20 Ocak 2019 Pazar Saat 23:06
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarmaşık köyü çevre ve doğal hayatı koruma derneğinden önemli bir duyuru
18 Ağustos 2013 Pazar Saat 06:16
Köyümüzde ve çevre köylerde atık sular için acilen foseptik yapılsın, lağımlar derelere akmasın, bu yaylımlarda binlerce hayvan o pis suları içmesin, Hayvanlarımızı çevremizi ve sağlığımızı koruyalım

Köylerimizin çoğunda kanalizasyon yoktur, fakat önemli bir kısmı foseptik açarak ev-ahır-işyeri atıksularının açıktan akarak derelere ulaşması, derelerimizin kirliliği ve ölümüne sebep olurken, gittiği mesafe boyunca oluşan küçük derecikleriden çevrede otlayan ineklerimiz su içmektedir.

Başta deterjan olmak olmak üzere içinde birçok zehirli kimyasal barındıran atık sular hayvanlarımızı hasta ettiği gibi, et ve sütlerininde bozulmasına, Öncelikle Kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğuna dikkat çekildi.

21.yüzyılda hala lağım ve mutfak sularının açıktan akması kadar önemli başka ne cehalet olabilir ki.

İlçe belediye başkanlarımız, Kaymakamlarımızın bu duruma müdahale ederek, Gerektiğinde teknik destek vererek her evin, iş yerinin foseptik açmasının sağlanmasını istiyoruz. 

Bu yönde girişimde bulunmayan kişilere hukuki-cezai işlemlerin acilen başlatılması gerekiyor. Zaten sağlık ve çevre bakanlıklarının mevzuatında bu durum yasaklanmış, cezai müeyyidleri açıklanmıştır.

Söz konusu dernek açıklaması:


ARTIK SIRA BİZDE 

    Lağımsuyu tüketen hayvanların et ve sütünde insanlara çok büyük zararları yol açabilecek hastalık ve mikroplar oluşabilmektedir.Özellikle atık sularda biriken metaller insanlarda başta kanser olmak üzere ciddi hastalıklara sebep olmaktadır.

   Köyümüzdeki hayvanların tamamı bu derelerden su içmektedir. Sağlıklı olduğunu sandığımız bu sulardan içen ineklerden elde edilen ürünler aslında çok sağlıksızdır.    

   Santral yapımından vazgeçildi fakat sanki biz köyümüzü santralcilerden daha az seviyoruz. Bu kanıya kapılmamızın sebebi evlerimizden açıktan akan atıksulardır. Artık köyümüzde şu atıksu sorununa bi çare bulmamız gerekiyor. Bunun için herkesin foseptik lerini yapması ve artık güzel deremizi kirletmemesi gerekmektedir. Konuyla alakalı hemşerilerimizin gerekli hassasiyeti göstereceğini umarız.

Bu yazı toplam 1225 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar