17 Mayıs 2024 Cuma Saat 22:38
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayane dağı tepelerinden çıkan bir kaynak suyu boşa akıyor
07 Şubat 2013 Perşembe Saat 02:40
Hayrat ilçesinin doğusundaki Ayane dağı tepelerinden çıkan kaynak suları boşa akıyor biz yayladan gelen kirli suları içmeye mahkum olduk. Bu suları nasıl değerlendireceğiz

Ocak 2013 tarihinde Of-Hayrat bölgesinde Fotoğraflama çalışması yaparken, Hayrat Kılavuz köyü sakinlerinden Rıfat Kurnaz yolumuza çıkarak arazisinden çıkmakta olan bir kaynak suyu hakkında bilgi verdi.

Ayene Dağının Güneyinde çıkmakta olan bu su Trabzon tarım müdürlüğünde yapılan analiz raporuna göre 12 ayrı değerli minaral taşıdığı şeklinde rapor verildiğini Rıfat Kurnaz bizlere beyan etti.

Kendisinden bu raporun kopyasını istedik henüz elimize ulaşmamıştır. Kaynak suyu 50M2 alanda üç yerden çıkıyor, toplamı yüzlük bir boruyu dolduracak kapasitededir.

Rıfat Kurnaz'ın beyanına göre, Her gün Trabzondan gelen araçlarla buradan su alınmaktaymış, KTÜ Tıpa fakültesinden ve Merkez komutanlığından çok sık gelinmekteymiş.

Rıfat Kurnaz Kendisinin ekonomik gücü olmadığından bu suyu ticari olarak değerlendiremediğini, İşletilmesi için ortak aradığını beyan etti.

Bizlerde buradan duyurusunu yapıyoruz, Konu hakkında detaylı bilgimiz yoktur. Benim köyüm bu dağın arka yamacındadır, Gurup suyu gelmeden önce Bütün Hundez, Kurtuluş, Topaklı, Hürriyet mahalleleri bu Ayane dağından gelen suyu kullanırdı. 

Su o kadar saftı ki beyaz banyo sabunu ile yıkadığım gömleklerim sakız gibi bembeyaz olurdu. hemde fazla çitelemeden. Bu hatıramı hiç unutamam. Ayrıca şişkinlik yapmazdı.

Şimdi çok güçlü şekilde yaylalarımızdan gelen gurup suyu musluklarımızdan akıyor ama içinde bir tek ne yok ki?

Köy halkı bu kolibasili içeren suya alışmış, lakin yazın gelen yazlıkçılar mutlaka bağırsak enfeksiyonu geçirmektedir. kaynatılmadan içilen yayla gurup suyu zehirli ihale sebep olmaktadır.

kışın sorun olmuyor. Yaylalarda çok kar olduğundan ve hayvanlar kışın yaylıma çıkmadığından dere suları kirlenmiyor.

yazın ise hayvanlar bütün gün derelerin kenarında geziyor, dışkıları içme suyu olarak kullanılan derelere karışıyor, Teknik arıtma yapılmadan şebekeye verilen bu yayla suları yazın halkın kabusu olmaya devam ediyor.

Yaylalarımızdan gelen şehir suyu, bedava olduğu için,  bahçe sulamasında da kullanılıyor. bu nedenle kaynak sular yetmiyor, dere sularını şebekeye bağlamışlar.

tabii şimdi Büyükşehire bağlı mahalle olduk, artık Trabzon büyükşehir balediyesi su ve kanalizasyon idaresi ev ve iş yerlerine gelen suya saat bağlayacak, eskisi gibi bol keseden su kullanılamayacak.

Hayrat kılavuz köyündeki Ayane dağı tepesinden çıkmakta olan bu kaynak suyunun ticari olarak işletilmesi konusunda Arazi sahibi Rıfat Kurnaz ile irtibata geçmek isteyenler kendisine telefon edebilir.

Rıfat Kurnaz Hayrat Kılavuz köyü 0531 461 29 46

Bu yazı toplam 5315 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar