25 Şubat 2021 Perşembe Saat 22:07
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trabzon'un en önemli mekanı tarihi kalemizden Trabzonlu neden faydalanamaz?
16 Ekim 2013 Çarşamba Saat 08:00
Trabzon Kalesinden habersiz yaşayan bir Trabzonlu olarak Artık kalenin Halka ve Turizme açılmasını talep ediyoruz, askerimizin daha makul alanlara çekilmesini istiyoruz

Trabzon kalesi Askerin tasallutu altında yaşadığımız dönem orduevi olarak düzenlenmiş, hala aynı amaçla kullanılmaya devam ediyor. 750 bin kişilik Trabzon ve Trabzon'a gelen turistler böyle önemli bir makanı görmekten mahrum. 

Sosyal paylaşım sitesinde gördüğüm bir fotoğrafla olaya vakıf olduk.  Her ne kadar İstanbul'da yaşamış olsak ta her yıl memlekete geliriz o tünelden geçeriz ama üstünde ne var düşünemedik.

61 yıllık hayatımda , Üstelik gazeteci olarak "atlatığım" önemli bir haber olarak görüyorum bu paylaşımı.

Dedik ya Askeri vesayet yıllarında yurdun bütün imkanları öncelikle askeriyeye verilirdi, şimdi askerimiz Halk sınıfına geçti, mübarek olsun, demokrasinin gereği olması gereken yere çekilmeye çalışılıyor.

asker bizim canımız ciğerimiz ama herkes hakkı olan yerde duracak, Ülkemiz demokratik bir cumhuriyet ise, ki öyledir.

Şimdi Trabzon kalesi normal olarak halka ve turizme açılması gereken önemli bir alan, askeriyemiz daha makul mekanlara gitmek zorunda, şehrin kalbindeki bu yer konumuna göre kullanılmalı diyor, Trabzon belediyemizi, genel iktidarı bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz.

TRABZONLULARA YASAKLANAN KALE

Trabzonluların %99'u bu Kaleye girememiştir. Neden mi? Çünkü yasaktır Trabzon'un en güzel burnunu görmek. Eteğindeki Ganita'da çay içmeyi fukara keyfi yapıp övündük yıllardır. Meğer önünde de mini bir plaj varmış seçkinler için.

Bu Kale halka açılmalıdır arkadaş.

Trabzon'dur yolumuz. Herkes iyi dileklerini yazabilir 

12 Şubat, 09:47 · 

Trabzon'dur yolumuz. Trabzon halkına açılmasın, öyle mi kalsın yani?

12 Şubat, 10:14 · 

Düzgün Hasan tayyip duyarsa kesinlikle halka açaçaktır görecekiniz mesela trabzon belediye başkan şöyle açıklayacaktır sayın başbakanımız talimat verdiler bizde plajı halka açıyoruz. takip edin bütün bakanlar konuları ile ilgili birşey diyecekleri zaman sayın başbakanımızın talimaıyla başlıyorlar konuşmaya buda öyle olacaktır.Yazıklarolsun o tarihi şehri yönetip bu ayıbı düzeltmeyenlere özhanbey iyibir yaraya parmak bastınız teşekkürler

12 Şubat, 10:15 · 

Trabzon'dur yolumuz. Trabzon adını buradan aldı: Trapez: Masa

12 Şubat, 10:15 · 


Gülben Vural bazı insanlar buranın ne için kullanıldğını kimlerin kullandığını bile bilmiyor, Trabzon'da bir kale ama halktan bağımsız, yazık...

12 Şubat, 10:23 · 

Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu Doğrudur.. Bu durumu kişisel olarak hiçbir zaman kabul etmedim. Hatta oıraya girememek onuruma dokunuyor.. Ancak bugüne kadar Trabzon dahil kalan yeşil alanların askeri bölgeler olduğunu unutmayalım.. Kesinlikle halka açılmalıdır.. Ancak bugün bu yapılırsa,küresel ya da yerli sermayeye veya Arap sermayesine turizm ya da rant alanı olarak verileceği kesin. Para babalarının, parası olanların girebilkeceği yer olacağına askerlerde kalsın ! İki yol öneririrm. Birincisi devri kesin kurallara bağlanıp öyle çıkarılması.. İkincisi yönetimi yine askeriye de kalacak biçimde tamamen halka açılması.. Her trlü değerin talan edildiği bir ortamda kent içi.n bu kadar önemli bir alanın devri için kampanya başlatmayı hiç de uygun görmüyorum.. Bu arada Ömer Asan ve bazı arkadaşlarımızın Trabzon'da yaşanan derin talana karşı daha fazla seslerini yükseltmelerini beklerim.. bu konuda İstanbul'da düzenlenecek bir toplantıda Trabzon'un bugünü ve geleceğini tartışabiliriz.. Geçmişe ağıt yakmak geleceği kurtarmıyor..

12 Şubat, 10:32 · 


Trabzon'dur yolumuz. Burada her yıl ne güzel halk festivalleri olur. Zaten SİT alanı olduğu için otel-motel yapılamaz. Bunu kampanyaya çevirip mutlaka halka açmalıyız. Ahmet Şefik öncülük ederse biz de destekleriz..

12 Şubat, 10:41 · 

Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu Herşeyin sırası var.. O ortamda olmadığımızı düşünüyorum.. Bugünkü zihniyetle bu yapılamaz.. Kültür, festival filan değil orada ne yapacaklarını anlamak iç.n kahin olmaya gerek yok.. İyi kötü bir festival vardı Trabzon'da, ama bugünkü belediye yönetimi kaldırdı.. Şimdi Zağnos'ta ramazan gecelerinde milleti eğlenceye çağırıp kuran, vaaz ve ilahi dinletiyor.. Rşlbet de o da olabilir ama yeri değil. Bugünkü zihniyetin kültürden anladığı din ve dayatmadır.. Kalepark'a bakıp ağzı sulanan çok inşaatçı, turizmci biliyorum.. SİT aslanına güvenmeyin, herşey Tayyip'in iki dudağı arasındadır.. Zaten bazı Arap işadamlarını Trabzon'a gönderdi, seçin beğenin dedi. Bugün yapılacak bu kampanya bu zihniyete hizmetten başka bir işe yaramaz

12 Şubat, 10:46 · 

Trabzon'dur yolumuz. Demek bu halk bu kadar çaresiz. HESlerin neden mantar gibi yayıldığı ortada. Ancak hangi iktidar gelirse gelsin aynı tehlike var. Burasının hemen halka açılması ve halk tarafından sahiplenilmesi için kampanya açılmalıdır. İyi anlatılırsa halkın burasını yağmalatacağını sanmıyorum.

12 Şubat, 10:51 · 

Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu Halk mı dediniz.. Trabzon'da birşeylere itiraz eden bir avuç insan var.. Ben de onların içindeyim.. Halk Trabzonspor Aziz Yıldırım ve Akyazı Stadı ile ilgileniyor?  Ama hala Trabzondur yolumuzun kim olduğunu öğrenemedik

12 Şubat, 10:54 · 


Aykın Özer evet orayada bir mescit yakıçır halka başka nasıl asçılır.

12 Şubat, 11:18 · 


Aydın Gözaçan aslan'ım aslan gibi söz ettin gidemeyenlerden biride benim.

12 Şubat, 12:22 ·


Şükrü Akar aynen öyle ve birde boztepe park yapılmalı askeriye başka yere taşınmelı

12 Şubat, 14:54 · 


Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu Boztepe'den askerleri çıkarıp burayo Ağaoğlu'na vermeyi tasarlıyorlar.. Eğer askerleri buradan çıkarıp halka vereceklerini sanıyorsanız.. sizi tebessümle karşılarım.. Trabzon talan edliyor talan uşaklar.. siz neden sözediyorsunuz.. Eredoğdu, Boztepe peşkeşe hazırlanıyor.. tıpkı Akyazı gibi.. uzaktan bazı sesler hoş geliyor herhalde ama gerçek bambaşka..

12 Şubat, 15:01 · 


Trabzon'dur yolumuz. Halkımıza güvenelim arkadaşlar. Trabzon aptallar şehri değil. En zor iş halkı bilgilendirmek sanırım. Bence bu zor işi becerip Trabzon'a nefes aldıracak alanları açalım. Olmaz olmaz dedikçe isteyen istediğini zaten yapıyor. Ahmet Beyin kaygılarını anlıyor ve hak veriyorum. Ancak bu alanlar kente muhakkak katılmalı.

12 Şubat, 15:45 · 


Şükrü Akar lütfen siyaset gözlüklerini çıkaralım. objektıf ve samimi olalım trabzonumuzunen güzel üç noktası var boztepe. kalepark. ve erdogdu kışlasının oldugu yer. halkın yararına kullanılmalıdır. kullanmayıpta su istimal edenler olabilir buna trabzonlular muüsade etmemeliler.

12 Şubat, 17:53 · 


Mehmet Yildirim Halkin malini halktan esirgeyenler utansin. 1960'li yillarda yurudugum, dolastigim yerlere gecen yil giremeyisim beni cok uzdu.

12 Şubat, 19:23 · 


Erdinç Türkoğlu Halka açılıyor zaten yakında...

12 Şubat, 21:44 · 


Hakan Kuruçay Plaj deilen yer çok küçük bir alandır.Toplasanız 50 kişi o alan sığmaz. Trabzon da okur iken Ganita'nın oradan aşağı süzülüp oraya geçmişliğimiz çok oldu.Askeri alan olduğunu bilmiyordum.Uyaran da olmadı.Ucuz yırtmışız desene:)

12 Şubat, 22:28 ·


Muteber Aslan Kalepark 50 yıl öncesinden çok farklı değil...Ya Trabzon'un geri kalanı...Son yıllarda halka kapalı tutulması sorgulanabilir ama eskiden siviller de giriş kartı çıkartarak yararlanıyordu.Yapılaşma ile yok edileceğine hiç açılmasın halka...Meydan Park...Daha Fazlasını Gör

12 Şubat, 23:25 ·


Trabzon'dur yolumuz. 

Tartışmayı kişiselleştiren yorumları kaldırdık. Mevzu Kalepark'ın halka açılmasıdır. Sorun "asker"i gazino olması değildir. Şu anda orada Diyanet İşleri Tesisleri de olsaydı aynı tartışmayı yapardık. Kentin en güzel mekanı/kalbi 100 yıldır halka kapalı. Mesele budur. 

Buradan devam ederseniz seviniriz.

SON NOT: ARKADAŞ HALKTAN O DENLİ GİZLENİYOR Kİ İÇERİDEN BİR TANE FOTOĞRAF GÖREMEDİM NETTE, ASKERİ BÖLGE YA, SIR İÇERİDEKİ HERŞEY

Bu yazı toplam 4745 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar