Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görevden almalar devam ediyor. Sözleşmeli personel işten çıkarıldı.
15 Mart 2014 Cumartesi Saat 00:14
Başbakan Olaylara seyirci. Olayın mağdurları idris Güllecenin bu Trabzonlu kıyımını Başbakana bildirmelerine rağmen netice alamadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sözleşmeli Personel şirketi, Medya Yönetim yetkilileri Aralık ayından itibaren 100-150 personelin maaşlarını ödemediği, sigortalarını ayda 2-3 gün olarak ödediği, Bu gün  itibariyle Trabzonlu personelin "Özürlü kadroları dahil" işlerine son verildiği  ihbarları bize geliyor.

Özel şirketlerde sık gördüğümüz bu uygulama, taşaron firmaların Bakanlık bünyesinde yaşanması inanılır gibi değil.

Seçim arefesinde birçok bakanlığın bünyesinde meydana gelen yeni kadrolaşma çalışmaları bir taraftan Erzurumlu İdris Güllüceye puan getirirken Trabzonu hepten kaybetmek pahasına yapılan uygulamalar olarak görüyoruz.

BAŞBAKAN TRABZONU GÖZDEN ÇIKARMIŞA BENZİYOR


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, eski Bakan Erdoğan Bayraktar’ın kurduğu kadroları sırayla tasfiye ediyor.

Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir illerindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kadrolarında görev yapan Trabzonlu 150 kişiden fazla sözleşmeli personelin iş akitlerine bu gün son verildi


İlk olarak Bakan Danışmanları Seyfullah Arslantürk ve Sadık Soylu’yu görevden alan Bakan Güllüce, eski Bakan Bayraktar’ın TOKİ Başkan Yardımcılığından Müsteşarlığa getirdiği yakın çalışma arkadaşı Ercan Tıraş’ı da görevden alarak yerine eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ü atadı.


Daha öncede bir dönem eski Bakan Bayraktar’ın avukatı İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Av. Serdar Çalkan ve İlbank Trabzon Bölge Müdürü Şükrü Aygan iki yardımcısı ile birlikte görevden alınmıştı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ayağının tozuyla bakanlık kadrolarında önemli değişikliklere gitti. Bakanlıkta müdür ya da daire başkanı olarak görev yapan bürokratlar görevlerinden alındı, yerlerine başka isimler atandı. Görevden alınanlar Bakanlıkta ‘sürgün’ yeri olarak nitelendirilen görevlere getirildi. 


17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından Bakan Erdoğan Bayraktar’ın oğlu da göz altına alınmış, bakan “soruşturma dosyasındaki imar planları Başbakanın onayı ile yapılmıştır. Başbakan da istifa etmesi gerekir” diyerek görevinden ve milletvekilliğinden istifa etmişti. Kabine revizyonunda yerine İdris Güllüce getirilmişti. 


BAYRAKTAR DÖNEMİNİN KADROLARINA ‘SÜRGÜN’


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığınca dün başlayan görevlendirmeye göre, en büyük değişiklik Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Müdürlüğünde yaşandı. Bu kurumda Daire Başkanı olup, aynı kurumun Genel Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Abdülvahap Çağatay Dikmen’in görevi sonlandırıldı ve ‘kızak’ yeri olarak bilinen Bakanlık Müşavirliği görevine ‘sürgün’ edildi. Yerine ise, daha önce Bayraktar döneminde görevden alınarak Bakanlık Müşavirliği’ne gönderilen Mehmet Mustafa Satılmış tekrar Genel Müdürlük görevine getirildi. 


Ayrıca, yine Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Müdürlüğünün Genel Müdür Yardımcılıklarına Bakanlık Müşaviri Kemal Dağ, Mahmut Dağaşan ve Daire Başkanı Ali Rıza Tanas getirildi. Bu isimler de, Bayraktar döneminde görevden alınan isimlerdi. 


Müdürlükte Daire Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Oğuz Güner ve Ali Temel Öztürk ise, Bakanlık Müşavirliği’nde görevlendirilirken, Daire Başkanlığı görevine ise yine daha önce bu görevi yürüten Hasan Güven’in getirilmesi dikkat çekti. Güven, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde çevre mühendisi olup, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Müdürlüğünde görev yapıyordu.