, öğretim kadrosu ve öğrenci profili olarak, mezunlarının “Mühendis” unvanını iktisap edecekleri tarzda düzenlenecektir. Teknoloji Fakültesi mühendislik bölümlerinin müfredatı mezunlarına uygulama becerisi kazandırılması öngörülerek diğer mühendislik fakültesi müfredatlarından biraz farklı tasarlanacaktır. Ancak, teorik dersler itibariyle, mühendislik fakülteleri bünyesindeki mühendislik bölümleri müfredatına eşdeğer düzeyde olacaktır.

Uygulama becerisine sahip mühendislik müfredatında Teknoloji Fakültesi öğrencileri; bir yarıyıl işyeri eğitimi  (7.yarıyıl) ve ayrıca yaz dönemlerinde 72 günlük endüstri stajı göreceklerdir.

Hukuki statü bakımından;  Mühendislik Fakültesi mezunu “Mühendis” ile Teknoloji Fakültesi mezunu “Mühendis” unvanı arasında hiçbir fark söz konusu olmayacaktır. Teknoloji Fakültesi mezunu mühendisler de Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliğine bağlı mühendis odalarına üye olabileceklerdir.

Teknoloji Fakültesi mühendislik bölümleri mezunlarının, lisansüstü (Y.Lisans+Doktora) eğitimleri mühendislik fakültelerinde olduğu gibi düzenlenecektir.

SORULAR-CEVAPLAR
http://www.tekob.org/sayfa_haber/Tek_Fakultesi.htm

Bu yazı toplam 4588 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar