28 Ocak 2023 Cumartesi Saat 09:51
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“JİTEM Aydınlanırsa Ergenekon Çözülür”
21 Ağustos 2008 Perşembe Saat 11:15
"Ergenekon, JİTEM'in karıştığı olaylar aydınlanırsa çözülür."

Mehmet Elkatmış, Ergenekon yapılanmasının bertaraf edilmesinin JİTEM'in çok iyi etüt edilmesine bağlı olduğunu belirtti ve "Susurluk'ta olaylar zincirini araştırırken yasal ve fiili engellemelerle karşılaştık" dedi.

Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Susurluk aktörleri ile Ergenekon faillerinin aynı kişiler olduğunun daha net anlaşıldığını söyledi. Her iki olaydaki JİTEM bağlantısına işaret eden Elkatmış, Türkiye'deki faili meçhul olaylarının tamamına yakınının JİTEM'in sorumluluk bölgesinde meydana geldiğine dikkat çekti. Elkatmış, Ergenekon yapılanmasının bertaraf edilmesinin JİTEM'in çok iyi etüd edilmesine bağlı olduğunu belirtti. Susurluk'ta ortaya çıkan olaylar zincirini araştırırken yasal ve fiili engellemelerle karşılaştıklarını anlatan Elkatmış, komisyona ifade vermesi için çağırdıkları, dönemin Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman'ın, gönderdiği bir mektupla kendisini tehdit ettiğini açıkladı. Elkatmış, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın hesaplarındaki para hareketlerini incelemek istediklerini; ancak "ticari sır" gerekçesiyle bu bilgilere ulaşamadıklarını kaydetti.

Susurluk'ta 3 Kasım 1996 yılında meydana gelen kazanın ardından ortaya çıkan karanlık ilişkiler ağını araştırmak üzere görevlendirilen Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanlığı'nın yanı sıra Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunan Mehmet Elkatmış, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Susurluk olayını araştırırken karşılaştıkları kişi, kurum ve bağlantıların hemen hemen aynısının Ergenekon terör örgütü yapılanmasında görüldüğünü anlatan Elkatmış, "Susurluk'ta bugün ortaya çıkan yapıyı gördük. En azından mantığını çözdük. Mesela, birçok olayın faili ve yapının kurucusu Veli Küçük, Sami Hoştan Susurluk'ta da var. Yine Cem Ersever, Tarık Ümit ve Eşref Bitlis olayı da bunlarla bağlantılı. Aynı şekilde JİTEM'cilerin karıştığı olayların aynısı bugün karşımıza çıkmış bulunuyor. Devlet gibi kutsal bir kavramın arkasına girerek suçlara, eylemlere katılmışlar. Bunun içinde maddi manevi her türlü rant var. Kişisel ihtiraslar, çıkarlar ön plana çıkmış. Hepsini topladığımız zaman Susurluk ya da daha kapsamlısı olan Ergenekon ortaya çıkıyor" dedi.

"ERGENEKON'DA HER KESİM VAR"

Susurluk'un, Abdullah Çatlı ve Mehmet Ağar gibi isimler öne çıkarılarak daha çok sağ tandanslı bir yapı olarak algılandığını kaydeden Elkatmış, Ergenekon'da ise tüm kesimlerin olduğunu söyledi. Normal zamanlarda biraraya gelmelerine imkânsız gibi bakılan kişilerin rahatlıkla işbirliğine gidebileceklerinin Ergenekon olayıyla çok net bir şekilde ortaya çıktığını ifade eden Elkatmış, "Tüm bunları organize eden bu ortak aklın bir gün mutlaka ortaya çıkacağından eminim. İcra ekibi belirlendi. Şimdi sıra asıl beynin bulunmasında. Örgüt şemasında boş bırakılan 1 numara dolacak" değerlendirmesini yaptı.

HER TAŞIN ALTINDAN JİTEM ÇIKIYOR

Susurluk olayını araştırırken birçok yapının yanı sıra kirli ilişkilere de ulaştıklarını belirten Elkatmış, bunlardan en önemlisinin ise JİTEM mensuplarının karıştığı cinayetlerle terör örgütlerinin derin devlet ile olan bağlantıları olduğunu söyledi. Türkiye'de son 30 yılda meydana gelen olayların çoğunun altında JİTEM'in parmağının olduğunu ifade eden Mehmet Elkatmış, Ergenekon'un tam olarak aydınlatılması için bu kurumun çok iyi araştırılması gerektiğinin altını çizdi. Elkatmış, şöyle devam etti:

"JİTEM'in mutlaka çok detaylı bir şekilde ele alınması lazım. Çünkü birçok olayın içinde bu teşkilat var. Mesela Güneydoğu'daki olaylardan yüzde 90'ının arkasında JİTEM var. Faili meçhullerin çoğu onların bölgesinde yaşandı, yaşanıyor. Bunun için de Güneydoğu'daki olayların çok iyi bir araştırma konusu yapılması lazım."

Elkatmış, yıllarca bu kuruluşun varlığının tartışıldığını hatırlatarak, başından geçen bir olayı şöyle anlattı: "Bunu Jandarma Genel Komutanlığı'ndan istedik. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman'dan bir yazı geldi. 'JİTEM diye bir kurum yok' diye. Ama icraatlarıyla böyle bir kurum var. Cem Ersever, Veli Küçük bunların başında. Biz de onu şöyle formüle ettik: 'Varlığı mevcut olmayan ama eylemleri gerçek olan JİTEM araştırılmalıdır' dedik."

Elkatmış, Cem Ersever cinayeti ve Eşref Bitlis'in kuşkulu ölümünün JİTEM'in işi olduğu konusunda ciddi şüpheleri olduğunu belirtti. Elkatmış, Bolu-Sapanca-Düzce üçgeninde yaşanan olaylarda da JİTEM'in parmağının olduğunu düşündüğünü söyledi.

Susurluk'ta, bugünkü Ergenekon olayında ortaya çıkan derin ilişkileri tespit ettiklerini aktaran Elkatmış, faili meçhul cinayetleri araştıran komisyonlarla birlikte 'derin devletin' PKK ve Hizbullah ile birlikte çalıştığını tespit ettiklerini ifade etti.

"TEOMAN KOMAN, BİZİ TEHDİT ETTİ"

Susurluk gibi olayları çözerken hem yasal hem de fiili birçok engelle karşılaştıklarını hatırlatan Elkatmış, "Mesela Teoman Koman'ı komisyona çağırdık; ama gelmedi. Gönderdiği bir mektupta bizi açıkça tehdit ederek, 'Bu iş, Meclis ile asker arasında güç gösterisine dönüşmüştür' diyerek konuyu başka yere çekti. Oysa istediğimiz bilgiler, görev yaptığı dönemlerde kendi sorumluluk alanındaki konularla ilgiliydi" dedi.

Elkatmış, benzer konuları MGK ve Genelkurmay'a da sorduklarını; ama gelen cevaplarda özetle 'askerin böyle işlerle işi olmaz' dendiğini belirterek, "Bilgi ve belgelerde bazı askerlerin de bu olayların içinde olduğunu gördük. Çünkü, Söylemezler ve Yüksekova çetelerinin içinde askerler de vardı. Ama bize gelen cevaplarda 'TSK'nın böyle olaylarla alakası yoktur. TSK'nın ısrarla bu olayların içine çekilmek istenmesini anlamak mümkün değil' denildi. Oysa bizim amacımız TSK'nın tümünü değil, suça bulaşanları tespit etmekti" şeklinde konuştu.

haksozhaber

Bu yazı toplam 68632 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar