21 Ekim 2021 Perşembe Saat 16:59
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KÖK YAYINCILIK CELAL MUSAOĞLU
24 Mayıs 2010 Pazartesi Saat 21:35
BALABAN MERKEZDEN CELAL MUSAOĞLU TARAFINDAN KURULMUŞTUR

KÖK YAYINCILIK  CELAL MUSAOĞLU
www.colukcocuk.com.tr
0312 450497/118

Çoluk Çocuk Dergisi Nisan 2001 tarihinde yayın hayatına başlayan dergimiz, bu günlerde 9. yaşına yaklaşmaktadır. Bu süre içinde çocuk gelişimi, eğitimi, sağlığı, psikolojisi ve çocukla ilgili pek çok bilgiyi anlaşılabilir ve uygulanabilir şekilde anne baba ve eğitimcilere aktarmış, alan uzmanları ve akademisyenlerle paylaşmış, değişik sivil toplum örgütleri, kamu kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparak pek çok etkinlik gerçekleştirmiştir.

Çoluk Çocuk dergisinin amacı insan hakları ve çocuk haklarının hayata geçirilmesi, yaygınlaştırması, insan hakları ve çocuk hakları kültürünün bir yaşam biçimi olarak kabul edilmesini sağlamaktır. Bu amaçla;

Etkili bir çocuk hakları eğitimi için, çocuk çalışmaları gerçekleştiren kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerinin, alan çalışanlarının ortak bir zeminde buluşmasını; çocuğa ilişkin deneyim ve bilgilerini, anne - baba ve eğitimcilere aktarabilmesini;

Çocuk gelişiminde yaşamsal önem taşıyan ana başlıkları, farklı ve çok önemli alt başlıklarla anne-baba ve eğitimciye aktarmayı hedeflemektedir.

Dergimizin çocuk gelişimi odaklı çalışmalar içerisinde örnek bir proje olarak tanımlanması, başlangıç hedefine uygun çalışmalar gerçekleştirdiğinin bir göstergesidir. Dergimizin içeriğinde Çocuk Hakları Sözleşmesinin 29. maddesinde çocuk merkezli bir öğretme ve öğrenme modeli öngörülmektedir.

Eğitim bölümünde sözü edilen bu sistemin gelişimini destekleyecek, verimli ve etkili bir şekilde işlemesine yardımcı olacak, uygulanabilir ve anlaşılabilir bilgilere yer verilmektedir.

Yaşam hakkının yanı sıra, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan desteklenmeye gereksinimleri vardır.

Çoluk Çocuk dergisi Gelişim ve Psikoloji bölümleriyle çocuğu tüm gelişim alanlarını destekleyecek bilgileri okuyucularına sunmaktadır.

Çocuk Sağlık ve Anne Sağlık bölümlerinde çocuk ve anne sağlığı konularında temel sağlık ve koruyucu sağlık hizmetlerine ilişkin bilgileri derleyerek anne baba ve eğitimcileri bu konuda desteklemektedir.

Çocuklar İçin bölümü Türkiye'de çocuklar için gerçekleştirilen çalışmaların, bu etkinlikleri gerçekleştiren kişilerin, kurumların, sivil toplum örgütlerinin ve diğer organizasyonların tanıtımına yer vererek Türkiye'de çocuğa ilişkin çalışma gerçekleştirenlerin birbirleriyle iletişim ve işbirliği halinde olmalarına olanak sağlayarak, ülke ölçekli bir örgütlenmeyi amaçlamaktadır.

Yazılı basın olarak çocuk haklarının hayata geçirilmesinde üstüne düşen sorumluluğun bilincinde olan dergimiz, toplumsal duyarlılığı ve ilgiyi artırmak, yeni bir gündem oluşturmak amacıyla Mercek bölümünü hazırlamıştır.

Eğitimin bir bütün olduğu düşüncesinden hareketle Kültürel Miras bölümünde Çoluk Çocuk, kültürel bilincin oluşmasında önemli bir rol oynadığına inandığı; çocukların ve ailelerin yaşadıkları ülkenin kültürel geçmişlerini tanıyıp, benimsemelerini hedeflemektedir.

Kitapların Dünyası bölümünde; çocuğun gelişiminde, eğitiminde ve kültürel bilinç kazanmasında önemi tartışılmaz çocuk edebiyatının nitelikli örneklerine ve bu örneklerin ortaya çıkma süreçlerine, bu alanda çalışan yazar, çizer ve yayıncılara yer vermekteyiz.

Ayrıca Çoluk Çocuk dergisi Dosya bölümünde her ay bir konuyu daha geniş bir çerçevede ele alarak okuyucuya sunmaktadır.

Çoluk Çocuk Oyun bölümüyle, anne baba ve eğitimciye çocukların motor gelişimini, bilişsel, zihinsel gelişimini destekleyecek uygulanabilir ve keyifli alternatifleri sunmak ve böylelikle kaliteli zaman geçirme ile ilgili rehberlik etmeyi hedefler.

Kültür Ajandada bebek ve çocuk ile ilgili, haber niteliği taşıyan sosyal sorumluluk projeleri duyuruları, araştırma sonuçları, seminer-sempozyum duyuruları gibi pek çok kısa değerlendirmelerin yapıldığı bu sayfalarla, anne baba ve eğitimciyi bilgilendirmek hedeflenir. Tüm sanat dalları ile ilgili okur kitlemizin ilgisini çekebilecek etkinliklerin kısa tanıtım ve duyurularına yer vererek, sosyal yaşam ile ilgili haberdarlık sağlanmaya çalışılır.

Çocukluğun İzleri'nde Yaşamları ve çalışmaları ile topluma örnek olmuş kişilerin çocuklukları ve aile hayatları ile ilgili söyleşi sayfalarıdır.

Müzik bölümünde Müzik dallarının ve müzik aletlerinin tanıtımının yapıldığı bu bölümde ailelerin ve eğitimcilerin bu konuya duyarlılığı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Özel Eğitim / Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümleri aracılığı ile Çoluk Çocuk, Özel Eğitim ve PDR alanlarındaki kısıtlı bilgi paylaşımına bir alternatif oluşturmuştur.

Doğa sayfasında, doğa ile ilgili duyarlılığı arttırmak ve günlük hayatımızda gölgede bıraktığımız değerlere dikkat çekmeyi hedeflemekteyiz.

Çoluk Çocuk dergisi yıllık olarak belirlediği temel program taslağını, gündemde yer alan konularla zenginleştirerek o sayıya ilişkin net içeriğini oluşturur.

Belirlenin içerikteki konu başlıkları birbirini bütünler, destekler ve ilişkili şekilde seçilir. Konu başlıklarına ait yazıların dergi içinde okuyucuyu sıkmayacak, yormayacak, dergiye duyduğu ilgiyi canlı tutacak bir akışta sunulmasına özen gösterilir.

Bu yazı toplam 3574 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar