23 Mart 2019 Cumartesi Saat 21:50
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahip Çıkamadığımız Terk edilen karadeniz
02 Şubat 2013 Cumartesi Saat 17:02
Evet On yıllardır Göçlerle tüketilen Nüfusumuz sonunda bölgenin boşalmasına sebep oldu. Hiçbir sanayinin olmadığı Trabzon Of-Hayrat bölgesinde kışın yaşamak imkansız olmuş

Ocak 23-29 2013 itibariyle Of-Hayrat çevresinde bir dizi ziyaretler yaptım, Of-Hayrat'ın Kış dönemi fotoğraf çekimi gerçekleştirdim. Bu arada gördüğüm gerçeklerle çok hüzünlendim. 

Yüzlerce hanesi olan köylerde, (şimdi Mahalle oldular) hiç canlıya raslamadım desem yalan olmaz. Köyün adını soracağım kişi bulamadım. 

Tarihi Binalarımız yok edilmiş, bakımsızlığa terk edilmiş, Yerlerine devasa apartmanlar dikilmiş, lakin bu apartmanlar boş, Nisan-Mayısta gelip, Eylül-Ekimde terk edilen lojmana dönüşmüşler.

Sadece Çay tarımının yapıldığı Of-hayrat bölgesinde çok az fındık bahçesi kalmış, yeni yeni kivi tarımı girişimleri oluyor lakin pazarlama  imkanları yok, İstanbulda tanesi bir liraya satılan kivi, Hayrat'ta kilosu bir liradan alıcı bulamıyor.

Of-Hayrat'ın Ocak 2013 fotoğraflarınına Sitemizdeki RESİMLER sekmesinden ulaşabilirsiniz

Terk edilen Trabzon, Doğu Karadeniz!

Hemşerimiz İzzet Keleşin medya hastikoz.com sitesinde yayınlanan mektubunu okuyunca bu duygularımı sizlerle paylaşmak istedim. aslında konu çok derin ve önemli. 

Sayın izzet Keleşin mektubu ve fotoğraflar:

Kavak Camii değirmeni neden çalışmaz?

Sosyo-ekonomik yapı değişince insanlar için eskiden önemli olan şeyler önemsiz hale geliyormuş. Köy hayatı artık ikinci plana itmiş durumdadır. 

Eskiden köylerde mısır en temel beslenme ürünüydü. Bundan dolayı su değirmenleri adeta teknolojinin un fabrikalarıydı. Köyümüz de bu bakımdan civar köylerden daha şanslı köydü. 

Köyümüzdeki değirmenlere özellikle büyüklüğü bakımından Kavak Camii değirmenine civar köylerden bile yoğun bir şekilde insanlar gelir tahıl öğütürdü, çay döverdi. İnsanlar sabah namazında yola çıkardı değirmende sıra bulmak için. Köyümüzdeki değirmenlerin çalışması için fedakâra ne çalışan yaşlılarımız vardı.

 İMECE usulüyle eksikler giderilirdi. Değirmenin çalışmaması büyük ayıp olarak görülürdü. Şimdi ise köyümüzdeki değirmenlerden bir tanesi bile çalışmıyor. 

Etraftaki köyler bizim değirmenlere gelirdi. Şimdi ise biz civar köylerdeki değirmenlere gidiyoruz. Şimdi eski imkânlardan daha çok imkân olmasına rağmen değirmen çalıştırılmıyor. 

Su boşa akıyor değirmen metruk halde. Birkaç yıl sonra artık binası da işe yaramaz hale gelince bunu engelleyenler rahat bir nefes alır herhalde. Şimdi sormak lazım her şey varken bu değirmen neden çalışmaz? Bu değirmenin çalışmasına kim engel oluyor? Bu değirmen tarihsel görevini doldurdu da biz mi bilmiyoruz?

Haber: İzzet Keleş  
Aşağıkışlacık köyü Of

Bu yazı toplam 2371 defa okundu.
 
Paylaş
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
GEREKLİ SAYFALAR
YAZARLAR
Reklamlar
Reklamlar
SİTE ANKET
Hayratta nüfus artışı olsunmu
Evet iyi olur
Fark etmez
Olmasın sıkıntı olur
Yatırımdan sonra olur
Geri Dönüş imkanı yok
Reklamlar